Еко-календар "У стилі ЕКО"
ЗЕМЛЯ НАС ДО ЗИМИ УЖЕ НЕСЕ
Земля нас до зими уже несе.
Довідка: Рівнодення – це такий астрономічний період, коли центр Сонця перетинає небесний екватор: сонце переходить з північної півкулі в південну, сходить майже чітко на сході і заходить прямо на заході. Проміжок між двома однойменними рівноденнями називається тропічним роком. Цей рік прийнято для вимірювання часу і становить він приблизно 365,2422 сонячних діб, тому рівнодення припадає на різний час доби, пересуваючись вперед щоразу майже на 6 годин.
По суті, Сонце перетинає восени екватор з півночі на південь, а навесні – з півдня на північ. Після дня осіннього рівнодення Сонце починає сходити пізніше, а сідати раніше, а сам день йде на спад до дня зимового сонцестояння.
Символічне значення дня осіннього рівнодення
За старих часів цим днем відзначали свята врожаю та остаточно проводжали літо. Після - починалася підготовка до зими. У західній традиції День осіннього рівнодення має назву Мабон - символічне звільнення від усього віджилого і непотрібного. Ще, цього дня, шанують всіх членів жіночої половини сім'ї.
У день осіннього рівнодення енергетика на землі буде врівноваженою. Сонце і Місяць будуть перебувати в гармонії один до одного і завдяки цьому емоційний стан людей стане стабільним. Біль минулого відпустить і ослабне, а стреси та апатія підуть. Завдяки поєднанню відразу семи двійок - 22 вересня вважається днем, коли можна зайнятися запуском нового бізнесу, введенням нового у своє життя, відвідати перукаря, зробити манікюр, оновити свій гардероб.
Що символізує двійка
Добрий характер, миролюбність, великодушність, коректність і тактовність, засновані на інтуїції, проникливості та розумінні людської душі. Ще романтизм, артистичність натури та виняткове почуття прекрасного. У деяких позиціях двійка - поєднання чоловічої та жіночої енергетики. Двійка - це вісь симетрії, точка рівноваги, яка забезпечує стан спокою внутрішнього світу.
Що потрібно зробити до дня осіннього рівнодення? Що робити в День осіннього рівнодення не можна? Дізнавайтеся за посиланням:
https://www.rbc.ua/ukr/styler/den-osennego-ravnodenstviya-2021-pochemu-1632069348.html
День осіннього рівнодення – особливий день. Цього року осіннє Рівнодення унікально ще й тому що збігається з повним місяцем, що буває вкрай рідко і, як вважається, збільшує силу свята. Приплив космічної енергії, викликаний осіннім рівноденням, починає діяти зі сходу сонця 21 вересня і тримається до 25 вересня включно.
Обрядів в ці дні різні етноси нашої планети виконують безліч – від простих до найскладніших. Здавна наші предки вважали день осіннього рівнодення найкращим часом для прощення. Тож, якщо ви відчуваєте негативні почуття по відношенню до будь-якої людини побажайте в цей день йому всього найкращого. Таким чином ви привернете щастя в своє життя.
Раніше вірили, що цього дня вода до світанку володіє особливими якостями і жінка, яка вмиється до світанку цією водою до старості буде красунею. А якщо облити водою дитину на порозі будинку, то вона буде здоровою увесь рік. А щоб господарі мали статки, у день осіннього рівнодення, потрібно приготувати пиріг з яблуками або капустою. Він обов’язково має бути круглої форми. Якщо тісто швидко піднялося, а сам пиріг не підгорів, то в найближче майбутнє фінансове становище родини поліпшиться.
У День осіннього рівнодення починається друга половина бабиного літа і, за народними прикметами, яка буде погода в цей день, такою буде і осінь.
- Досвідчені господарі стежили за врожаєм горобини – якщо від багатий, то осінь буде дощовою, а зима – холодною. А ось якщо на горобині і березі з’явилося жовте листя, то зима почнеться з ранніх заморозків і буде холодною.
- Тепла і суха погода в цей день обіцяє м'яку зиму.
Якщо в день осіннього рівнодення відлітають журавлі та інші птахи – чекайте суворої зими.
Ознайомитися з природними явищами і їх причинами, дізнатися цікавинки з астрономії і астрології, долучитися до вивчення і пізнання народних українських традицій і обрядів, пов’язаних з довкіллям, пропонуємо разом з Чернігівською обласною бібліотекою для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63), де вас чекають нові книжкові відкриття. І нехай, осінь буде доброю до кожного із нас!
Джерело:
https://www.rbc.ua/ukr/styler/den-osennego-ravnodenstviya-2021-pochemu-1632069348.html
16 вересня - Міжнародний день захисту озонового шару
34 роки тому світова спільнота уклала глобальну угоду для збереження озонового шару - Монреальський протокол
Наприкінці минулого століття людство стикнулось зі світовою екологічною проблемою – виснаження озонового шару та збільшення кількості ультрафіолетового випромінювання на поверхні Землі. Це може стати причиною:
· погіршення стану здоров’я людей в усьому світі - велика кількість ультрафіолетового випромінювання провокує ракові захворювання шкіри та катаракту;
· скорочення морського біорізноманіття - УФ-промені, проникаючи на океанські глибини, завдають шкоди водоростям, ракоподібним та ікрі;
· зміни способу обміну вуглекислого газу між атмосферою та біосферою, забруднення повітря вторинними речовинами.
Аби не допустити цього та поступово припинити виробництво і використання озоноруйнівних речовин у різних секторах промисловості, світова спільнота у 1987 році заснувала Монреальський протокол.
Через 30 років після підписання протоколу, вчені НАСА засвідчили, що озоносфера над Антарктикою відновлюється - з 2005 року виснаження озону зменшилося на 20 %.
Прогнозується, що до 2030 року озоновий шар в Північній півкулі повністю відновиться та досягне рівня 1980 року, до 2050 року – в Південній, до 2060 року – у полярних регіонах.
Який внесок робить Україна для збереження озонового шару?
· прийнятий перший базовий закон, який регулює господарську діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами, та низка регуляторних актів;
· затверджений перелік товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік;
· команда Міндовкілля спільно з міжнародними експертами працюють над створенням Єдиного державного реєстру операторів контрольованих речовин.
Але є кроки, які може зробити кожен вже сьогодні:
- перед придбанням кондиціонеру, спліт-системи чи іншої охолоджувально-нагрівальної техніки, поцікавтеся, який вплив на клімат може мати це обладнання. Перевірте, яка речовина або суміш речовин використовується там в якості холодоагента і чи має він озоноруйнівні властивості. Для прикладу, обладнання з маркуванням ОРП майже все заборонене для продажу в Україні;
- вчасно ремонтуйте та обслуговуйте холодильне обладнання. Адже через його несправність у довкілля можуть потрапити шкідливі речовини;
- перевіряйте склад освіжувачів повітря, лаків, фарб, спінювачів та розчинників. Якщо у їх складі ОРР та ГФВ - вони шкідливі для довкілля
Джерело: https://mepr.gov.ua/news/38066.html
ООH INTERNATIONAL TIGER DAY
29 липня світова спільнота відзначає Міжнародний день тигра.За останні сто років світова популяція тигрів зменшилася на 97%. в усьому світі великих кішок залишилося близько 4 тисяч. Виявляється, що у США та Китаї утримують в неволі більше тигрів, ніж мешкає в дикій природі.
З 9 підвидів цих тварин лишилося тільки шість, з існуючих, один вид знаходиться під великою загрозою щезнення, три інших безслідно зникли.
Для інформації:
Тигр є одним з найбільших наземних хижаків, поступаючись за масою лише білому і бурому ведмедям. Маса самців досягає 275 кг (в окремих випадках - 320 кг), довжина тулуба - від 2,5 до 2,8 м (без урахування довжини хвоста), висота в холці - більше метра.
Розташування смуг є унікальним у кожної окремої тигра, що може бути використано для ідентифікації окремих особин, аналогічно відбитками пальців у людей. Кінчик хвоста тигра завжди чорний.
Бенгальський, або Королівський бенгальський тигр (Panthera tigris tigris) - номінативний підвид тигра, що живе на території Індії, Бангладеш, Непалу, Бутану, та М'янми.
Індокитайський тигр (Panthera tigris corbetti) (також відомий під назвою тигр Корбета) живе в Камбоджі, південному Китаї, Лаосі, М'янмі, Таїланді, Малайзії та В'єтнамі. Оцінна кількість його популяції варіює в різних джерелах від 1200 до 1800 тварин. Найбільша популяція існує в Малайзії.
