ЕКО-ІНФОРМ



«ОДНА ПЛАНЕТА – ОДНЕ МАЙБУТНЄ»^ ОБЛАСНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ КОНКУРС

17.04.23

Кожен, хто турбується про довкілля, бережливо ставиться до природи, займається природоохоронною діяльністю і просто любить свій край, має можливість поділитися своїми творчими роботами, екологічними напрацюваннями, проєктами та здобутками, взявши участь у щорічному обласному екологічному конкурсі «Одна планета – одне майбутнє».

 

Конкурс проводиться за наступними номінаціями:

 

1. «Північна краса України» – відзначення кращої фотографії екологічного спрямування та нагородження автора;

 

2. «Погляд у чисте майбутнє» – відзначення кращого екологічного проєкту та нагородження автора;

 

3. «Довкілля і я» – відзначення кращого практичного заходу екологічного спрямування та нагородження автора.

 

У Конкурсі можуть брати участь як представники учнівської і студентської молоді, так і громадськість.

 

Усі учасники Конкурсу поділяються за віковими категоріями:

 

перша категорія – 15-18 років;

друга категорія – 19 років і старші.

Конкурс проводиться з 17 квітня 2023 року до 10 червня 2023 року у два етапи:

 

І етап (відбірковий) з 17 квітня 2023 року до 10 травня 2023 року (включно);

ІІ етап (заключний) з 17 травня 2023 року до 10 червня 2023 року (включно).

Заявка та матеріали за першою віковою категорією подаються з темою «Екологічний конкурс» у друкованому та електронному виглядах комунальному закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів»:

 

адреса: вул. І. Франка, 2а, м. Чернігів, 14021;

 

e-mail: oblsuncn@ukr.net;

 

телефон для довідок: (0462) 644-740.

 

Заявка та матеріали за другою віковою категорією подаються з темою «Екологічний конкурс» в друкованому та електронному вигляді Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації:

 

адреса: пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000;

 

e-mail: deko_post@cg.gov.ua;

 

телефон для довідок: (0462) 67-79-14.

 

Конкурс проводиться Департаментом екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації спільно з Управлінням освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації.

 

Його мета – популяризація природоохоронної просвітницької діяльності, виховання дбайливого ставлення до природи рідного краю, формування природоохоронного мислення, підвищення екологічної обізнаності підростаючого покоління.

 

Положення про Конкурс затверджено рішенням обласної ради від 26/02/2021 № 45-3/VIII «Про Програму охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2021-2027 роки», склад журі – спільним наказом вищевказаних структурних підрозділів ОДА.

 



ВОЛОНТЕРСЬКІ АКЦІЇ, ЯКІ ДОПОМАГАЮТЬ ЗБЕРЕГТИ ПРИРОДУ

Екологічне волонтерство — це добровільна діяльність, спрямована на збереження навколишнього середовища та вирішення екологічних проблем. Таке волонтерство розвинуте майже у всіх країнах та зазвичай створюється за ініціативи самих громадян

Висадка дерев

Досить поширена ідея волонтерської акції. Наприклад, 20 березня впродовж 24 годин по всій країні в рамках проєкту "Озеленення України" висадили 1 мільйон дерев.

 

Допомога на природоохоронних територіях.

Робота із заповідниками — це формати взаємодії парків/лісів/заповідників з людьми. Один з прикладів того, що можуть зробити волонтери — це придумати маршрут для школярів по місцевому парку/лісі, який допоможе їм дослідити територію краще. До речі, тут є одна неочевидна активність — будівництво троп. Це важлива річ, якою займаються національні парки та заповідники. Тропа — це спеціальна стежка, яка дозволяє людині насолодитися природою, не заважаючи та не знищуючи її. Будівництво троп включає в себе також організацію точок для відпочинку людей — столи/місце під багаття тощо.

Обговорення екологічних тем.


Комунікація з екологічних тем в сучасному світі займає досить велике місце. Важливо інформаційно висвітлювати тему екології. В цьому напрямку крутими інструментами є лекції, вебінари та еко-марафони.

Говорячи про екологічні організації, слід зауважити, що їх принципи майже однакові й включають в себе збереження біорізноманіття планети, раціональне використання природних ресурсів та зменшення забруднення та марнотратного використання.



Які екологічні проблеми найчастіше хвилювали українців у 2022-му році?

У жовтні Фонд «Демократичні ініціативи» імені І. Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення МБО «Екологія – Право – Людина» провів соціологічне опитування щодо ставлення українців до тих чи інших екологічних проблем.

Як видно, за два останні роки відповіді респондентів суттєво не змінились стосовно їхніх оцінок важливості захисту навколишнього середовища. Так, 87% респондентів зазначили, що захист довкілля для них є важливим, або дуже важливим. Два роки тому таких було 88,5%.

