четвер, 28 січня 2021 р.

З честю виконував свій військовий обов’язок

         

Володимир 

Миколайович

Моісеєнко

(1974 - 2014)



Народився 28 січня 1974 року в Росії, у місті Ангарську Іркутської області. З раннього дитинства битий долею: в малолітстві втратив батьків, виховувався в Шелеховському інтернаті, навчався в середній школі при інтернаті, мав важкі дитячі спогади.

Після закінчення 9-ти класів хлопчину  всиновили. Разом з прийомною сім’єю Володя приїхав до  Чернігівської області. Оселилися на Ічнянщині, в селі Іржавець, де і минули юнацькі роки хлопця.  Навчався в Іржавецькій середній школі. Всиновлювачі не опікувалася хлопцем належним чином, тож підліток шукав прихисток будь де. На життєвому шляху Володі трапилася людина,  якій  було небайдуже до долі сироти. Це односелець, який працював в Ічнянському навчальному закладі, він і займався вихованням парубчака і допомагав чим міг. Саме його Володимир називав батьком.

За рекомендацією односельця юнак продовжив навчання в Ічнянському філіалі Сокиринського професійно-технічного училища №36 (нині – Державний професійно-технічний навчальний заклад «Ічнянський професійний аграрний ліцей») за спеціальністю «тракторист-машиніст широкого профілю». Тоді ж вивчився і на водія.

Строкову службу Володимир проходив 1992-1994 роках, демобілізувався  у званні сержанта. Працював залізничником, охоронцем. Одружився, всиновив двох діток, в шлюбі народилася третя дитина.  

При проведенні першої хвилі мобілізації був призваний до Збройних Сил України. Служив водієм роти матеріально-технічного забезпечення 1-ї окремої танкової бригади.

З 2014 року брав участь в антитерористичній операції на сході України. З честю виконував свій військовий обов’язок.

Загинув при виконанні обов’язків військової служби 30 липня 2014 року біля села Шишкове Слов’яносербського району Луганської області. Підірвався на міні, коли автомобілем доставляв набої та харчові продукти на блокпост.

Похований 2 серпня 2014 року в селі Іржавець Ічнянського району з усіма військовими почестями.

Указом Президента України №708/2014 від 8 вересня 2014 року, «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України», нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).


5 березня 
2015 році в Іржавецькій ЗОШ урочисто відкрито пам’ятний знак – меморіальну дошку на честь Володимира Моісеєнка, яку встановлено у фойє школи.

14 вересня 2015 року на будівлі Ічнянського професійного аграрного ліцею відкрито меморіальну дошку Володимира Моісеєнка.

У райцентрі Ічня щорічно проводяться спортивні змагання, турніри з волейболу та боксу, на честь загиблих в АТО земляків - Володимира Моісеєнка, Станіслава Кривоноса та Юрія Сороки.

 

Використані джерела:

http://trudova-slava.at.ua/news/v_irzhavci_vidkrili_memorialnu_doshku_geroju_ato_volodimiru_moiseenku/2015-03-13-532

https://cn.archives.gov.ua/expos/temat/uchastniky_ATO/ATO9.php

http://cg.gov.ua/index.php?id=11747&tp=1

вівторок, 26 січня 2021 р.

Методично-бібліографічна діяльність. Бібліотечні форми із застосуванням електронних технологій

  




 

У сучасній практиці можна виділити чимало інноваційних моделей, які підняли рівень публічних бібліотек на більш якісний рівень. Йдеться про впровадження форм із застосуванням електронних технологій, якими нині активно заповнюється бібліотечний простір. Це різноманітні за змістом веб-сайти (блоги) і форми інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів в електронному форматі. В період обмеженого доступу до фондів бібліотеки впровадження таких форм неабияк дієво ы актуальноЗупинимося на деяких, більшість з  яких можна проводити як традиційному форматі, так і  онлайн.

Бібліографічний бієнале - виставка чи фестиваль бібліографічних та інформаційних ресурсів (традиційних та / або електронних), продукції та послуг бібліотеки, що проводиться один раз на два роки. Вони можуть бути тематичними (музейно-бібліографічні, художньо-бібліографічні, музично-бібліографічні та ін. Це своєрідна презентація послуг бібліотеки та ресурсів інформаційно-бібліографічного відділу, де представлено напрацювання бібліотеки за певний період, знайомство спільноти з власними електронними ресурсами і базами даних. Метою заходу є зацікавлення потенційних користувачів ресурсами, продуктами і послугами бібліотеки. У межах бієнале організують онлайн-семінари, онлайн-виставки, онлайн-лекції.