Малайський тигр (Panthera tigris jacksoni) зустрічається виключно в південній (малазійській) частині півострова Малакка. Цей підвид був виділений лише у 2004 році. Останні обліки показали наявність 600-800 тигрів цього підвиду в природі, що робить його третім за чисельністю серед підвидів тигра, після бенгальського та індокитайського.
Суматранський тигр (Panthera tigris sumatrae) зустрічається тільки на індонезійському острові Суматра. Чисельність дикої популяції оцінюється у 400-500 тварин, абсолютна більшість з яких живе на території національних парків та заповідників.
Амурський тигр (Panthera tiger altaica), відомий також як сибірський, маньчжурський або північно-китайський, в основному живе на території Приморського та Хабаровського країв Росії, та в дуже невеликій кількості на території північно-східного Китаю та Північної Кореї. Останні два обліки (1996 та 2005 років) показали наявність 480-520 амурських тигрів в природі.
Південнокитайський тигр (Panthera tigris amoyensis) є підвидом, що перебуває під найбільшою загрозою зникнення, і, ймовірно в природі вже не існує.
Вимерлі підвиди
Балійський тигр (Panthera tigris balica) завжди водився тільки на невеликому острові Балі. Ці тигри були знищені завдяки полюванню
Яванський тигр (Panthera tigris sondaica) мешкав на індонезійському острові Ява. Судячи з усього, цей підвид був знищений у 80-х роках двадцятого століття через полювання та руйнування звичного середовища.
Каспійський (туранський, перський) тигр (Panthera tigris virgata) вимер наприкінці 1960-х років; останнє надійне свідоцтво зустрічі з ним відноситься до 1968 року.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki
29 липня світова спільнота відзначає Міжнародний день тигра.
За останні сто років світова популяція тигрів зменшилася на 97%. в усьому світі великих кішок залишилося близько 4 тисяч. Виявляється, що у США та Китаї утримують в неволі більше тигрів, ніж мешкає в дикій природі.
З 9 підвидів цих тварин лишилося тільки шість, з існуючих, один вид знаходиться під великою загрозою щезнення, три інших безслідно зникли.
Для інформації:
Тигр є одним з найбільших наземних хижаків, поступаючись за масою лише білому і бурому ведмедям. Маса самців досягає 275 кг (в окремих випадках - 320 кг), довжина тулуба - від 2,5 до 2,8 м (без урахування довжини хвоста), висота в холці - більше метра.
Розташування смуг є унікальним у кожної окремої тигра, що може бути використано для ідентифікації окремих особин, аналогічно відбитками пальців у людей. Кінчик хвоста тигра завжди чорний.
Бенгальський, або Королівський бенгальський тигр (Panthera tigris tigris) - номінативний підвид тигра, що живе на території Індії, Бангладеш, Непалу, Бутану, та М'янми.
Індокитайський тигр (Panthera tigris corbetti) (також відомий під назвою тигр Корбета) живе в Камбоджі, південному Китаї, Лаосі, М'янмі, Таїланді, Малайзії та В'єтнамі. Оцінна кількість його популяції варіює в різних джерелах від 1200 до 1800 тварин. Найбільша популяція існує в Малайзії.
Малайський тигр (Panthera tigris jacksoni) зустрічається виключно в південній (малазійській) частині півострова Малакка. Цей підвид був виділений лише у 2004 році. Останні обліки показали наявність 600-800 тигрів цього підвиду в природі, що робить його третім за чисельністю серед підвидів тигра, після бенгальського та індокитайського.
Суматранський тигр (Panthera tigris sumatrae) зустрічається тільки на індонезійському острові Суматра. Чисельність дикої популяції оцінюється у 400-500 тварин, абсолютна більшість з яких живе на території національних парків та заповідників.
Амурський тигр (Panthera tiger altaica), відомий також як сибірський, маньчжурський або північно-китайський, в основному живе на території Приморського та Хабаровського країв Росії, та в дуже невеликій кількості на території північно-східного Китаю та Північної Кореї. Останні два обліки (1996 та 2005 років) показали наявність 480-520 амурських тигрів в природі.
Південнокитайський тигр (Panthera tigris amoyensis) є підвидом, що перебуває під найбільшою загрозою зникнення, і, ймовірно в природі вже не існує.
Вимерлі підвиди
Балійський тигр (Panthera tigris balica) завжди водився тільки на невеликому острові Балі. Ці тигри були знищені завдяки полюванню
Яванський тигр (Panthera tigris sondaica) мешкав на індонезійському острові Ява. Судячи з усього, цей підвид був знищений у 80-х роках двадцятого століття через полювання та руйнування звичного середовища.
Каспійський (туранський, перський) тигр (Panthera tigris virgata) вимер наприкінці 1960-х років; останнє надійне свідоцтво зустрічі з ним відноситься до 1968 року.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki
ДОКИ ДРИНИТЬ БДЖОЛА: ДО ДНЯ «НЕ НАСТУПАЙТЕ НА БДЖІЛ»
Через 4 роки
після загибелі останньої бджоли –
загине людство.
Альберт Ейнштейн
Наскільки вислів видатного науковця відповідає дійсності? Чому людині не вижити без бджіл?
За висновком фахівця з бджільництва, доцента кафедри бджільництва та конярства НУБіП України Леонори Адамчук: «Бджільництво займає проміжне положення між рослинництвом і тваринництвом. Насамперед це пов’язано з тим, що основна роль бджіл на планеті – це запилення рослин. 90% рослин нашої планети своєму розмноженню, продукуванню, а значить й існуванню зобов’язані бджолам, за що щедро їх віддячують пилком і нектаром, з якого бджоли виробляють мед. Ці трофічні зв’язки складалися впродовж тисячі років, і будь яке втручання з боку людини веде до загибелі і рослин і бджіл. Отже, не стане бджіл, не стане і 90% рослин. А рослини є джерелом кисню, продукції для людей, кормовиробництва для тварин. Тому за рослинами зникнуть тварини. А людство стикнеться з катастрофічною продовольчою проблемою. Так, Ейнштейн пророкував 4 роки, сьогодні вчені говорять, що із сучасним технологічним розвитком людство протягне максимум 100 років після загибелі останньої бджоли».
З усіх комах, що живуть на планеті, бджола – одна з найбільш корисних для людства. Її властивості зцілювати людей важко перебільшити. Про оздоровчі ефекти тварин та комах, серед яких бджоли, дивіться посиланням:
https://infosailes.blogspot.com/2021/04/blog-post_12.html
Сумна новина полягає в тому, що чисельність бджіл у всьому світі скорочується. Точна причина явища поки невідома, але вважається, що це пов'язано з повсякденною діяльністю людини: знищенням природного місця існування цих комах, надмірним використанням хімічних добрив і змінами клімату. Так, за останні 100 років зникло більше половини видів бджіл. Світова спільнота наполохалася такими змінами і поставила собі за мету збереження і розмноження крилатих трудівниць.
Щоб привернути увагу до проблеми зникнення крилатих трудівниць, 10 липня, проводять День «Не наступайте на бджіл». У моєму колі оточення, зокрема родині, бережно відносяться до всього живого. Ми цінуємо працю пасічників, поважаємо бджілку і любимо мед. Купуємо солодкий смаколик у селі, по-сусідству, задля підтримки місцевого бджільництва. У нього мед правильний: з ніжним ароматом, в міру солодкий, Бджілки, що створюють цей продукт, опилюють рослини навкруги і прилітають до нас на водопій у літню спеку.
Мені складно уявити, як можна усвідомлено наступити на цю маленьку трудягу? Повністю підтримую слоган «Не наступайте на бджіл!» і закликаю бути обачними. Бережіть навколишнє середовище, усе живе, зокрема, бджіл! І не наступайте на них НІКОЛИ! Пам’ятайте, що бджоли жалять лише тоді, коли відчувають загрозу, оскільки після цього вони гинуть. Що потрібно зробити, якщо несподівано стикнувся з бджолою і не хочеш бути вкушеним цією крихіткою? Відвернися і спокійно відійди в сторону. І не галасуй, бджоли негативно реагують на шум.
Перевірити свої знання про бджіл і бджільництво запрошуємо за посиланням:
https://learningapps.org/display?v=pvnuqfrw321
Рекомендована література:
Бджолині продукти - "код" здоров'я людини // Здоров"я і довголіття. - 2016. - 15-21 берез. - С. 2.