У переліку найважливіших екологічних проблем, респонденти найчастіше називали забруднення річок, озер та підземних вод (49%), зменшення або зникнення видів та середовищ існування, а також природних екосистем (43%), забруднення повітря (42%) та зростання кількості сміття (37%).

Порівняно з опитування дворічної давності, дещо менш згадуваною стала проблема зростання відходів (з 47,5% до 37%), а також забруднення річок, озер та підземних вод (з 55% до 49%).

Натомість, дещо частіше почали згадувати проблему захисту тварин від жорстокого поводження (з 12% до 16,5%), а також зникнення видів та середовищ існування, забруднення повітря та нестачу питної води. 

Докладний текстовий опис: https://bit.ly/3k6xSy0

Використано: матеріали екологічних і освітніх сайтів.



ФІКСАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗЛОЧИНІВ ОКУПАНТІВ 

 

Кожен громадянин України може долучитись до фіксації злочинів проти довкілля.

Для цього необхідно зв’язатись з:

– Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, за номером гарячої лінії 0 800 500 115 «Міндовкілля на зв’язку»; повідомити за адресою: вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035 або за електронними адресами: info@mepr.gov.ua – для юридичних осіб, gr_priem@mepr.gov.ua – для звернень громадян.

– Державною екологічною інспекцією України за адресою: Новопечерський провулок 3, корпус 2, м. Київ, 01042, за тел. (044) 521-20-38 або на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..">info@dei.gov.ua.

– Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за адресою: вул. Бориса Грінченка, 1, м. Київ, 02000, на цілодобову гарячу лінію: (044) 364-77-80, (050) 230-04-28 або на е-mail: – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..">info@dpss.gov.ua.

Або використати онлайн-ресурси, за допомогою яких можна передати інформацію щодо екологічного злочину:

– чат-бот SaveЕcoВot;

– чат-бот ЕкоШкода;

– застосунок ЕкоЗагроза;

– застосунок «Екоінспектор 2» (Ecoinspector 2), який автоматично генерує звернення та повідомляє про екологічні злочини Держекоінспекцію.

Водночас Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

– за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

– на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

– на гарячу лінію: 0800501720.

Отримані матеріали будуть корисними для визначення ступеня забруднення довкілля, кваліфікації вчиненого злочину, обчисленню шкоди екологічних злочинів, встановлення та притягнення до відповідальності винних осіб, а також стягнень репарацій з держави-агресора.

Джерела:

сайт ВЕЛ, мережа Інтернет, сайт Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Всеукраїнської екологічної ліги, ЧЕline, Суспільне. Новини.


 ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС «ПТАХ РОКУ – 2023»


На виконання Плану всеукраїнських і міжнародних організаційномасових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.11.2022 р. № 1063, та з метою привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їх природних біотопів, залучення учнів до активної природоохоронної роботи Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та Українське товариство охорони птахів пропонують взяти участь у щорічному конкурсі «Мартин звичайний (Chroicocephalus ridibundus) – птах року 2023» (далі – конкурс). Умови конкурсу можна переглянути на сайті НЕНЦ (https://nenc.gov.ua). Метою конкурсу є: • вивчення учнями біологічних особливостей птахів даного виду та різних видів птахів регіонів України; • проведення моніторингу чисельності виду на певній території; • сприяти формуванню в учнів переконань, моральних принципів та активної життєвої позиції в галузі охорони птахів. До участі у конкурсі запрошуються учні (вихованці) закладів загальної середньої та позашкільної освіти України. Роботи можуть бути як індивідуальні, так і командні. Конкурс проводиться заочно у два етапи: І етап - обласний – до 15 жовтня поточного року; ІІ етап – фінальний (Всеукраїнський) - до 15 листопада поточного року. Матеріали за результатами обласних етапів конкурсу (протоколи підведення підсумків обласного етапу, короткі інформаційні довідки, кращі роботи учасників) надсилати кур’єром на адресу Оргкомітету: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (лабораторія зоології). Роботи направлені на конкурс не рецензуються та не повертаються. Дослідницько-пропагандистські (реферати, презентації, літературні твори, тощо) просимо надсилати на email: nataben@nenc.gov.ua. Інформація про підсумки Всеукраїнського конкурсу «Птах року» буде розміщена на сайті НЕНЦ (www.nenc.gov.ua). Детальну інформацію про Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2023» можна дізнатись за тел.: (093) 213-40-81, та електронною поштою: nataben@nenc.gov.ua. (Наталія Бень). Просимо інформацію про проведення Всеукраїнського конкурсу «Птах року» довести до відома педагогічних працівників і учнів (вихованців) закладів загальної середньої та позашкільної освіти України


ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ ,,ЗЕМЛЯ – НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ”. ФІНАЛЬНИЙ ЕТАП

Відповідно до плану всеукраїнських і міжнародних організаційно масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.11.2022 № 1063, Національним еколого натуралістичним центром спільно з Полтавським обласним еколого натуралістичним центром учнівської молоді з 17 до 19 травня 2023 року у м. Полтава буде проведено фінальний етап Всеукраїнського конкурсу ,,Земля – наш спільний дім” (далі Конкурс). Відповідно до безпекової та епідеміологічної ситуації в Україні, Конкурс буде проведено в змішаному форматі.