Бібліопікнік – молодіжний розважальний захід з акцентом на самоосвіту, читання та індивідуальний розвиток, що найчастіше проводиться на свіжому повітрі в рамках літніх читань. Програма бібліопікніка розпочинається з відкриття заходу та включає різні майстер-класи, літературні вікторини та інтелектуальні конкурси, спортивні і настільні ігри,  театралізовані вистави з інсценізацію художніх творів, різноманітні книжкові «частування» з цікавими назвами («Книжковий бутерброд», «Арт-десерт» тощо). Іноді бібліотечний пікнік організовують і в приміщенні бібліотеки, потурбувавшись про створення відповідної атмосфери. Бібліотечний бульвар - захід, що проводиться на вулиці з метою реклами бібліотеки, книги і читання.

Бібліосереда - освітній захід, що являє цикл оглядових відео-лекцій, які читає фахівець з обраної теми. Наприклад, цикл «Молодь в творах сучасних українських письменників» збирає матеріали,  присвячені різним авторам. Кожна онлайн-лекція висвітлює загальну тему в творчості якогось конкретного автора і зорієнтована на цільову аудиторію.

Бібліотечний non-stop - формат проведення масового заходу, який триває 10-12 годин або впродовж усього дня чи навіть кількох днів), про що зазначається в його програмі. Зазвичай, такі заходи приурочують до якогось свята, при цьому бібліотека перетворюється на майданчик для відкритого інтерактивного спілкування з цікавими людьми (письменниками, видавцями, творчими молодіжними колективами та ін.). Брифінги можуть бути як самостійним заходом, так і частиною різних масових бібліотечних форм роботи.

Відео-екскурсія - екскурсія, записана і відтворюється за допомогою відеоапаратури.

Відео-енциклопедія - захід, побудований по типу енциклопедії, за допомогою відеоматеріалу.

Відеолекторій – тематичний пізнавально-розвиваючий захід з використаням відеозаписів та відеофільмів. Через те, що відеолекторії спрямовані на формування моральної стійкості підлітків, розвиток критичного мислення та формування у неповнолітніх вмінь до сприйняття аргументованої оцінки інформації, то при виборі матеріалів для перегляду обирають відеосюжети, що сприяютимуть рефлексії серед підлітків. Зазвичай  перегляд проводять під час бесіди чи перед тренінгом. Важливим етапом відеолекторія є обговорення сюжету в загалі. Зазвичай, діяльність відеолекторія включає такі аспекти: вступне слово ведучого заходу щодо конкретних відематеріалів, перегляд, надання аудиторії проблемних питань, обговорення і аналіз поведінки персонажів, рефлексія учасників перегляду. 

Віртуальна виставка - публічний показ у мережі Інтернет за допомогою веб-технологій віртуальних образів спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших джерел інформації, а також загальнодоступних електронних ресурсів, що пропонуються віддаленим користувачам для ознайомлення і використання.

В менеджменті віртуальні виставки поділяються на такі види:

-   Виставка-маркетплейс є каталогом з продукції експонентів. Її відмінність в якісній рубрикації.

-  Гібридна виставка - коли є формати офлайн і онлайн. В онлайні за допомогою matchmaking (штучний інтелект, який через опис продукту і запит на купівлю продукту підбирає продавця і покупця) відвідувач визначає коло тих, з ким хоче поспілкуватися, і йде на реальний стенд спілкуватися і «мацати» продукт. В онлайн-форматі зустріч відбувається у віртуальній онлайн-кімнаті виставкової платформи або через внутрішньоплатформенний месенджер.

-    Виставка-вебінар - нон-стоп ідуть презентації продуктів відповідно до встановленого заздалегідь розкладу.

 

В бібліотеці віртуальна виставка являє собою синтез книжкового і електронного способів надання інформації у формі інформаційного ресурсу. У порівнянні з традиційними виставками, віртуальна має переваги: відсутність просторових і часових обмежень, можливість доповнення графікою, відео, звуком і створення через сервісні зручності для сприйняття користувачем (наприклад, розмір і колір шифру).

Етапи створення віртуальної виставки такі самі, як і для традиційної, проте структурування документів може бути довільним.

-        Розробка плану

-        Відбір документі

-        Компонування матеріалів

-        Оформлення рубрик, пояснювальних текстів, ілюстративних матеріалів.

 

Електронна щомісячна газета - безкоштовне видання, отримати яке можна після реєстрації, заповнивши потрібні поля. У виданні присутні постійні рубрики та поштова скринька, щоб кожен читач мав можливість стати автором газети. Онлайн-видання можуть бути різними за тематикою. Проте якщо видання   розраховане на молодь, в ньому мають відображатися матеріали, які захоплять «Покоління Z». Контент слід розміщувати у чіткій і наочній формі, яку підлітки сприймають з цікавістю.