Про рецепти нетрадиційного лікування бджолопродуктами з вуст апітерапевтів.
Бондаренко С. Фізика і бджоли / С. Бондаренко // Колосок. - 2017. - № 7. - С. 6-11.
Про шкоду, яку електромагнітні випромінювання мобільних апаратів та передавальних антен завдають природному механізму орієнтації бджіл.
Гішар Ж. Усе про бджіл...і не тільки / Ж. Гішар, К. Ксенар. - Харків : Вид-во "Ранок", 2020. - 64 с.
Заверуха А. Бджоли-розвідниці, бджоли-охоронці... / А. Заверуха // Сімейна газета. - 2018. - 28 черв. - С.5.
Йдеться про розподіл обов'язків в бджолосім'ях.
Івашко О. Бджолярі вимагають заборонити важкі пестициди / О. Івашко // Урядовий кур"єр. - 2019. - 5 квіт. - С.6.
Про форум бджолярів "Медогонка", що відбувся в Миколаєві, з вимогою заборони використання дешевих токсичних пестицидів та компенсації фермерам вартості дорогих біопрепаратів.
Ільченко О. Бджолині родичі : науково-популярна проза / О. Ільченко. - К : Грані-Т, 2010. – 64 с. : іл.
Колюбакін В. Бджоли не винні / В. Колюбакін // Урядовий кур"єр. - 2018. - 20 черв. - С.4.
Визначено головну причину масової загибелі бджіл у багатьох регіонах України - масове безконтрольне застосовування агровиробниками заборонених високотоксичних інсектицидів та недотримання правил безпеки з ними.
Колюбакін В. Як врятувати бджіл? / В. Колюбакін // Урядовий кур"єр. - 2019. - 26 квіт. - С.5.
Про заходи, розроблені на вимогу бджолярів у Мінагрополітики, які спрямовані врятувати працьовитих комах від масових отруєнь.
Медова Чернігівщина / Ред. і упор. Г.В.Будлянський. - Чернігів : Десна, 2013. - 192с.
Продукти бджільництва і їх застосування. - К : Вища школа, 1993. - 127с.
Савуляк О. Зима - важкий та відповідальний період в бджільництві / О. Савуляк // Сімейна газета. - 2017. - 7 груд. - С.6.
Свінціцька Н. Мертві бджоли меду не дають / Н. Свінціцька // Сімейна газета. - 2018. - 28 черв. - С.5.
В Україні пасічники б'ють на сполох через масове отруєння бджіл.
Світко О. Бджолині продукти мають широкий спектр дії / О. Світко // Здоров"я і довголіття. - 2020. - 24-30 лист. - С. 7.
Шарговська О. Мед / О. Шарговська // Країна. - 2013. - 22 серп. (№ 32). - С. 22-23.
Про якість і обсяги виробництва меду і медових продуктів в Україні і світі.
Шевчук М. К. Пасіка, бджоли, мед / М. К. Шевчук. - Ужгород : Карпати, 1974. - 238с.
ЗЕЛЕНИЙ КУРС
Для всіх розвинених країн характерне посилення екологічного законодавства
щодо відповідальності за порушення екологічних норм.
Чим небезпечний парниковий ефект та зміни клімату? Хто впливає на клімат більше: корпорації чи суспільство? Який внесок у вплив на довкілля кожної окремої людини? Відповіді на ці та інші питання отримаєте з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Т.Шевченка, 63), де містяться добірки матеріалів екологічного спрямування та науково-популярна література.
Знайомство з темою пропонуємо розпочати зі списку статей з періодичних видань, які висвітлюють питання екологічної безпеки і привертають увагу до кліматичних змін на планеті та пов'язаних з ними ризиків для людства. Поглибити знання за темою пропонуємо шляхом перегляду документальних фільмів, перейти до перегляду яких можна за вказаним посиланням.
Клімат в світі: зміни та наслідки
Астілл Дж. Північ тане / Дж. Астілл // Український тиждень. - 2012. - № 29. - С.34-37.
Арктика нагрівається удвічі швидше за решту планети. Зменшення крижаного покрову Землі не лише уможливлює доступ до цінних мінералів та нових морських шлягів, а й несе.
Бида Д. Ты тоже влияешь на климат! Част.1 / Д. Бида // Однокласник. - 2014. - № 1. - С.30-37.
Кліматичним змінам маємо протиставити ощадливість і зрошення.
Вишневський В. Глобальне починається з малого, або Ще раз про воду і погоду / В. Вишневський // Урядовий кур’єр. - 2019. - 22 берез. - С.4.
Йдеться про позитивні і негативні (в більшості) наслідки глобального потепління.
Глобальне потепління зробить життя нестерпним // Чернігівські відомості. - 2018. – 22 серп. - С.4.
Коли температура зросте до50 градусів, цілі види тварин вимруть, а суспільство поділиться на тих у кого є доступ до кондиціонера, і тих, у кого немає.
Горянський О. Потепління у тропіках зробить їх непридатними для життя / О. Горянський // Урядовий кур’єр. - 2021. - 13 берез. - С.12.
Косов А. Ели и сосны виновны в потеплении? / А. Косов // Открытия и гипотезы. - 2016. - № 3. - С. 36.
Косовець О. Чи готові ми до кліматичних змін? / О. Косовець // Урядовий кур’єр. - 2020. - 25лют. - С.3.
Костенко П. Когда придут ледники / П. Костенко // Открытия и гипотезы. - 2016. - № 5. - С. 25.
Про висновки нім. науковців із Потсдам. інст. клімат. досліджень, згідно з якими у найближчі 100 тис. р. людству необхідно споживати більше викоп. палива, щоб уникнути нового льодовикового періоду.
Лавров Ю. Погодні війни: міфи та реальність / Ю. Лавров // Військо України. - 2013. - № 11-12. - С.102-108.
Історія людства знає багато прикладів, коли погода відігравала вирішальну роль у перемозі на тому чи іншому полі бою.
На тонкій кризі // Український тиждень. - 2017. - № 18. - С.34-37.
Танення арктичних льодовиків загрожує екологічною катастрофою. комерційні можливості, які дає потепління, не компенсуюють шкоди.
ООН закликає всі країни оголосити надзвичайний кліматичний стан // Світ-інфо. - 2020. - №189. - С.8.
Повідомлення з онлайн-саміту з нагоди п'ятої річниці Паризької кліматичної угоди.
Пагіря О. Клімат творить історію / О. Пагіря // Український тиждень. - 2012. - № 29. - С.38-42.
За всю історію голоцену кліматичні умови неодноразово змінювалися, безпосередньо впливаючи на людську життєдіяльність.
Прокопенко М. Інструменти для "машини часу" : [Перші підсумки 22-ї Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (СОР22)] / М. Прокопенко // День. - 2016. - 18листоп. - С.19.
Трегуб Г. Обмежені ресурси / Г. Трегуб // Український тиждень. - 2012. - 20-26 лип. - С.32-33.
До 2030 року половина людства зіткнеться з нестачею води та придатних для сільського господарства земель, що може спровокувати локальні війни.
У Франції за шкоду природі ввели тюремне ув’язнення // Світ-інфо. – 2021. – 20 трав. – С.8
Федотов И. Климат против фауны и флоры / И. Федотов // Загадки и тайны. - 2014. - Февр. (№ 3). - С.2-3.
Фейг О. Климатическое оружие - против человечества / О. Фейг // Тайны ХХ века. - 2015. - Июль (№ 27). - С.6-7.
Кліматична політика в Україні
Україна. Кабінет Міністрів. Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської Комісії "Європейська зелена угода" : постанова Каб. Міністірв України від 24 січ.. 2020 р. : №33. // Урядовий кур’єр. - 2020. - 1 лют. - С.18.
Україна. Кабінет Міністрів. Про встановлення переліку держав з важкими кліматичними умовами або складною безпековою ситуацією : розпорядж. Каб. Міністрів УКраїни від 7 листоп. 2018 р. : №827-р. // Урядовий кур’єр. - 2018. - 23 листоп. - С.7.
А без води і не туди і не сюди // Урядовий кур’єр. - 2019. - 12 берез. - С.5.
Антоненко П. Годі причитати, час щось робити / П. Антоненко // Світ-інфо. - 2020. - 7 трав. - С.4.
Про причини зникнення ставків на Чернігівщині.