До участі в Конкурсі:

запрошуються учнівські колективи екологічної просвіти закладів освіти у кількості 7 осіб: 6 учнів (вихованців) віком від 11 до 17 років, керівник колективу.

До участі у фінальному етапі Конкурсі запрошуються переможці обласних етапів, але не більше одного учнівського колективу екологічної просвіти від області у кількості 7 осіб: 6 учнів (вихованців) віком від 11 до 17 років, керівник колективу.

Відповідно до Положення про Всеукраїнський конкурс ,,Земля – наш спільний дім”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14 травня 2012 року № 573 та Зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за № 864/21176, командам учасникам пропонується заздалегідь записати та розмістити на каналі Youtube:

- відеоролик, який має демонструвати презентацію екологопросвітницької та природоохоронної діяльності колективу (тривалість до 5 хвилин);

- відеозапис конкурсного виступу, в якому має бути розкрита тема заходу ,,Луки мого дитинства” (тривалість до 20 хвилин).

До 01 травня 2023 року необхідно:

-у Google формі заповнити заявку про участь у

Конкурсі за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfcqLTkCpWi9nrkIcZ4pV5BCGSoL RNGjk9L2CN2LQjZL19_4Q/viewform - на електронну адресу: ekocentrpoltava@ukr.net надіслати посилання на відеоматеріали із відкритим доступом, сценарій виступу (документ Word, формат doc, docx) та фото колективу (тема листа ,,Конкурс ,,Земля – наш спільний дім – 2023”).

За підсумками проведення Конкурсу планується видання збірки матеріалів щодо діяльності колективів екологічної просвіти.

Детальна інформація про захід буде оприлюднена в окремому листі на сайті НЕНЦ. Детальна інформація: у м. Київ – за тел.: 0985970880 (Людмила ЦЮНЬ); у м. Полтава – за тел.: 0996707964 (Валентина ДУЛІЙ).


ЕКОЛОГІЧНІ 
КОНКУРСИ, ФЕСТИВАЛІ, ШКОЛИ

Українське суспільство поступово переходить до більш раціонального використання природніх ресурсів. Це свідчить про підвищення екологічної свідомості населення. Серед найактивніших борців за екологію чимало саме школярів, студентів та тих, хто нещодавно завершив навчання. 

Перевірити особистий рівень екологічної свідомості пропонуємо шляхом участі у конкурсних змаганнях. До вашої уваги перелік конкурсів екологічного спрямування до участі у 2022 році. 

Література, яка стане в нагоді для вирішення завдань міститься у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Т.Шевченка, 63). 

 

Всеукраїнський конкурс «Земля – наш спільний дім»: фінальний етап

Відповідно до плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами освіти), затвердженого наказом МОН від 15.12.2021 № 1379, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України спільно з Волинським обласним еколого-натуралістичним центром Волинської обласної ради з 08 до 10 червня 2022 року у м. Луцьку буде проведено очно фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім».

Тема конкурсу у 2022 році - «Клімат змінюється. Твої дії». Для участі у заході запрошуються учнівські колективи екологічної просвіти закладів освіти у кількості 7 осіб: 6 учнів (вихованців) віком від 11 до 17 років, керівник колективу.

Програмою конкурсу передбачено проведення презентації еколого просвітницької та природоохоронної діяльності колективу впродовж навчального року, конкурсного виступу колективу з теми «Клімат змінюється. Твої дії».

Для участі в конкурсі необхідно до 11 травня 2022 року на електронну адресу: voenc 17 @ukr.net надіслати заявку встановленого зразка (додається).

Тема листа – «Конкурс колективів екологічної просвіти − 2022». Також до оргкомітету надсилається сценарій виступу колективу (в електронному вигляді). За підсумками проведення заходу планується видання збірки матеріалів щодо діяльності колективів екологічної просвіти.

Детальна інформація про фінальний етап заходу буде оприлюднена в окремому листі на сайті НЕНЦ.

Детальна інформація: у м. Київ – за тел.: 093-213-40-81 (Наталія БЕНЬ); у м. Луцьк – за тел.: 050-712-21-39 (Юлія БОНДАРЕНКО).

 

Всеукраїнський юнацький фестиваль «В об’єктиві натураліста». ІІ етап

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства від 15.12.2021 № 1379, з 15 до 17 березня ц.р. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проведе ІІ (фінальний) етап Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста».

Положення про захід та умови проведення фінального етапу розміщено на сайтах https://nenc.gov.ua та https://art.nenc.gov.ua.