Інформаційний брифінг – короткий оперативний захід, в процесі якого доповідач висловлює інформацію про подію і свою думку про неї. Такі зустрічі проводяться в режимі прес-конференцій. Під час відкритого брифінгу  у форматі вільної дискусії учасники заходу можуть запитувати і отримувати відповіді на свої запитання. Інформаційний брифінг як бібліотечний захід – це сучасний і ефективний спосіб інформування та навчання. Наприклад, на таких зустрічах в режимі прес-конференції можна не тільки відповідати на запитання користувачів, пов'язані з пошуком інформації,  а й  проводити тематичні консультації. Брифінги можуть бути самостійним заходом або прикладним до різних масовим бібліотечним формам.

Інформаційний марафон – захід, орієнтований на слухачів різних вікових категорій та освітнього рівня. Такий захід може тривати від кількох годин до 2-3 днів. Розпочинається підготовка заходу з визначення провідної теми, в рамках якої проводитимуться тематичні заходи і обговорення. Зазвичай впродовж інформаційного марафону організують Дні інформації, презентації книг, читання-обговорювання, флешмоби, експрес-опитування, літературні тусовки тощо. Також користувачі знайомяться з найбільш актуальними ресурсами за визначеними тематичними напрямками, методикою роботи з ними, отримують відомості про продукти та послуги бібліотеки.  Наприкінці заходу зазвичай  учасники марафону збираються для узагальнення отриманої інформації. Наприклад, Бібліомарафон, присвячений бібліотечному пошуку, за короткий відрізок часу дає можливість користувачу отримати інформацію щодо алгоритму пошуку і роботи з інформаційними ресурсами. Такі заходи обов'язково супроводжується інструктивно-методичними матеріалами та практичними порадами для застосування на практиці отриманих знань.

Подкастинг - процес створення і поширення звуко- і відео передач (тобто подкастів) у Всесвітній мережі ) зазвичай у форматі МР3 для звукових і Flash для відеопередач. Цільова аудиторія подкастингу – користувачі персональних або портативних комп’ютерів, а також власники інших гаджетів. Подкасти – це окремий звуковий чи відео файл, який розповсюджується безкоштовно через Інтернет для масового прослуховування /перегляду, або серія ресурсів в Інтернеті, що регулярно оновлюється. Здебільшого подкасти мають певну тематику і періодичність видання. Подкаст є своєрідною еволюцією в передачі інформації в мережі, адже він надає можливість не тільки прочитати, але й побачити чи послухати. Тепер «бібліотечними повідомленнями» охоплена більш широка аудиторія користувачів бібліотек (люди з особливими потребами, зайняті люди, користувачі Інтернету). Використання подкастів дозволяє бібліотекарю стати більш живим і реальним для заданої цільової аудиторії, впливати на користувачів бібліотеки не тільки ідеями в текстовій формі, а й емоціями, які передаються через аудіо - та відеоряд. Процес запису подкастів є більш творчим, цікавим і зручним, ніж написання тексту: створення подкастів робить з бібліотекаря своєрідного режисера, автора і ведучого своїх радіо - та відео програм. Однією з важливих переваг подкасти є те, що його слухач може разом з прослуховуванням /переглядом займатись іншими справами. Темою для створення подкасти може служити будьщо.

Виділяють три основні види подкастів:

Відеокаст. Представляє собою відеозапис виступу на якусь тему, пов’язану безпосередньо з тематикою інформаційного ресурсу, на якому розміщується.

Аудіокаст. Представляє собою аудіо запис закінчених ідей, думок, лекцій, новин, презентацій, який несе в собі явний інтерес і користь для заданої цільової аудиторії.

Скрінкаст – це нове явище, яке спростило навчання людей через Інтернет. Суть скрінкасту полягає в тому, що за допомогою спеціальних програм записуються дії на екрані комп’ютера разом із аудіо – коментарями

Поетичний слем – творчий конкурс, під час якого змагаються поети, які декламують власні вірші. Заздалегідь визначається критерії відбору учасників: віковий ценз, зональність, знання мови... і розсилаються оголошення-запрошення. Учасники презентують кілька авторських віршів, а журі визначає переможців за визначеними критеріями, як от - кращим складанням рим та анаграм, емоційностю декламування або розкриттям соціальних проблем. З застосуванням електронних технологій подібні заходи відбуваються в онлайн-режимі.

Презентація книги – перше знайомство з книгою, яка щойно вийшла з друку, інформаційний та рекламний засіб бібліотечної роботи з користувачами, спрямований успішну реалізацію нового видання та донесення до громадськості ідей і знань, що містяться в книзі. В окремих випадках презентують книжки, що вийшли давно, проте не втратили своєї актуальності, чи є ново віднайденими, з нагоди ювілейної дати, тощо.

Часто на презентацію книги запрошуються автори і всі причетні до її створення і застосовуються різні мультимедійні пристрої, слайди та спецефекти (слайд-шоу).