Власенко В. Нова кліматична політика потребує спільних дій влади / В.Власенко // Урядовий кур’єр. - 2018. - 6 лип. - С.1-2
Воронков В. Крапля води - крупинка золота / В. Воронков // Голос України. - 2020. - 26черв. - С.9.
Південь України перетворюється на пустелю. В даній статті йдеться про масштаб цих кліматологічніих змін і шляхи відродження території.
Горин О. Нова кліматична ера / О. Горин // Український тиждень. - 2012. - № 29. - С.24-25.
Глобальне потепління може мати для України як негативні, так і позитивні наслідки. Усе залежить від того, чи зможе її економіка вчасно адаптуватися до змін клімату.
Клімат в Україні перетворюється на суміш клімату пустелі і тропіків // Чернігівські відомості. - 2017. - 18 жовт. - С. 8.
Максименко О. Менш континентальний / О. Максименко // Український тиждень. - 2012. - № 29. - С.26-27.
В умовах потепління Україна наближається до морського типу клімату.
Листопад О. Новий погляд на зону, клімат і національні парки / О. Листопад // Урядовий кур’єр. - 2016. - 17 серп. - С. 1, 3.
Про підготовку та супровід екол. законопроектів, що є важливою складовою адаптації вітч. законодавства до вимог ЄС.
Павко Я. Курс на низьковуглецевий розвиток / Я. Павко // Урядовий кур’єр. - 2019. - 9 квіт. - С.6.
Україна ввійшла в двадцятку світового рейтингу кліматичної політики.
Фельдман В. Клімат в Україні: яких перспектив очікувати? / В. Фельдман // Демократична Україна. - 2013. - 6 груд. - С.6.
Чернігівщина піддається найбільшим кліматичним змінам // Чернігівські відомості. - 2018. - 4 квіт. - С.14.
Про клімат на шкільних уроках
Авєршина О. Збережемо клімат. Прості енергетичні рішення : урок з фіз. географії / О. Авєршина // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2014. - Берез. (№ 5). - С. 39-43.
Давидова Г. Клімат нашої планети : урок-бесіда / Г. Давидова // Позакласний час. - 2012. - № 7-8. - С. 115-128.
Погрібна С. Основні кліматотвірні чинники : урок з географії України / С. Погрібна // Все для вчителя. - 2014. - Лют. (№ 2). - С. 122-123.
Скотар Л. Зміна клімату - глобальна проблема : урок з географії України / Л. Скотар // Все для вчителя. - 2011. - Берез. (№ 7-8). - С. 33-34.
Тітаренко Н. Клімат України у творах Т.Г.Шевченка : інтегров. урок з географ. та укр. л-ри / Н. Тітаренко // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2014. - Черв. (№ 12). - С. 19-21.
Шевченко І. Деякі екологічні проблеми в Україні у зв'язку із зміною клімату : метод. рек. з географії / І. Шевченко // Географія та економіка в сучасній школі. - 2012. - № 5. - С. 38-41. - 4 назви.
Фільми про зміни клімату
Як змінюється світ через глобальне потепління / DW Ukrainian
Знищення тропічних лісів, збільшення рівня води в океані та розширення пустель - головні причини і наслідки глобального потепління на Землі на конкретних прикладах.
Дивитися за посиланням: https://youtu.be/PCE_PjaUZNc
«До потопу» / Before the Flood (2016)
Документальний фільм від двох володарів «Оскара»: режисера Фішера Стівенса й актора, екоактивіста й посланця ООН, Леонардо ді Капріо. “Чим далі цікавишся проблемою, тим сильніше розумієш, скільки всього ти ще не знаєш”, – говорить Лео. В основі фільму - мандрівка Леонардо ді Капріо різними частинами Землі, під час якої актор досліджує наслідки глобального потепління. Лео розпитує знавців та експертів, щоб з’ясувати, як далеко ми зайшли і чи можемо ми хоч щось зробити, щоб зупинити це. Дивися за посиланням: https://uakino.club/filmi/documentaries/4509-do-potopu.html
Зміна клімату – Факти / Climate Change – The Facts (2019)
Найвідоміший натураліст планети й автор популярних документальних фільмів про природу Девід Аттенборо розповідає про зміну клімату та можливі рішення цієї глобальної загрози. У розмовах з провідними вченими він досліджує нещодавні екстремальні погодні явища, а також розповідає, які наслідки зміни клімату чекають на людство і навколишнє середовище. У фільмі навіть з’являється юна активістка Грета Тунберг, яка стала ідейною натхненницею багатотисячних глобальних кліматичних страйків по всьому світу й була номінована на нинішню Нобелівську премію миру.
Дивися за посиланням: https://zetflix.online/films/djevid-attenboro-zhizn-na-nashej-planete/
Торговці сумнівами / Merchants of Doubt (2014 року)
Фільм розповідає про псевдовчених, які в публічному просторі сіють сумніви про наукові дані й тим самим відтягують прийняття критично необхідних рішень. Автори поговорили з більш ніж десятьма учасниками конфліктів, що стосуються проблем від обмеження продажу тютюну до глобальних змін клімату.
«Шість градусів можуть змінити світ» (Six Degrees Could Change the World, 2007)
Натхнений книжкою Марка Лінаса «Шість градусів», документальний фільм від National Geographic висвітлює проблему глобального потепління з погляду науки. У фільмі йдеться про наукові відкриття в царині зміни клімату.
Незручна правда / An inconvenient Truth (2006)
8 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОКЕАНІВ
Океани займають три чверті поверхні Землі, містять 97% водних запасів, займають за об’ємом 99% всієї площі планети і є невід’ємною частиною процесу сталого розвитку людства. Роль світового океану у регулюванні клімату важко переоцінити. Також океани є найбільшим у світі джерелом білка, при цьому приблизно три мільярди людей повністю залежать від океанів. Морські рибні запаси, безпосередньо або побічно, забезпечують зайнятість понад 200 мільйонів осіб.
Вчені поділяють світовий водний басейн на чотири великих океани: Атлантичний, Індійський, Тихий і Північний Льодовитий, а вивченням океанів займається океанологія.
Вражають факти:
1. Світовий океан займає більш ніж 70% поверхні Землі та є головним джерелом кисню. Тим не менш, наразі його вивчено тільки на 2-5%.
2. Опинившись на глибині понад 3,5 тисячі метрів, велика ймовірність зіткнутися з невідомим науці видом тварини. Також є великий шанс наштовхнутися на сміття.
3. Світовий океан ділиться на чотири основні частини: Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Північний Льодовитий океан. З 1918 до 1953 рік Міжнародна гідрографічна організація роки виділяла також п'ятий, Південний океан (Південний Льодовитий або Антарктичний океан), проте на сьогодні в нього немає чітко окресленого північного кордону.
4. Тихий океан – найбільший у світі. На його частку випадає більш ніж половину всіх рослинних і тваринних організмів Світового океану. Найменший і наймілководніший – Північний Льодовитий океан.
5. Середня глибина Світового океану – 3795 метрів, а середня температура – +5 градусів. Загальний об'єм його вод – 1340-1370 мільйонів кубічних кілометрів.
6. Найглибшим місцем в океані є Безодня Челленджера в Маріанській западині, розташована в Тихому океані поряд із Маріанськими островами. Її максимальна глибина – 11 кілометрів 22 метри.
7. Води Світового океану складають майже 96% всієї води на Землі. Якщо прісну воду розподілити по поверхні океану, товщина її шару складе близько 1,25 метра.
8. У Саргасовому морі, районі кругообігу вод в Атлантичному океані, є велика пляма пластикового сміття. Вона продовжує розростатися завдяки течіям, які концентрують все викинуте у Світовий океан сміття в одній його частині.
9. У Всесвіті існують так звані планети-океани, які складаються переважно з льоду, скелястих порід і металів та повністю можуть бути покритими водою. На сьогоднішній день наукою відкрито одну таку планету – GJ 1214 b.
G Перевірити свої знання з даної теми пропонуємо за посиланням: https://learningapps.org/display?v=puxvrg6on21
Долучитися до Всесвітнього дня океанів запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва, де кожен зацікавлений матимете змогу викрити усі (або майже усі) таємниці світового океану, а також дізнатися більше про різноманітні водойми світу. Заразом зможете дізнатися про екологічні проблеми, що чатують морських мешканців, якщо людство не об’єднає зусилля до стабілізації екологічної обстановки. В нагоді юній екологічно спрямованій спільноті стане науково-популярна література, що міститься у фондах нашої книгозбірні (вул. Тараса Шевченка, 63)
Рекомендована література:
Вейль П. Популярная океанография / П. Вейль ; Под ред.А.Ф.Трешникова. - Л., 1977. - 503с.