До участі запрошуються команди – переможці І етапу. До складу команди входить 4 особи: 3 учні закладів освіти та 1 керівник з числа педагогічних працівників.

Список команд – учасників ІІ етапу фестивалю буде оприлюднено до 25 лютого на сайті https://art.nenc.gov.ua  (сторінка «В об’єктиві натураліста»).

Заїзд учасників – 15 березня за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19. Від’їзд – 17 березня після 14.00 год. Витрати на проїзд, проживання, харчування учнів і керівників команд під час проведення заходу здійснюється за рахунок закладу, що відряджає. Збереження життя та здоров’я учнів забезпечують керівники команд.

Захід буде проведено з дотриманням протиепідемічних норм. У разі ймовірного ускладнення епідеміологічної ситуації, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території м. Київ, у форматі проведення заходу можливі зміни, про що буде повідомлено додатково.

Контактна інформація за тел.: (067) 723-06-29 (Руслан Абсурдов),

е-маі1: Absurdov@gmail.com; (097) 440-05-05 (Юлія Двойнічкова),

е-маі1: dvoinik22@gmail.com

 

ХХІ Всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій «Екософт». ІІ етап

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства від 15.12.2021 № 1379, з 10 до 12 березня ц.р. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проведе ХХІ Всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій «Екософт».

Положення про захід та список учасників ІІ етапу розміщено на сайті https://nenc.gov.ua. У межах чемпіонату відбудеться ХІІІ національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2022».

До участі в чемпіонаті запрошуються учні закладів освіти – переможці І етапу. Заїзд учасників – 10 березня за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19. Від’їзд – 12 березня після 14.00 год. Витрати на проїзд, проживання, харчування учнів і супроводжуючих осіб під час проведення заходу здійснюється за рахунок закладу, що відряджає.

Збереження життя та здоров’я учнів забезпечують супроводжуючі особи. Захід буде проведено з дотриманням протиепідемічних норм. У разі ймовірного ускладнення епідеміологічної ситуації, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території м. Київ, у форматі проведення заходу можливі зміни, про що буде повідомлено додатково.

Детальна інформація – за телефоном: (067) 459-95-28 (Володимир Комендантов); е-маі1: komendantov@nenc.gov.ua .

 

Мистецький конкурс з нагоди Всесвітнього дня дикої природи

За інформацією Посольства України в США, 5 січня 2022 р. Міжнародний фонд захисту тварин (International Fund for Animal Welfare - IFAW) звернувся із запрошенням до участі у четвертому міжнародному мистецькому конкурсі з нагоди Всесвітнього дня дикої природи (3 березня).

Захід проводиться IFAW спільно з Секретаріатом Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), та Програмою розвитку ООН.

Згідно з умовами, до участі в конкурсі запрошуються діти та учні віком від 4 до 18 років (інформація щодо порядку участі в конкурсі доступна за посиланням: https://g.ifaw.org/32So8z7 ).

Імена дванадцяти півфіналістів та одного лауреата конкурсу будуть відібрані та оголошені міжнародним журі; їхні роботи будуть представлені на щорічному заході Всесвітнього дня дикої природи 3 березня 2022 р. у форматі онлайн.

Термін подачі заявок для участі в конкурсі - до 16 січня 2022 р. Більш детальна інформація про відзначення Всесвітнього дня дикої природи та віртуальну подію розміщена за посиланням: https://wildlifeday.org . Надсилається для врахування та поширення інформації серед навчальних закладів України.

 

Всеукраїнський онлайн конкурс «Фенологічні спостереження за деревами. Весна» в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 р. № 1379, та в рамках міжнародної науково освітньої програми GLOBE («Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля» https://www.globe.gov/home )

Національний еколого натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України оголошує про проведення Всеукраїнського конкурсу «Фенологічні спостереження за деревами. Весна».

Мета конкурсу: заохочення учнівської молоді та учителів до спостережень за сезонними змінами рослин та глибшого розуміння фенології як науки, оволодіння навичками наукових досліджень, створення галереї фотознімків фенологічних фаз розвитку дерев та кущів.

Учасники: учні закладів професійно-технічної, загальної середньої та позашкільної освіти від 10 до 18 років включно.

Конкурс проходитиме у заочному форматі з лютого по липень 2022 р.

Детальні правила участі розміщені на сайті: https://nenc.gov.ua/globe/?%20page_id=2126

Контактна інформація:

Заступник координатора програми GLOBE в Україні Наталія Миколаївна Федоренко Тел: +38097 563 8794;

E-mail: globeukraine@nenc.gov.ua Міжнародна веб-сторінка програми GLOBE: https://www.globe.gov/home

Веб-сторінка програми GLOBE в Україні: https://nenc.gov.ua/globe/

Соціальні мережі: https://www.facebook.com/globeinukraine.