В умовах тимчасового обмеження доступу до фондів актуальні онлайн-презентації. Наприклад, можна запропонувати своїм читачам ознайомитися з книжковими новинками з онлайнпрезентації «Модна книга», розміщеної у мережі ФБ та блозі.

Нині популярні презентації книги, здійснені у форматі відео – буктрейлери.

Це короткий відеоролик (зазвичай тривалістю до 3 хв), створений за мотивами книги з метою її просування та заохочення до читанняОсновне завдання буктрейлера – розкри­ває зміст книги, заінтригувати, зацікавити. 2-3-хвилинний ролик дозволяє розширити кордони читацької аудиторії, завантаживши його на YоuТubе, у соціальні мережі, блоги, тематичні форуми, спільноти. Для просування і реклами книг данний формат є незамінни­м.

При створенні ролика використовують відео, ілюстрації, фотографії, розвороти книг. Загальних вимог до створення буктрейлера немає. Мінімальне технічне забезпечення проце­су створення буктрейлера включає: комп'ютер, мікрофон (для самостійного озвучення тексту), набір програм для звукозапису (для самостійного озвучення буктрейлера), конвертації відеофайлів, нарізки та склеювання фільмів. 

Сторітелінг - це спосіб передачі інформації через розповідь історій. Використовується при підготовці масових заходів, в професійному навчанні, при підготовці інформації у ЗМІ, при веденні сайтів, блогів. Сторітелінг використовують, щоб розважити та залучити аудиторію. Сюжет будується таким чином, щоб заволодіти уявою читача та при необхідності, за позитивним прикладом героя розповіді, розв’язати певну проблему. Поєднуючи психологічні, управлінські та інші аспекти, сторітелінг дає можливість не тільки ефективно донести інформацію до людини (групи людей), а й мотивувати на вчинок, підштовхнути до особистих перемог. Залежно від сфери використання сторітелінг поділяють на класичний (його ще називають соціальним або некомерційним) та комерційний.

Новий напрям – цифровий сторітелінг, в якому мистецтво розповіді поєднується з використанням технічних засобів для відтворення графіки, тексту, аудіо - або відеозаписів, мелодій, котрі відповідають змісту історії. Застосовується сторітелінг і в роботі бібліотек. Метою бібліотечного сторітелінгу є  сприяння живому спілкуванню.

Творча лабораторія, що складається з майстер класів, - формує естетичні смаки користувачів бібліотеки, сприяє їхньому розвитку для подальшого вдосконалення і розкриття їх творчих можливостей, пропагує літературу з культури і мистецтва. А найголовніше, збирає користувачів, які мають творчі захоплення, щоб поспілкуватися, презентувати свої роботи і познайомитися з новими досягненнями однодумців та освоїти нові технології. Творчому зростанню читачів сприяє участь в майстер-класах. Це така форма роботи, метою якої є передача учням досвіду, майстерності, вміння робити будь-яку роботу найкращим чином. Долучити до заходу більшу кількість користувачів пропонуємо через створення запису майстер-класу і розміщення його в мережі Інтернет. Розпочинати слід з  пошуку досвіченого майстра, який в доступній формі розповість про свій досвід і надасть практичні поради початківцям.

Флешбук - книжковий флешмоб в Інтернеті. Для організація заходу пеобхідно оформити аккаунт (сторінку) в будь-якій соціальній мережі на ім’я своєї улюбленої книги і запросити на неї як можна більше друзів. Впродовж мінімум одного місяця знайомити їх з книгою, публікуючи епізоди з біографії автора, історію створення книги, фрагменти тексту, ілюстрації, особисті відчуття, тощо. Посилання на відкриті сторінки зазвичай залишають в коментарях.

 

Використані джерела:

 

https://lib.kherson.ua/buktreyler-v-bibliotetsi.htm

https://www.aval.ua/biznesu/blog/virtualni-vistavki-doluchayemosya-do-trenda-255

http://ube.nlu.org.ua/article

 


Профілактика алкоголізму серед молоді

 Департамент культури і туризму, національностей та релігій

Чернігівської обласної державної адміністрації
КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва» ЧОР



Серія «Негативні прояви в суспільстві»

 


Молодь і алкоголь

Бібліографічний список літератури

Вип.12




 

 










Чернігів 2021

        





         УДК 364.272(477)

          М75

 

Молодь і алкоголь : бібліогр. список л-ри. - Вип. 12 / уклад. : Л.Кравченко ; КЗ «Чернігів. б-ка для юнацтва» ЧОР, - Чернігів, 2021.- 13 с.

          Список  збирає джерела, присвячені профілактиці і запобіганню поширення алкоголізму серед неповнолітніх.