Век океана. - М : Мысль, 1989. - 412с.
Вершинский Н. В. Загадки океана / Н. В. Вершинский. - М : Педагогика, 1989. - 144с.
Кочина В. Океанические течения: погода на конвейере / В. Кочина // Вокруг света. - 2011. - № 7. - С.118-123.
Мешканці морів та океанів: Енциклопедія / Автор-упорядникТ.С.Жабська. - Харків : Юнісофт, 2015. - 96с. - (Енциклопедія для допитливих).
Океан. Звуки дикої природи. Книга зі звуковим супроводом. Тривимірні картинки та живий звук. - К : Махаон Україна, 2008. - 35 с.
Секрети моря: Для молодш. шк.віку. - К : МАУП, 2008. - 128 с. - (Твоя перша енциклопедія).
Джерело:
Екологічні ініціативи
Не втрачайте шанс, проводьте час з розумом!
Програма UPSHIFT від ЮНІСЕФ
Підлітків та молодь віком від 14 до 21 року запрошують на інноваційну програму UPSHIFT від ЮНІСЕФ.
Учасники програми матимуть можливість створити власний інноваційний проєкт та отримати фінансування на його впровадження. Вони зможуть проаналізувати проблеми своїх громад та знайдуть інноваційні рішення для цих проблем.
Тематика проєктів має стосуватися захисту довкілля. Наприклад, відповідальне споживання, повторне використання (upcycle/reuse), енергоефективність та енергозбереження, протидія забрудненню повітря, збереження водних ресурсів, зменшення кількості та утилізації засобів особистого захисту під час пандемії COVID-19, “зелений” транспорт та багато інших тем.
Для участі в програмі юнаки та юнки об'єднуються в команди, які в результаті матимуть готові інноваційні проєкти та можливість отримати фінансування до 50 тис. гривень на їхнє втілення. Реєстрація триває до 23:59 28 травня 2021 року. Не зволікайте, це цікаво!
Хто може взяти участь:
- молодіжні команди з 3–5 учасників віком від 14 до 21 років;
- мешканці/-ки всіх областей України;-
- заявителі/-ки, які готові пройти онлайн-тренінги 4, 10, 8–9, 12–13 червня 2021 року.
Деталі та форма заявки для участі – за посиланням: https://forms.office.com/
Дізнатися більше про програму UPSHIFT та отримати відповіді на ваші питання за посиланням: https://upshiftukraine.org/
Всеукраїнські GLOBE Ігри
Всеукраїнські GLOBE Ігри – це один з проєктів міжнародної програми GLOBE (Глобальне вивчення та спостереження за навколишнім середовищем з метою поліпшення довкілля), метою якого є покращення розуміння навколишнього середовища, підвищення екологічної свідомості та заохочення дітей до вивчення природничих дисциплін через спілкування з науковцями; ініціація співпраці між школами/освітніми установами GLOBE з усіх регіонів України.
В цьому році Всеукраїнські Ігри відбудуться в онлайн форматі орієнтовно з 15 по 17 червня.
До участі запрошуються команди закладів позашкільної та загальної середньої освіти, які є учасниками програми GLOBE (Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля). До складу команди може входити 5-7 учнів/вихованців 11-16 років та 1 керівник.
Команди повинні зареєструватися до 4 червня включно, перейшовши за посиланням: https://forms.gle/u2XsstcBqHehwfF87.
ЕПІДЕМІЯ КУРІННЯ
(ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БЕЗ ТЮТЮНУ)
1. Приблизно 5 мільйонів гектарів (600000000 дерев) лісу щороку знищується для сушки тютюну. Вважається, що одне дерево витрачається на кожні 300 цигарок.
2. За різними оцінка, у світі викидається близько 1000 000 000 кг недопалків в якості відходів.
3. Куріння представляє пряму загрозу для наших лісів, будинків і парків. Викинуті недопалки були пов'язані з великими пожежами (близько 7% лісових пожеж). Забирає сотні життів і пошкодження майна на мільйони доларів.
4. Недопалки є найбільш поширеними токсичними відходами (до 34% від загального об’єму сміття) на наших дорогах і, всупереч поширеній думці, вони не розкладаються повністю.
5. Коли йде дощ, недопалки, що лежать на наших вулицях і жолобах змиваються в наші річки і водойми. Токсичні хімічні речовини в недопалках являють собою загрозу для наших водних екосистем і для прісноводних мікроорганізмів.
6. Розкладання недопалка може зайняти до 12 місяців в прісній воді і до п'яти років у морській воді. Недопалки були знайдені в шлунках молодих птахів, морських черепах і інших морських істот
7. Величезні суми йдуть на очистку наших транспортних шляхів, очищення вулиць і зливових стоків, а також пляжів і водойм від недопалків. Не кажучи вже про їх утилізацію.
Тютюнопаління є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров’я і основною причиною передчасної смерті, якої можна уникнути. Цигарка – наче не схожа на зброю, але щорічно вбиває 5 мільйонів людей. В Україні проблема тютюнокуріння залишається вкрай напруженою: майже 40% працездатного населення – курці, від хвороб, спричинених курінням, щороку помирає 85 тисяч українців. Завдяки посиленню антитютюнового законодавства та пропаганді здорового способу життя, за останні роки поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще досі більше 7 мільйонів із нас курять щоденно.
Куріння є не тільки шкідливою звичкою, а й може доставити серйозні проблеми в галузі трудових правовідносин між працівником і його роботодавцем. Крім цього, постійне відволікання на сигарету часто негативно позначається на робочому процесі. Співробітник, що постійно виходить покурити, в день може втрачати від 1 до 1,5 годин, не виконуючи в цей час своїх прямих обов`язків. Законодавство України не встановлює певних періодів для того, щоб співробітники, що палять, мали змогу відірватися від виконання своїх обов`язків. Це фактично означає, що нерегламентоване залишення співробітником свого робочого місця з метою покурити (перекури під час роботи) є порушенням трудової дисципліни та існуючого розпорядку.
Найбільшу небезпеку складає те, що більшість майбутніх курців починають курити ще в дитячому та юнацькому віці. Спробувавши декілька разів, підліток опиняється у полоні тютюнової залежності, вибратися з якої дуже важко. Так, куріння стає звичкою.
Враховуючи ситуацію зі збільшенням курців юного віку в Україні і світі, застерігаємо, що куріння стає не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.
Якщо ви вже занапастили себе цією шкідливою звичкою, не зволікайте, кидайте палити! Вже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення захворювань, пов’язаних з курінням, будуть зменшуватися. Впродовж 2-х років у вас значно зменшиться ризик ішемічної хвороби серця, а через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знизиться до рівня некурця. Отже, чим раніше ви відмовитесь від куріння, тим краще.
Наведемо 5 причин, чому варто кинути курити:
1. Збільшиться тривалість життя
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Щороку внаслідок куріння помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них – це курці або колишні курці, а 890 тисяч – люди, які є пасивними курцями.
2. Убезпечитеся від небезпечних захворювань
Куріння може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти, і стати причиною онкологічних захворювань. Пухлини, що з’являються внаслідок куріння, найчастіше уражають ротову порожнину, гортань, стравохід, трахею, бронхи, легені, шлунок, підшлункову залозу, нирки, товсту кишку, сечовий міхур, шийку матки та спинний мозок. Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, парадонтози. Куріння також може стати причиною безпліддя та імпотенції.
3. Збережете кошти.
Людина, яка викурює пачку сигарет щодня, щороку витрачає понад 8 тис грн. Тож відмова від куріння – це можливість витрачати кошти на більш потрібні і корисні речі.
4. Збережете здоров’я рідних
Пасивне куріння є також небезпечним. У дорослих, які не курять самі, але вдихають тютюновий дим, він викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, зокрема, ішемічна хворобу серця та рак легенів. У немовлят він може викликати раптову смерть.
5. Покращите зовнішній вигляд та якість життя
Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд: шкіра стає сухою і з’являються зморшки, набуває сіруватого кольору, кінчики пальців та зуби стають жовтуватими. Крім того, коли ви кинете курити, ваше дихання стане чистішим, відчуття смаку та запаху покращаться, а займатись фізичними вправами стане легше.