 

Всеукраїнський конкурс «Годівничка

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить щорічний Всеукраїнський конкурс «Годівничка» з метою привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їх природних біотопів, виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття і проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни.

Умови акції можна переглянути за посиланням: https://nenc.gov.ua/?page_id=7491

 

До участі в акції запрошуються учні закладів загальної середньої та позашкільної освіти України. Участь в акції може бути індивідуальною чи у складі команди.

Акція проходить поетапно:

І крок – вивчення орнітофауни своєї місцевості, складання каталогів птахів, визначення місць, де птахи зустрічаються найчастіше, виготовлення годівниці та заготівля корму.

ІІ крок – розвішування годівничок та здійснення підгодівлі птахів.

ІІІ крок – проведення свята, на якому будуть підбиті підсумки акції.

Конкурс проводиться заочно. Для участі у обласному етапі конкурсу приймаються роботи переможців територіального етапу (по можливості).

Роботи учасників акції (годівничка, малюнок, фоторобота, поробка, листівка про зимуючих птахів) надсилаються до 15 березня 2022 року (з поміткою «Годівничка») до КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини» за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 42/41, м. Біла Церква, Київська область, 09117;

Дослідницько-агатаційні матеріали (реферати, презентації, літературні твори, звіти тощо) приймаються у електронному форматі, з розміщенням на Google-диску (див. реєстраційну форму).

Увага! Обов’язковою є електронна заявка, яка заповнюється до 15 березня у Google-формі 

 

Всеукраїнський конкурс «Птах року - 2022»

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 № 1379 та з метою привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їх природних біотопів, залучення учнів до активної природоохоронної роботи Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та Українське товариство охорони птахів пропонують взяти участь у щорічному конкурсі «Ластівка міська (Delichon urbica, L., 1758) – птах року 2022» (далі – конкурс).

Умови конкурсу можна переглянути на сайті НЕНЦ ( https:// nenc. gov. ua).  

Метою конкурсу є:

• вивчення учнями біологічних особливостей птахів даного виду та різних видів птахів регіонів України;

• проведення моніторингу чисельності виду на певній території;

• сприяти формуванню в учнів переконань, моральних принципів та активної життєвої позиції в галузі охорони птахів.

До участі у конкурсі запрошуються учні (вихованці) закладів загальної середньої та позашкільної освіти України. Роботи можуть бути як індивідуальні, так і командні.

Конкурс проводиться заочно у два етапи: І етап - обласний – до 15 жовтня поточного року; ІІ етап – фінальний (Всеукраїнський) - до 15 листопада поточного року.

Матеріали за результатами обласних етапів конкурсу (протоколи підведення підсумків обласного етапу, короткі інформаційні довідки, кращі роботи учасників) надсилати кур’єром на адресу Оргкомітету: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (лабораторія зоології). Роботи направлені на конкурс не рецензуються та не повертаються. Дослідницько-пропагандистські (реферати, презентації, літературні твори, тощо) просимо надсилати на email: naida @ nenc. gov. ua  

Інформація про підсумки Всеукраїнського конкурсу «Птах року» буде розміщена на сайті НЕНЦ (www.nenc.gov.ua).

Детальну інформацію про Всеукраїнський конкурс «Птах року - 2022» можна дізнатись за тел.: (063) 183-79-32, та електронною поштою: naida @ nenc. gov. ua  (Надія Василівна Найда).

 

Всеукраїнський конкурс «Кролик»

З метою підвищення ефективності діяльності закладів освіти в галузі тваринництва, залучення учнівської молоді до активної роботи в цій сфері, проведення професійно-орієнтаційної роботи серед підростаючого покоління Національний екологонатуралістичний центр учнівської молоді проводить щорічний Всеукраїнський конкурс «Кролик».

Умови конкурсу на сайті НЕНЦ : https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/02-09-34.pdf .

До участі в конкурсі запрошуються учнівські об’єднання закладів загальної середньої та позашкільної освіти, які мають на своїй базі навчальну кролеферму та родинні колективи.

Конкурс проходить у два етапи:

І етап – учасники розробляють свій власний бізнес-проєкт кролеферми  (ескізи кліток, вольєрів, опис технології утримання, вирощування, перелік породного та кількісного складу тварин, розрахунок очікуваного економічного ефекту).

ІІ етап – реалізація проєкту. Фактично отриманий результат (кількість отриманого поголів’я кролів).

Бажаючим прийняти участь у Всеукраїнському конкурсі необхідно надіслати заявку та звіт про роботу учнівського (родинного) об’єднання до 31 березня ц.р. кур’єром за адресою: Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19 (з поміткою «Кролик»).

 

ІХ Всеукраїнський турнір юних натуралістів

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства від 15.12.2021 № 1379, у лютому – квітні ц.р. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить ІХ Всеукраїнський турнір юних натуралістів. Положення про захід розміщено на сайті https://nenc.gov.ua .