          Джерела зібрано за темою за 2010-2020 роки, розташовано в алфавітному порядку. Представлені записи частково анотовані. Доповнення і оновлення здійснюється щороку.

Джерела, позначені зірочкою, знаходяться у фондах КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для молоді».

Упорядник не претендує на вичерпність інформації.

Розраховано на учнів, студентів, викладачів і соціальних працівників, які працюють з молоддю.

 

 

 

 

 

Укладач: Л.Кравченко

Компютерна верстка: Л.Кравченко

Відповідальна за випуск: М.Латамарчук


 


За даними Всесвітньої охорони здоров’я, внаслідок зловживання алкоголем у світі кожен рік помирає близько 2,5 мільйона осіб. Це, повідомляє Бі-бі-сі, більше, ніж від СНІДу, туберкульозу і війн.

Найвищий рівень смертності від алкоголізму  зафіксований в Росії і країнах СНГ, де з алкоголем повязана кожна пята смерть. Пияцтво викликає 60 типів різних захворювань і травм. Серед найбільш розповсюджених – цироз печінки, отруєння, епілепсія, численні види раку, а також наслідки дорожньо-транспортних пригод.

Величезну шкоду завдають спиртні напої, вироблені нелегально. А вони складають третю частку світового споживання алкоголю.

Вплив алкоголю на підлітковий організм і здоров’я – надзвичайно великий,  адже підлітковий вік – це перехід від дитинства до дорослості,  період становлення і формування зрілого організму. В цьому віці відбувається зростання як окремих органів, так і організму в цілому, інтенсивно розвивається нервова система, формується головний мозок. Уявімо, яку шкоду підлітковому організму причиняє хоч би одноразове вживання вина чи пива. Часто алкогольна залежність розпочинається з «безневинного» напою – пива, розпитого в компанії друзів.

Сучасні дослідження стверджують, що в людському організмі не існує органів і тканин, на які б не впливала токсична дія алкоголю. Сп’яніння у молоді та підлітків протікає особливо важко, тому що організм молодої людини має меншу стійкість і опірність організму до алкоголю.  Для підлітка доза у 0,25-0,5 літра горілки   може стати смертельною. Під час алкогольного сп’яніння у людини відсутні стримуючі фактори, тому п’яна людина в цьому стані часто скоює злочини та хуліганські дії. Згубно алкоголь діє репродуктивні функції підлітків, особливо дівчат, і це становить загрозу здоровю майбутніх поколінь.  


Бібліографічний список літератури:

 

Алкоголь і здоров'я : тренінг // Позакласний час. - 2019. - № 7. - С.21*.

Андрійчук О. Соціально-психологічний театр як інститут виховання особистості / О.Андрійчук // Соціальний педагог. - 2014. - № 3. - С.24-25*.

Багній І.М. Пагубний вплив алкоголю, наркотиків і токсинів: урок / І.М.Багній // Все для вчитиля. - 2011. - № 10-11. - С.28 -31*.

Беспалько Н. Навчися казати "Ні»! / Н.Безпалько : урок валеології // Все для вчителя. - 2013. - № 9. - С. 113-116*.

Батиргареєва В. С. Протидія поширенню алкоголізму – пріоритетний напрям державної політики у сфері боротьби зі злочинністю / В. С. Батиргареєва // Питання боротьби зi злочиннiстю : зб. наук. пр. – Х. : Право, 2013. – Вип. 25. – С. 35–44.

Березня О.О. Особливості превентивного виховання у школі / О.О. Березня // Позакласний час. - 2010. - №2. - С.14-25*.

В розділі ІІ. «Підлітковий алкоголізм – дорога в нікуди!» розглядаються теми : «Що таке алкоголь?», «Історія алкоголю:походження та розвиток,  «Алкоголь і асоціації», «Алкоголь і організм. Вплив алкоголю на організм».

Білецький С. Ну що, по пиву? / С. Білецький // Освіта України. - 2010. - 2 квіт. - С.5*.

Звідки в Україні взялась пивоманія? На якій пляшці закінчується приємне проведення часу і починається алкоголізм?  

Блюм І. Надія для Надії / І.Блюм  // Пенсійний кур’єр. - 2015. - 23-29 січ. - С.15*.

В Україні на 10 питущих чоловіків припадає 4-5 жінок. Незважаючи на поширену думку, що жіночий алкоголізм невиліковний у жінок, у тих, які по-справжньому бажають позбутися цієї хвороби, є шанс на порятунок.

Бойко Г. Молодь обирає здоров'я: агітбригада, 7-9 кл. / Г.Бойко // Виховна робота в школі. - 2013. - № 3. - С. 26-29*.

Бойко І. Замість культури - "культура споживання алкоголю"?/ І.Бойко // Демократична Україна. - 2010. - 6 серп.- С.6*.