Застерігаємо дівчат і хлопців від цієї небезпечної забавки. За висновками науковців, куріння будь-яких тютюнових виробів, незалежно від дози, так чи інакше шкодить організму. Коли ви курите, ваш організм поглинає не тільки нікотин. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання. Деякі з цих елементів входять також до складу отрути для комах, лаку для дерева, містяться у щурячій отруті, рідині для зняття лаку тощо.
Наголошують на шкоді паління і жертви цієї смертельної пристрасті. Свої думки вони висловлюють у документальному фільмі «Правда про куріння», переглянути який, запрошуємо за посиланням: https://youtu.be/-GdQ4Kim1TA
Для широкого загалу, зокрема учнівської та студентської молоді, батьків «проблемних підлітків», вчителів, соціальних педагогів та бібліотекарів, які працюють з юнацтвом, пропонуємо рекомендаційний список літератури, де зібрано матеріали про шкоду куріння, тютюнову залежність та профілактику згубних звичок серед молоді.
Ознайомитися за посиланням: http://infosail.blogspot.com/2021/01/blog-post_9.html
Скористатися матеріалами за темою запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вулиця Тараса Шевченка, 63).
Бажаємо йти по життю без шкідливих звичок!
СВЯТО ЕКОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ
Вперше питання про проблеми екології підняли у 1972 році на Стокгольмській конференції з охорони навколишнього середовища, де прийняли рекомендацію про створення міжнародної програми з освіти в галузі навколишнього середовища. Конференція ООН в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, на якій обговорювалися проблеми навколишнього середовища та розвитку освіти, у своїх документах і рішеннях також підкреслила величезне значення екологічної освіти в реалізації стратегії виживання та сталого розвитку людства.
Тож ж особливою наснагою до цього дня готуються викладачі навчальних закладів, учнівська і студентська молодь, з метою нагадування суспільству про важливість екологічної освіти, формування екологічної свідомості та обміну досвідом між державами. До відзначення свята активно долучаються і бібліотекарі. Зазвичай, відзначають шляхом організації та проведення конференцій, круглих столів та інших форм освітньої та виховної діяльності, присвячених питанням охорони довкілля та екологічної безпеки.
Продуктивніше підготуватися до заходів допоможе список рекомендованої літератури, який ми склали з нагоди Дня екологічної освіти. Видання представлене книгами, статтями з періодичних видань, що сприятимуть поширенню знань про екологічну політику України, стан довкілля, збалансоване природокористування і екологічну безпеку. Виокремлено сценарії з екологічного виховання.
Подані джерела містяться в фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (за адресою: вул. Тараса Шевченка, 63).
Рекомендована література:
Україна. Закон. Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року : Закон України від 28 лют. 2019 р. : №2697-VIII // Урядовий кур’єр. - 2019. - 6 квіт. - С.8.
Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України : Постанова Каб. Міністрів України від 19 квіт. 2017 р. : №275 // Урядовий кур’єр. - 2017. – 17 трав. - С.14-15.
Бобровський А. Л. Екологічний менеджмент / А. Л. Бобровський. - Суми : Університетська книга, 2009. - 586 с.
Бовкун Т. Екологічна компетентність : проектна діяльність на уроках географії та в позаурочний час / Т. Бовкун // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2014. - Лют. (№ 4). - С.6-8.
Борзенко Н. Екологіні проблеми та їх вирішення в ракурсі бібліотечної діяльності / Н. Борзенко // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. - 2017. - № 2. - С.35-37.
Бочко М. Глобальне потепління: міф чи реальність ? : інтерактивний екологічний тренінг / М. Бочко // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Черв. (№ 12). - С. 13-17.
Бут А. Вплив Чорнобильської аварії на довкілля українського Полісся : дидакт. матеріали до уроків географії // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. – 2013. – Квіт. (№ 8).- С.4-12.
Вертіль О. "Зелені" економіка й енергетика невтомно битимуть свої рекорди" / розмова з завід. кафедри економіки та бізнес-адміністрування Сумського державного університету Л.Мельником / О. Вертіль // Урядовий кур’єр. - 2017. - 31 січ. - С.6.
Вертіль О. Зелені легені - для нинішнього і наступних поколінь / О. Вертіль // Урядовий кур"єр. - 2019. - 12 січ. – С.5.
Про досвід Сумщини. де активно розвиваються шкільні лісництва, завдяки яким юнь долучається до суспільно корисної праці, а край приростає новими насадженнями.
Вороненко Т. Екологічні знання як компонент екологічної освіти і виховання // Рідна школа. – 2012. – № 3.- С.21-23
Гвоздєва Л. Екологічний марафон: [досвід реалізації міського освітнього проекту] / Л. Гвоздєва // Соціальний педагог. - 2013. - Трав. (№ 5). - С.41-43.
Горбачова О. Ю. Формування у школярів соціальних компетентностей засобами проетної діяльності екологічного спрямування / О. Ю. Горбачова // Виховна робота в школі. - 2016. - № 3. - С.2-4.
Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього середовища : Навч. посіб. / В. С. Джигирей. - 4-те вид., випр. і доп. - К : Т-во "Знання", 2006. – 319 с.
Екологічний дивосвіт. - Чернігів : Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації, 2016. – 72 с.
Екологічний менеджмент : Навч. посібник / В.Ф.Семенов,О.Л.Михайлюк, Т.П.Галушкіна та ін. - К : Центр навчальної л-ри, 2004. – 508 с.
Злобін Ю. А. Загальна екологія : Навчальний посібник / Ю. А. Злобін. - Суми : Університетська книга, 2012. - 416 с.
Ільєнко Р. Ю. Екологія для всіх : Словник-довідник / Р. Ю. Ільєнко. - К. : Центр навчальної літератури, 2005. – 156 с.
Ільків Н. В. Екологічне право України: Навчальний посібник / Н. В. Ільків, Гаєцька-Колотило. - К : Істина, 2008. - 296 с.
Клименко М. О. Моніторинг довкілля: Практикум / М. О. Клименко, Н. В. Кнорр, Ю. В. Пилипенко. - К : Кондор, 2010. – 284 с.
Клименко М. О. Техноекологія: Навч. посібник. / М. О. Клименко, І. І. Залеський. - К : Академія, 2011. – 254 с.
Ковальов С. Екологічне виховання - виховання душі : метод. рек. / С. Ковальов // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Черв. (№ 12). - С. 15-17. - 3 назви.
Крючков О. Від рослини до машини / О. Крючков, В. Заїка // Урядовий кур’єр. - 2019. - 21 листоп. – С.6/
Екологічні знання потрібно не лише засвоювати, а починати реалізовувати якомога раніше. Як от, під час навчання в загальноосвітній школі. Вдалим прикладом є проєкт мінігранів "Екошкола". що другий рік поспіль реалізує АТ "Фармак".
Кулик Н. "Компола" крокує Україною / Н. Кулик // Освіта України. - 2018. - 14 трав. - С.7.
Про старт, учасників і переможців Всеукраїнського екологічного проєкта «Компола».
Методика ознайомлення дітей з природою: Хрестоматія / Укл. Н.М.Горопаха. - К : Вид Дім " Слово", 2012. - 432 с.
Миколюк О. Про зміни клімату - на кожному уроці // День. – 2016. – 12-13 серп.- С. 19.
Морейченко К. Кілька простих щоденних дій, які допоможуть урятувати екологію / К. Морейченко // Чернігівські відомості. - 2015. - 14 січ. - С. 19.
Про правила, які зроблять вагомішим ваш внесок у порятунок та збереження довкілля.
Неділя С. Глобальні екологічні проблеми і сценарії майбутнього : комб. урок з фіз. географії / С. Неділя // Все для вчителя. - 2014. - Лют. (№ 2). - С. 101.
Помаз В. Міжнародний рух "Нуль відходів", або Як можна жити без сміття / В. Помаз // Світ-інфо. - 2020. - 5 листоп. - С.8.
Проаналізовано наслідки нераціонального споживання, вказано шляхи «до чистого сліду на Землі».
Прокопенко М. Чисті орієнтири / М. Прокопенко // День. - 2016. - 2-3 верес. - С. 12.
Наведено приклади не лише "домашніх" екологічних ініціатив, а й високотехнологічних.
Пустовіт Г. Один з підходів до контролювання змісту навчальних програм екологічного спрямування : метод. рек. // Рідна школа. – 2012. – № 3.- С.7-12.
Скиба Ю. Дидактичні принципи підготовки майбутніх екологів до управлінської діяльності на засадах збалансованого розвитку : метод. рек. // Рідна школа. – 2012. – № 3.- С.13-17.