До участі запрошуються команди закладів загальної середньої та позашкільної освіти. До складу команди входять 6 учнів віком від 12 до 16 років та 2 керівники.

Турнір проводиться у два етапи: І етап – відбірковий (заочний); ІІ етап – фінальний (офлайн).

Для участі в І етапі турніру просимо до 12 березня пройти реєстрацію на сайті https://nenc.gov.ua (сторінка «Турнір юних натуралістів») й надіслати виконані завдання відбіркового етапу на е-маіl: komendantov@nenc.gov.ua . На підставі результатів виконання завдань організаційний комітет заходу проведе відбір учасників фінального етапу, список яких буде оприлюднено до 20 березня на сайті https://nenc.gov.ua . ІІ (фінальний) етап відбудеться з 12 до 14 квітня у м. Київ.

Заїзд учасників – 12 квітня за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19. Від’їзд – 14 квітня після 14.00 год. Витрати на проїзд, проживання, харчування учнів та керівників команд під час проведення заходу здійснюється за рахунок закладу, що відряджає. Збереження життя та здоров’я учнів забезпечують керівники команд.

Захід буде проведено з дотриманням протиепідемічних норм. У разі ймовірного ускладнення епідеміологічної ситуації, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території м. Київ, у форматі проведення заходу можливі зміни, про що буде повідомлено додатково.

Детальна інформація – за телефоном: (067) 459-95-28 (Володимир Комендантов); е-маі1: komendantov@nenc.gov.ua .

 

Європейська фенологічна кампанія 2022 року у рамках програми GLOBE

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 р. (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 № 1379, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді оголошує початок Європейської фенологічної кампанії в рамках програми GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), яка стартує 18 лютого 2022 р.

Мета Кампанії: дати можливість школярам більше дізнатися про сезонні зміни в природі та фенологію як науку. Учні створюватимуть власні дослідницькі проєкти, будуть вчитися збирати фенологічні дані, обробляти та аналізувати їх, а також матимуть можливість познайомитися з однолітками GLOBE-спільноти з інших країн.

До участі в Кампанії запрошуються учні та вихованці закладів загальної середньої та позашкільної освіти та їхні керівники, які працюють у програмі GLOBE, а також вчителі та учні, які ще не працювали у програмі GLOBE, але бажають приєднатися до неї. Щоб приєднатися до Європейської фенологічної кампанії, потрібно зареєструватися на міжнародному веб-сайті програми GLOBE https://www.globe.gov/web/european-phenology-campaign/overview

 за посиланням. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjZwIXNqbYX2aFJR2BbCeAoo4M4P0XI-t6hn2CYUK3uup20w/viewform .

 

Контактна інформація: Заступник координатора програми GLOBE в Україні Наталія Миколаївна Федоренко Тел: +38097 563 8794

E-mail: globeukraine@ nenc.gov.ua

Міжнародна веб-сторінка програми GLOBE: https://www.globe.gov/home

Веб-сторінка програми GLOBE в Україні: https :// nenc. gov. ua / globe / Соціальні мережі: https://www.facebook.com/globeinukraine .

 

Природнича школа учнівської молоді: весняна сесія

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства від 15.12.2021 № 1379, з 21 до 25 березня ц.р. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка проведе весняну сесію Природничої школи учнівської молоді.

Положення про захід розміщено на сайті https://nenc.gov.ua .

До участі запрошуються слухачі І та ІІ курсів школи, список яких розміщено на сайті https://nenc.gov.ua  на сторінці «Природнича школа». Для підтвердження участі в заході просимо до 15 березня пройти реєстрацію на цій самій сторінці.

Заїзд учасників – 21 березня за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19. Від’їзд – 25 березня після 14.00 год. Витрати на проїзд, проживання, харчування учнів і супроводжуючих осіб під час проведення заходу здійснюється за рахунок закладу, що відряджає. Збереження життя та здоров’я учнів забезпечують супроводжуючі особи.

Захід буде проведено з дотриманням протиепідемічних норм. У разі ймовірного ускладнення епідеміологічної ситуації, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території м. Київ, у форматі проведення заходу можливі зміни, про що буде повідомлено додатково.

Контактна інформація: телефонами: (063) 959-55-72, (067)

 

Заочна Всеукраїнська виставка «Святково-обрядовий хліб Великодня»

Відповідно до річного плану на 2022 рік Національний еколого натуралістичний центр учнівської молоді МОН України в рамках Всеукраїнського фестивалю «Скарбниця народної духовності» проводить заочну Всеукраїнську родинну виставку «Хліб Великодня».

Виставка проводиться з метою виховання духовності, моральності, шанобливого ставлення до національних культурних надбань в учнівської молоді, популяризації народних традицій як безцінної історичної спадщини, залучення учнівської молоді до активної пошукової та трудової діяльності.