Бузенко С.А. Вплив алкоголю на організм підлітка : міні-лекція, 8-9 кл. / С.А.Бузенко   // Позакласний час. - 2013. - № 9-10. - С. 110*.

Бутко А. З історії про алкоголь / А.Бутко // Позакласний час. - 2013. - № 19-20. - С. 71*.

Наведено приклади боротьби з пияцтвом у Давній Спарті,  Київській  Русі тв Україні у часи Запорозької Січі.

В Україні третина чоловіків п'є більше від допустимої норми / підгот. Т.Делімарська  // Демократична Україна. - 2014. - 30 трав. - С.9.

Гаврилюк І.Б. Шкідливі звички. Як їм протистояти? / І.Б.Гаврилюк : (виховна година) // Класному керівнику. Усе для роботи. - 2017. - № 5. - С.49-53*.

Гулєвич Т. Формування відповідальної поведінки підлітка / Т.Гулєвич : (Інформаційно-освітня протиалкогольна програма "Сімейна розмова)  // Соціальний педагог. - 2018. - № 2. - С.7-8*.

Гармаш Н.О. Формування навичок здорового способу життя у школярів / Н.О.Гармаш // Шкільному психологу. - 2011. - №7. - С.32-38*.

Градоблянська Т. Замість склянки молока – на ніч пляшка пива / Т.Градоблянська // Голос України. - 2010. - 26 берез. - С.4*.

Розглянуто проблему  дитячого алкоголізму.  

Градоблянська Т. Кожне вживання дитиною алкоголю – це НП / Т.Градоблянська // Голос України. - 2011. - 12 жовт. - С.6*.

Майже 70% підлітків уперше знайомляться з напоями під градусом із дозволу батьків.

Гришко В.І. Про шкоду куріння та алкоголізму / В.І.Гришко : (виховна година) // Класному керівнику. Усе для роботи. - 2017. - № 4. - С.28-33*.

Гулєвич Т. Формування відповідальної поведінки підлітка : Інформаційно-освітня протиалкогольна програма "Сімейна розмова / Т. Гулєвич // Соціальний педагог. - 2018. - № 2. - С.7-8*.

Густіліна Ю. Наші діти та шкідливі звички / Ю.Густіліна : батьківські збори, фрагмент // Позакласний час. - 2013. - № 9-10. - С. 120*.

Густіліна Ю. Школа самовиховання : програма вихов. годин козацького братства /Ю.Густіліна // Позакласний час. - 2013. - № 9-10. - С. 115*.

Данилко Л. Обери безпечний шлях : (просвітницько-профілактичне заняття з елементами тренінгу) / Л.Данилко // Психолог (Шкільний світ). – 2018. - №9-10. – С.22-27. – Бібліогр. в кінці ст.

Дерій В.  За здоровий спосіб життя: сценарій усного журналу, 9-11 кл. / В.Дерій // Виховна робота в школі. – 2012. – №7. - С. 37-41*.

Децик О.З. Організація заходів профілактики алкогольної залежності лікарями загальної практики/сімейної медицини: Методичні рекомендації / О.З. Децик, ІМ. Карпінець, Л.Г. Курманська. − Київ: ДУ «Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи МОЗ України», 2012. − 29 с.

Дмитрук М.    "Благословенные алкоголики" / М.Дмитрук // Природа и человек XXI век. - 2011. - № 6. - С.40-43*.

Єгорова І. «Не пийте, хлопці, - Вкраїна просить…» / І. Єгорова // Голос України. - 2010. - 9 лют. - С.12*.

Наведено приклади боротьби з пагубною звичкою – алкоголізмом.

 Зв'язок способу життя та фізичного розвитку сучасних міських підлітків / О.Т. Єлізарова, С.В. Гозак, Т.В. Станкевич, А.М. Парац // Довкілля та здоров'я. - 2018. - № 3. - С. 67-71 : табл. - Бібліогр. : с. 70-7.

Встановлено, що у міських підлітків з надлишковою масою тіла спостерігається нижчий рівень щоденної рухової активності та вищий рівень малорухливої діяльності порівняно з дітьми з гармонійним фізичним розвитком. А також встановлено протилежну спрямованість динаміки щоденної тривалості рухової активності з 5-го по 9-й клас у групах учнів з надмірною масою тіла та у групах з дефіцитом маси тіла і гармонійним фізичним розвитком. 

Зеніна Н. Суд над алкоголем : урок-суд / Н.Зеніна // Шкільний світ. - 2011. - Жовт.(№40). - С.10-11*.

Зінорук Т.В.    Шкідливі звички - шлях у безодню: сценарій усного журналу / Т.В.Зінорук // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 1. - С.92-93*.

Зюман Р.О. Отруйність спиртів та їх шкідлива дія на організм людини / Р.О. Зюман // Хімія (Шкільний світ). – 2016. - №1. - С.27-45 : табл., діагр.