Стецюк В. В. Екологічна геоморфологія України: Навч. Посібник / В. В. Стецюк, Г. І. Рудько, Т. І. Ткаченко. - К : Слово, 2010. - 367с
Тарасова В. В. Екологічна стандартизація і нормування антропогенного навантаження на природне середовище / В. В. Тарасова. - К : ЦУЛ, 2007. – 276 с.
Тарасова В. В. Екологічна статистика (з блочно - модульною формою контролю знань): Підручник / В. В. Тарасова. - К : ЦУЛ, 2008. – 392 с.
Термена Б. К. Охорона та раціональне використання природних ресурсів / Б. К. Термена. - Черніці : Книги-ХХІ, 2005. – 168 с.
Філончук З. Проект "Еко-шик", 11 кл. : метод. рек. // Географія та економіка в сучасній школі. – 2012. – № 3.- С.42-43.
Фурдичко О. Від екології природи до екології душі / О. Фурдичко, В. Писаренко // Урядовий кур’єр. - 2013. - 10 жовт. - С.11.
Дослідження щодо вплива середовища існування людини, якості аграрного виробництва на якість життя і здоров'я людини.
Шевченко Т. Екологія у вивченні географії / Т. Шевченко // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Квіт.(№ 7). - С.4-9.
Сценарії
Акименко В. В. Овіяний вічною мужністю кожний їх крок : година пам'яті / В. В. Акименко // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С.31-32.
Білокриницька Т. І. Природа - наш дім : сцен. літ. калейдоскоп, 6-8 кл. / Т. І. Білокриницька // Виховна робота в школі. - 2015. - №7. - С.36-42.
Буренко К. І. Чорнобиль - трагедія, подвиг, пам'ять : музейний урок-реквієм до річниці Чорнобильської трагедії у 5-11 кл. / К. І. Буренко // Виховна робота в школі. - 2017. - № 3. - С.9-13.
Вєріч Т. В. Ми - за чисту планету : еколог. проект / Т. В. Вєріч, Т. А. Пивоварова // Виховна робота в школі. - 2015. - № 3. - С.54-55.
Гаврись О. "Зупинимо сміттєву повінь" : вихов. захід з учнями старших класів / О. Гаврись // Шкільна бібліотека плюс. - 2014. - Квіт. (№ 7-8). - С.9-13.
Гаврись О. Мое неповторне довкілля : урочиста лінійка / О. Гаврись // Шкільна бібліотека плюс. - 2014. - Квіт. (№ 7-8). - С.14-15.
Гапшенко М. М. Біль, якому немає меж, - ЧАЕС : сценарій усного журналу, 9-11 кл. / М. М. Гапшенко, Т. М. Гапшенко // Виховна робота в школі. - 2019. - № 3. - С.6-8.
Гореленко І. Л. Ця планета не тільки для нас! : сцен. / І. Л. Гореленко // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.14-17.
Демків Г. Нехай Земля квітує всюди - природуу збережімо, люди! : екологічний вечір / Г. Демків // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Квіт.(№ 7). - С.18-20.
Дердуга Л. Б. Неси добро у світ природи : година спілкув. у 5-6 кл. / Л. Б. Дердуга // Виховна робота в школі. - 2017. - № 4. - С.38-42.
Дерекіт М. Вплив екологічних факторів на зміни в біогеоценозах : сцен. екол. заходу / М. Дерекіт // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 12. - С. 89-91.
Метою заходу є ознайомлення з сукцесійними процесами та визначення ролі жив. організмів у перетворенні оболонки Землі.
Завгородній В. П. Дерева в нашому житті : сцен. круглого столу у 10-11 кл. / В. П. Завгородній, Т. І. Завгородня // Виховна робота в школі. - 2017. - № 3. - С.44-51.
Кричун М. І. Ліс - наше багатство : вихов. година / М. І. Кричун // Позакласний час. - 2018. - № 8. - С.35-37.
Куроченко І. І. "Десять кроків для збереження клімату!" : екологічний квест / І. І. Куроченко // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.11-15.
Матієк Т. Р. Щоб грунти родючими та щедрими були, будь господарем, людино, на своїй землі! : ековистава / Т. Р. Матієк, Ю. В. Шолом, Л. В. Стецюк // Класному керівнику. Усе для роботи. - 2017. -№2. - С.52-55.
Мацак Л. Збережемо рідне довкілля : виступ агітбригади / Л. Мацак // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.90.
Метка С. М. Збережемо землю для нащадків : сцен. виступу еколог. агітбригади / С. М. Метка // Виховна робота в школі. - 2017. - № 12. - С.45-49.
Нога Н. Бережи природу для людського роду! : екол. гра, 5-6 кл. / Н. Нога // Шкільний світ. - 2015. – Жовт. (№ 20). - С.18-20.
Пащенко С. О. Турнір юних знавців природи : еколог. конкурс / С. О. Пащенко // Позакласний час. - 2018. - № 4. - С.29-30.
Перепелиця А. В. О, скільки у природи немудро-мудрих літер! : сцен. усного журн. / А. В. Перепелиця // Позакласний час. - 2018. - № 1. - С.31-32.
Разімова Н. М. За життя без сміття : тренінг. заняття / Н. М. Разімова // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.39-40.
Родіна Л. Проблема забруднення довкілля : бесіда з елементами дискусії / Л. Родіна // Позашкілля. - 2014. - Лют. (№ 2). - С.30-31.
Руденко Т. Д. Людство й довкілля : виховний захід до Дня Землі, 9 кл. / Т. Д. Руденко // Шкільна бібліотека плюс. - 2014. - Квіт. (№ 7-8). - С.17-19.
Савченко С. А. Умійте, друзі, природу любити! : сцен. заходу для уч. 5-7 кл. / С. А. Савченко // Шкільний бібліотекар. - 2018. -№5. - С.24-28.
Слабченко О. В. Рідній природі на допомогу : сцен. вихов. заходу / О. В. Слабченко // Виховна робота в школі. - 2019. - № 2. - С.38-39.
Ужва В. І. Любити, плекати, цінувати : сценарій екоагітбригади / В. І. Ужва // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.88-89.
Усіх О. Ю. Умійте, діти, природу любити : цикл занять / О. Ю. Усіх // Розкажіть онуку. - 2015. – Груд. (№ 12). - С.49-51.
Хоменко А. А. З природою треба дружити : сцен. еколог. театру / А. А. Хоменко // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С.23-24.
ГІРКА ІСТОРІЯ БЕЗ ЗАКІНЧЕННЯ
(ДО 35-Х РОКОВИН ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ)
26 квітня, 35 років тому, відбулася жахлива подія, що сколихнула увесь світ: в результаті аварії на Чорнобильській атомній електростації (ЧАЕС) стався величезний викид ізотопів з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою перенеслися на великі відстані. Майже 50 відсотків території України зазнало радіоактивного забруднення. Змертвіли водойми, стали непридатними до освоєння земельні ресурси, від радіоактивного опромінення хворіли і вмирали люди. Тривалий час масштаби трагедії приховувалися. Масову евакуацію з міста Прип'ять здійснили в неділю, а населення з 30-кілометрової зони розпочали евакуювати лише через 6 днів після ядерного вибуху на станції. За цей час люди отримали високі дози радіаційного опромінення.
Пригадую, як 1 травня 1986 року, нас з колегами по роботі, примусово зобов'язали брати участь в першоквітневій демонстрації. Пішли, бо в часи пізнього застою, коли "неявка" на подібний захід прирівнювалася до прогулу, навіть, на думці не було відмовитися. Про вибух на ЧАЕС, що стався на відстані у 250 кілометрів від міста, ніхто з оточення не чув. І якщо чесно, навіть, після повідомлення про поширення радіації, переважна більшість населення не розуміла, якої шкоди вона може завдати. Як зазвичай, люди обробляли земельні ділянки, випасали скот, відпочивали на природі. Досі охоплює жах від того, як згадаю, в якій небезпеці усі ми перебували. Гірке усвідомлення трагедії прийшло з роками, досвідом, знаннями. А якби тоді громадян своєчасно оповістили про аварію на ЧАЕС і жахливу небезпеку та заздалегідь ознайомили з правилами безпеки під час радіоактивного забруднення, то втрат було б значно менше.