До участі у виставці запрошуються учні (вихованці) закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти та їхні родини відповідно до Положення про проведення виставки (див. додаток).

Виставка буде проводитись у заочному форматі в таких номінаціях:

· Великодній хліб (Пасха)

· традиційна великодня випічка національних спільнот України

· Великодній рушник До кожної роботи обов’язково повинна бути прикріплена етикетка, де надруковано:

- номінація;

- назва роботи/виробу;

- прізвище, ім'я автора/ів роботи/виробу;

- вік автора/ів роботи/виробу;

- заклад освіти, місто, область.

Основні критерії відбору представлених на Всеукраїнську родинну виставку «Хліб Великодня» експонатів:

· високий естетичний рівень

· традиційність

· рівень особливості виготовлення хліба до Великодня та співучасть старшого покоління, родини.

За результатами проведення Виставки автори найкращих робіт отримають дипломи відповідного рівня. По завершенню заочної Всеукраїнської родинної виставки «Хліб Великодня» найдовершеніші вироби будуть розміщені в Народному музеї хліба НЕНЦ.

Учасники виставки надсилають експонати до 30 квітня 2022 року на поштову адресу: НЕНЦ, 04074 м. Київ, вул. Вишгородська, 19 або м. Київ відділення Нової пошти № 252 з поміткою «Великодній хліб» (з доставкою). Посилки з після платою не приймаються. Подані матеріали не можуть мати в собі змісту чи форм, які можуть сприйматись як образливі, провокаційні, принизливі або неввічливі щодо будь-кого чи будь-чого.

Додаткова інформація на сайті НЕНЦ: https://nenc.gov.ua  та за тел.: (044) 430-04-91 – Козленко Валентина Пансівна, координатор виставки,

ел. пошта: kozlenko@nenc.gov.ua  ;

097-230-83-42 – Федоров Валерій Євгенійович, координатор виставки, ел. пошта: fedorov@nenc.gov.ua .

 

Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань»

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства від 15.12.2021 № 1379, у лютому – березні 2022 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проведе Всеукраїнську інтернет-олімпіаду «Крок до знань».

Захід проходитиме в дистанційному форматі.

Умови участі розміщені на сайті: https://nenc.gov.ua .

До участі в олімпіаді запрошуються учні закладів освіти віком до 17 років. Олімпіада проводиться у два етапи: І етап – відбірковий; ІІ етап – фінальний.

Для участі у відбірковому етапі олімпіади просимо з 15 до 26 лютого виконати тестові завдання з базових дисциплін, які будуть розміщені на сайті: https://nenc.gov.ua  (сторінка: «Крок до знань»). На підставі результатів І етапу організаційний комітет олімпіади проведе відбір учасників ІІ (фінального) етапу.

Результати відбору будуть оприлюднені до 01 березня на сайті https://nenc.gov.ua  (сторінка: «Крок до знань»).

Фінальний етап пройде з 22 до 26 березня у форматі відеодемонстрації захисту наукових проєктів. Підсумки проведення інтернет-олімпіади будуть оприлюднені до 08 квітня на сайті: https://nenc.gov.ua .

Довідки – за тел.: (044) 430-04-91, (067) 459-95-28;

електронна пошта: steptoknowledge@nenc.gov.ua  (Володимир Комендантов).

Бажаємо успіху!


Заповідна справа: 
стан, дозволи і заборони 

В Україні станом на 1 січня 202року природно-заповідний фонд має в своєму складі 8633 території та об’єктів  фактичною площею 4105522,247 га та 402500,0 га в межах акваторії Чорного моря, що становить 6,3% території країни. Більше половини (62,7%) площі ПЗФ України займають території та об’єкти загальнодержавного значення. Серед них 19 природних і 5 біосферних заповідників, 53 національні природні парки, 328 заказників, 136 пам’яток природи, 18 ботанічних садів, 20 дендрологічних та 7 зоологічних парків, 90 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. 

Загальна площа територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення становить 2977006,19 га, місцевого – 1910517,58 га. Серед міст України за кількістю та площею об’єктів природно-заповідного фонду Київ лідирує, адже у порівнянні з іншими містами України площа природньо-заповідного фонда у нього значно вища.  


Чернігівщина посідає перше місце в Україні за кількістю заповідних територій.  Мережа природо-заповідних об’єктів області нараховує 674 об’єкт загальною площею понад 262 000 га, що становить 8% площі області. 

ПЗФ області представляють: 

національні природні парки – 3 (площа – 41988,5 га);

регіональні ландшафтні парки – 3 (площа – 85045,3491 га);

заказники загальнодержавного значення – 12 (площа – 10421,68 га)  та місцевого значення – 443 (площа – 105713,5013 га);

пам’ятки природи загальнодержавного значення – 7 (площа – 297 га) та місцевого значення – 132 (площа – 562,39 га);

зоологічний парк загальнодержавного значення – 1 (площа – 9 га); 

дендрологічні парки загальнодержавного значення – 1 (площа – 204,7 га) та місцевого значення – 1 (площа – 11,9 га);

парки-памятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення – 1 (площа – 40 га) та місцевого значення – 18 (площа – 332,9 га);

заповідні урочища – 52 (площа – 17546,26 га).