Ігнатов М. Пиво перетворює чоловіків на жінок і навпаки / Розм. вів Я.Шлапак / М.Ігнатов // Демократична Україна. - 2010. - 22 жовт. - С.22*.

Ільїна В.М. Алкоголізм серед молоді – катастрофа ХХІ століття / В.М.Ільїна, В.І.Добрянський // Безпека життєдіяльності. – 2013. - №8. – С.14-15 : фото.

Ковальова А. Губить людей алкоголь А.Ковальова / розмова з П.Седнем, головним лікарем Чернігівського обласного наркологічного диспансеру // Гарт. - 2016. - 24 листоп. - С. 9*.

Коростинська Ю. Сімейна розмова. Особистісний підхід / Ю.Коростинська  // Соціальний педагог. - 2018. - № 2. - С.14-17*.

          Йдеться про досвід упровадження профілактично-освітньої програми щодо профілактики алкоголізму серед молоді.

          Коряченко Л. Не знищуй своє майбутнє! : (урок-мозаїка за участі батьків) / Лідія Коряченко // Початкова школи. - 2019. - № 7. - С. 46–49. 

Косенко О. Пити чи не пити?/ О.Косенко / розм. з лікарем-наркологом С.Онищуком  //Демократична Україна. - 2014. - 11 квіт. - С.14*.

Подано соціологічні дані щодо вживання алкогольних напоїв, зокрема молоддю.

Малихіна Т.П. Аморальні вчинки підлітків : сутність, характерні особливості, шляхи запобігання / Т.П. Малихіна // Практична психологія та соціальна робота. – 2014. - №5. – С.12-22 : мал.

Миколюк О.    Почему наши дети пьют?/ О.Миколюк, И.Лиховид // День. - 2011.- 11-12 февр. - С.14*.

Йдеться про необхідність впровадження в Україні  спеціальних антиалкогольних уроків, ініційованих Академією педагогічних наук.

Мізін К. Особливості валоризації концепту "алкоголь" у германських і східнослов'янських лінгвокультурах : на матеріалі усталених порівнянь англійської, німецької, української та російської мов // Мовознавство. - 2011. - № 2. - С. 57-68. - 36 назв*.

Могиляс М. Устойчивость старшеклассников к алкоголю и наркотикам (формирование адекватного уровня устойчивости) / М.Могиляс // Соціальний педагог. - 2013. - Трав. (№ 5). - С. 20-22*.

Мяктінова Я. Профілактика негативних явищ серед молоді й підлітків: метод.посібник для вчит./ Я.Мяктінова // Шкільний світ. - 2010. - Серп. (№ 29). - С.1-59*.

Омельчук Н. Бесіда з підлітками "незакінчена розмова" / Н.Омельчук  // Соціальний педагог. - 2013. - № 4. - С.29-31*.  

Йдеться про згубну дію алкоголю на організм людини.

 Особливості підліткового віку. Лекція 1 // Шкільний світ. - 2018. - № 21. - С. 5-10.

Островерх О.  Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини  : прес-конференція з органічної хімії / О.Островерх // Все для вчителя. – 2012. - №11-12. – С. 10-14*.

Островецька С. Алкоголята. Очевидне розуміння чи хімична формула? / С.Островецька // Молодь України. - 2013. - 1 берез. - С.2*.

Доведено, що вживання алкогольних напоїв особливо небезпечне в дитячому та підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму, в цей період у печінці відсутній спеціальний фермент - алкоголь-дрідногеназа, який розщеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки.

Павленко Н.  У селі Залуква на Прикарпатті 104 людей дали обітницю не пити алкоголю  / Н.Павленко  // Країна. - 2013. - 26 верес. - С. 44-48*.

Павлюк Л.П. Життя і здоров'я - найцінніший скарб / Л.П.Павлюк : сценарії виховних заходів / Л.П.Павлюк, О.С.Бакалович  // Позакласний час. - 2018. - № 8. - С.30-32*.

Пащенко О.  Алкоголь: міфи та реальність  / О.Пащенко // Чернігів. відом. – 2012. – С. 23*.

Пекний О. Алкоголізм починається з пивної розминки /О.Пекний // Голос України. - 2010. - 28 січ. - С.11*.

Україна вийшла на перше місце у світі за вживанням алкогольних напоїв серед підлітків. 

Петрова О. Із  «слабоалкоголкою» до парку зась, або Це вам не Америка! / О. Петрова // Чернігів. відом.-2010.- 31 берез . - С.4*.

Плавчан В.М.    Вислови, прислів'я та приказки про згубні звички / В.М.Плавчан // Шк. б-ка.- 2011.- № 1.- С.100*.