Розвиток системи природоохоронних територій є важливою передумовою для забезпечення сталого розвитку країни. З цією метою у 2021 році на території Чернігівської області утворено 4 нові об’єкти природно-заповідного фонду.

На початку року затверджено рішення Чернігівської обласної ради створення гідрологічної пам’ятки "Болото Тупичівське" та ландшафтного заказника "Потаманський". Наприкінці 2021 року Чернігівська обласна рада на сесії від 22 жовтня ухвалила рішення про заснування в області ще двох нових об’єктів природно-заповідного фонду: ландшафтних заказників місцевого значення – "Берізки" та "Лопата". Нові об’єкти природно-заповідного фонду створені на землях громад без їх вилучення і становлять науково-дослідний, рекреаційний та освітньо-виховний інтерес. Перший знаходиться на  території Сухополов’янської територіальної громади на Прилуччині, «Лопата» – в Менській ТГ.

Спеціально уповноваженим органом державного управління у галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів, в Чернігівській області  - Департамент екології та природних ресурсів. 

Правовий статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду регулюється Конституцією України (статтями 13, 14), Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про природно-заповідний фонд України» та ін. 

За останній рік Урядом України прийнято такі важливі рішення у сфері захисту довкілля:

Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища до 2025 року;

Морська природоохоронна стратегія України;

плани дій щодо збереження рисі євразійської, морських ссавців, осетрових видів риб, бурого ведмедя;

розроблений законопроєкт «Про хімічну безпеку та поводження з хімічними речовинами»;

за 2020 – першу половину 2021 року кількість територій та об’єктів природно-заповідного фонду збільшено на майже 35,5 тис. га;

стратегію управління лісами України до 2035 року подано на розгляд Уряду;

цифровізація сфери захисту довкілля та створення ЕкоСистеми - української державної платформи, де будуть зібрані всі адміністративні екопослуги для бізнесу та вся екологічна інформація для громадян;

визначені зони, вразливі до нітратного забруднення, що запускає імплементацію нітратної директиви ЄС. 

Щодо недопущення  процесів погіршення стану навколишнього природного середовища  наприкінці 2021 року Уряд України прийняв нову редакцію постанови «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд». Документ містить новий Порядок обчислення розміру шкоди, заподіяної природно-заповідному фонду. Стосується виключно територій та об’єктів природно-заповідного фонду: національних природних парків, природних заповідників, ботанічних садів, дендрологічних парків. Тобто тих територій, які створені для збереження біорізноманіття та охороняються як національне надбання. 

Дія постанови не поширюється на ліси, водні та інші об’єкти і природні ресурси, які не входять до території ПЗФ. Окрім того, не встановлює жодних нових обмежень або заборон щодо використання природних ресурсів, не вводить нових режимів охорони територій та не визначає, які зони можна відвідувати, а які ні. 

Більш детально, з "гарячим" документом дізнаємося з розповіді Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця:

«У межах національних природних парків та біосферних заповідників і надалі можна збирати гриби та ягоди. Якщо звичайно, ви робите це для власних потреб, а не займаєтеся промислом (у такому випадку законодавством передбачено отримання відповідного дозволу, що також не є нововведенням). Виняток, як і раніше, де забороняється збирати гриби, зривати рослини чи проводити будь-які інші дії, становлять території суворого заповідання. Вони визначені Проєктами організації територій відповідних установ природно-заповідного фонду. Такі зони створюються спеціально для збереження червонокнижних тварин і рослин. Як і до цього, перебування сторонніх людей тут заборонено. Є відповідні таблички з попередженням. Та й служба охорони повідомляє відвідувачам про існуючі обмеження. Тож випадково помилитися і назбирати заборонене через незнання у таких зонах неможливо.

Ціленаправлена ж протиправна діяльність на такій території наразі дійсно може коштувати правопорушникам у 10 разів дорожче".

 

Більше інформації місить логнрід "ЗАПОВІДНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ: ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ (ДО ДНЯ ЗАПОВІДНИКІВ І НАЦІОНАЛЬНИХ ПАРКІВ", ознайомитися з яким пропонуємо за посиланням: 

https://infosailes.blogspot.com/2022/01/blog-post.html#more


 Збирайте цікавинки за темою на сторінці блогу BIBLIO.infa «У стилі еко» (за посиланням https://infosailes.blogspot.com/p/blog-page_6.html

 та разом з Чернігівською бібліотекою для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 54, 63) набувайте нових знань.

 

 

Коментарі

Популярні публікації