Позняковська В. Вплив алкоголю на здоров'я підлітків / В.Позняковська : (інтерактивне заняття для підлітків) // Соціальний педагог. - 2018. - Травень (№ 5). - С.19-22*.

Прищепа О. Анонімні Алкоголіки пропонують вихід / О.Прищепа // Гарт. - 2018. - 11 жовт. - С.15*.

   Йдеться про діяльність спільноти Анонімних алкоголіків у Чернігові.

Раковський К. Урятуй своє майбутнє: театр. дійство про профілактику куріння, алкоголізму та наркоманії серед підлітків /К.Раковський // Відкрит. урок. - 2011. - № 5. - С.68-69*.

Рингач Н.    Зловживання алкоголем - проблема багатьох країн / Н.Ринкач // Уряд. кур"єр. - 2011. - 30 берез. - С.17*.

Рубан Н. Вплив куріння, алкоголю і наркотиків на здоров'я : урок валеології / Н.Рубан  // Все для вчит. - 2013. - Верес. (№ 9). - С. 132-135*.

Самбор М. Докази у справі про адміністративне правопорушення за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і появу в громадських місцях у п'яному вигляді (актуальні проблеми) / М.Самбор // Право України. - 2010. -№1. - С.180-188*.

Сапон Д.  "Хто п'є пиво, той живе щасливо!" // Гарт. - 2015. - 16 квіт. - С. 14*.

  Про шкоду слабоалкогольних напоїв.

Селютіна М. Профілактика та корекція девіантної поведінки підлітків : із досвіду роботи куратора / М.Селютина // Завуч (Шкільний світ). – 2015. - №22. – С.12-14.

Сергєєва К. Учися бути здоровим  : година спілкування, 9-11 кл. / К.Сергеєва // Шк. світ. - 2013. - Жовт. (№ 19). - С. 17-20*.

Сиц Н.  Вплив на здоров'я підлітків тютюнового диму, алкоголю, наркотиків та токсичних речовин : урок етики / Н.Сиц // Все для вчит. – 2012. – Жовт.(№19-20). - С. 54-55*.

Сиц Н. В. "Шкідливим звичкам - ні! : вихов. година, 6-8 кл. / Н. В. Сиц // Виховна робота в школі. - 2012. - № 6. - С.35-38*.

Соловйова О.П. Причини виникнення адитивної поведінки у підлітковому віці та основні напрямки психокорекційної роботи із залежними підлітками / О.П.Соловйова // Практична психологія та соціальна робота. – 2013. - №4. – С.28-32. – Бібліогр. : 14 назв.

Тимченко И. «Сигареты - это не для меня»  : психолог. тренінг / И.Тимченко // Позакл. час. - 2012. - № 19-20. - С. 74*.

Тимченко О. Заради майбутнього : програма занять із формування мотивації до здорового способу життя / О.Тимченко // Психолог (Шкільний світ). – 2017. - №5-6. – С.24-38. – Бібліогр. В кінці ст.

Титаренко В. Вивчення теми "Шкідливі звички" у поцесі підготовки учителів трудового навчання / В. Титаренко // Вища. - 2019. -  6. - С. 15-21. 

Тридцять відсотків чоловіків помирають... через алкоголь / підгот. Олена Щегельська // Сімейна газета. - 2017. - 30 листоп. - С.3*.

Хотяновська О. Шкідливі звички дітей. Роль батьків у профілактиці : виступ на батьків.  зборах  / О.Хотяновська  // Соціальн. педагог. - 2013. - № 11. - С.26-28*.

Чепурний В. Помер однокласник / В.Чепурний // Сіверщина. - 2013. - 15 серп. (№ 33). - С. 4*.

Про проблему алкоголізму серед сільського населення на Чернігівщині.

Чим небезпечні пиятики // Позакласний час. - 2018. - № 4. - С.15-16*.

Шкелебей Л. "Дорогою життя" : заняття для учнів 2-4-х кл. / Л. Шкелебей // Соціальний педагог. - 2018. – Жовт. (№ 10). - С.38-41.

   У статті представлено заняття для запобігання вживанню алкоголю учнями 8-9 років. Запропоновані вправи формують уявлення про руйнівний вплив алкогольних напоїв на організм підлітків, потребу відмовитися від пропозицій їх уживати.

Шкідливі звички: алкоголь. Вип.9 Поговоримо про... // Позакласний час. - 2020. - №4. - С.1-16. - Вкл.

Шмикова Ю.    Здоровий будеш - усе здобудеш : гра, 5-6 кл. / Ю.Шмикова // Шк. світ. - 2011. - Трав. (№ 17). - С.5-6*.

Щербак Л.С. З горілкою дружити - життя своє занепастити : сцен. виховн. заходу / Л.С.Щербак // Позакл. час. - 2010. - № 11. - С.44-47*.

 

Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...