В наш час, коли кожен має можливість, ознайомитися з матеріалами з будь-якої теми, зокрема дізнатися про аварію на ЧАЕС, її причини і наслідки, не зволікайте, інформуйтеся. Досвід підтверджує, знання ніколи не бувають зайвим. Почніть з рекомендацій щодо поводження у разі радіоактивного зараження. Рекомендуємо скористатися джерелами, що містяться у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63).
Зі спогадами очевидців пропонуємо ознайомитись за посиланням.
http://infosail.blogspot.com/2021/04/blog-post_21.html
Виявити пробіли знань з даної теми допоможе вікторина "Чорнобильська катастрофа: цифри і факти", скористатися якою запрошуємо за посиланням:
Майже 50 відсотків території України зазнало радіоактивного забруднення. Змертвіли водойми, стали непридатними до освоєння земельні ресурси, від радіоактивного опромінення хворіли і вмирали люди. Тривалий час масштаби трагедії приховувалися. Масову евакуацію з міста Прип'ять здійснили в неділю, а населення з 30-кілометрової зони розпочали евакуювати лише через 6 днів після ядерного вибуху на станції. За цей час люди отримали високі дози радіаційного опромінення.
Пригадую, як 1 травня 1986 року, нас з колегами по роботі, примусово зобов'язали брати участь в першоквітневій демонстрації. Пішли, бо в часи пізнього застою, коли "неявка" на подібний захід прирівнювалася до прогулу, навіть, на думці не було відмовитися. Про вибух на ЧАЕС, що стався на відстані у 250 кілометрів від міста, ніхто з оточення не чув. І якщо чесно, навіть, після повідомлення про поширення радіації, переважна більшість населення не розуміла, якої шкоди вона може завдати. Як зазвичай, люди обробляли земельні ділянки, випасали скот, відпочивали на природі. Досі охоплює жах від того, як згадаю, в якій небезпеці усі ми перебували. Гірке усвідомлення трагедії прийшло з роками, досвідом, знаннями. А якби тоді громадян своєчасно оповістили про аварію на ЧАЕС і жахливу небезпеку та заздалегідь ознайомили з правилами безпеки під час радіоактивного забруднення, то втрат було б значно менше.
В наш час, коли кожен має можливість, ознайомитися з матеріалами з будь-якої теми, зокрема дізнатися про аварію на ЧАЕС, її причини і наслідки, не зволікайте, інформуйтеся. Досвід підтверджує, знання ніколи не бувають зайвим. Почніть з рекомендацій щодо поводження у разі радіоактивного зараження. Рекомендуємо скористатися джерелами, що містяться у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63).
Зі спогадами очевидців пропонуємо ознайомитись за посиланням.
http://infosail.blogspot.com/2021/04/blog-post_21.html
Виявити пробіли знань з даної теми допоможе вікторина "Чорнобильська катастрофа: цифри і факти", скористатися якою запрошуємо за посиланням:
ПРО ТВАРИН, НАДІЛЕНИХ ВЛАСТИВОСТЯМИ ЗЦІЛЮВАТИ ЛЮДЕЙ: ДО ДНЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ В УКРАЇНІ
15 квітня традиційно світова спільнота відзначає День екологічних знань. Історія цього дня розпочалася 1992 року на Конференції ООН у Ріо-де-Жанейро, де вперше активно обговорювалися питання ролі екологічної освіти задля сталого розвитку людства та його виживання. Нині, як і 29 років тому, головною метою є - популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього середовища, виховання у дітей і дорослих екологічного мислення.
Сьогодні поговоримо про братів наших менших, їхні унікальні властивості, також гуманне і відповідальне ставлення до них та взаємодію людини з природою.
На сьогодні на Землі налічується майже 45 тисяч видів хребетних і 5-8 мільйонів видів безхребетних, щоправда із яких описано тільки 1,5 млн видів. Проте, з усієї кількості тварин, плазунів, птахів та комах, вчені виділили лише п’ять, наділених властивостями позитивно впливати на людей і навіть, зцілювати їх. Це кішки, собаки, коні, а також змії і бджоли. Ці дані експериментально підтверджені міжнародною групою вчених, які перевіряли як тварини впливають на людей. Наукове підтвердження отримав позитивний ефект спілкування людини і кіньми. Коні допомагають в лікуванні опорно-рухової системи, заспокоюють, а також допомагають людям позбутися шкідливих звичок, як от алкоголізму і наркозалежності.
Собаки допомагають лікувати серцево-судинні захворювання, і відновлюватися після хвороби, позбавляють від депресії, також «діагностують» онкологічні захворювання на ранніх стадіях. Нині у деяких лікарнях використовують пет-терапію (метод лікування пацієнтів за допомогою домашніх тварин) «для пацієнтів, які проходять курси лікування і реабілітації, що пов'язані з сильним стресом. Наприклад, після пережитого стихійного лиха, аварії або смерті близької людини. Взаємодію з тваринами застосовують навіть для військових, які страждають посттравматичний стресовий розлад». Ще домашні тварини, насамперед собаки і кішки допомагають справлятися з недоліком сенсорної та емоційної обізнаності, і викликати реакцію, зокрема у дітей-аутистів, людей з епілепсією і осіб похилого віку з признаками хвороби Альцгеймера.
Кішки вміють безпомилково знаходити у людини запалення і позбавляють господарів від неврозів і депресії. «Існує думка, що кожна порода кішок лікує певну "болячку". Наприклад, довгошерсті з успіхом виліковують від депресії, дратівливості і безсоння. Коти і кішки середньої шерстистості допомагають сердечникам, а "короткострижені" чи лисенькі допомагають при хворобах печінки, нирок, гастриті. Сіамська кішка рятує від простудних захворювань, тому що має непояснену здатність усувати хвороботворні мікроорганізми, що накопичуються в будинку». Також вусаті наділені містичним даром передбачати погоду. Спостерігаючи за їх поведінкою і звичками можна визначити, якою буде погода напередодні. Наприклад, коли кішка згортається клубком – це до громовиці, а якщо при цьому ще й ніс хвостом прикриє – похолодання неминуче. А таке передбачення як: звуження котячої зіниці - сигналізує про зниження атмосферного тиску, а розширення - про підвищення, часом може врятувати життя людині.
Чим корисні змії для людини? Зміїні отрути широко використовуються для лікування судин і суглобів. Отрути гадюкових і гримучих змій використовують у препаратах, що допомагають при лікуванні таких складних захворювань як гемофілія, менорагія, пурпури, поліартрити ревматичного характеру, радикуліт, ішіас, невралгії та інших хворобах. Їх застосовують для зменшення болю і при радикуліті і артритах. Отрута кобри увійшла до складу ліків, що допомагають при лікуванні бронхіальної астми, гіпертонії, каузалгії і інших захворювань. Пробують застосовувати зміїні отрути і для ранньої діагностики злоякісних пухлин.
Бджоли – найкорисніші для людини комахи. Вони дарують нам унікальні і такі цінні продукти як мед, маточне молочко, бджолина отрута, прополіс, перга, віск, які є природними антибіотиками. Ще з давнини продукти життєдіяльності медоносної бджоли активно використовуються у народній медицині для профілактики і лікування багатьох захворювань. Вони стають складовими компонентами лікарських і косметологічних засобів, крім того, використовуються в альтернативній медицині. Наприклад, апітерапії. Серед захворювань, які лікує апітерапія - розсіяний склероз, артрит, інфекції, оперізуючий лишай, рани і опіки. Єдине протипоказання - підвищена індивідуальна чутливість на бджолину продукцію.
Проте, останнім часом лунає багато повідомлень з різних куточків світу про масову загибель бджіл. Експерти стверджують, що причина цього – відсутність комунікації між агровиробниками та пасічниками. Маленькі трудівниці отруюються інсектицидами, пестицидами та іншими агрохімікатами. Якщо так і надалі триватиме, то в найближчому майбутньому і медом не поласуємо.. Згадалося висловлювання найвизначнішого науковця ХХ століття Альберта Ейнштейна, який стверджував: "Через 4 роки після того як загине остання бджоли - загине і людство". Нажаль, окрім бджіл, нині під загрозою щезнення ще 40 видів живих видів на Землі. Хочеться галасувати на увесь світ: "Люди схаменіться, адже усіх грошей не заробите! Дотримуйтеся норм екологічної безпеки на виробництві, в побуті, на відпочинку. Пам'ятайте, втрата біорізноманіття негативно вплине до усіх аспектів людства!"
Дізнатися більше про стан навколишнього середовища, правила екологічної безпеки, дивовижних мешканців довкілля й домашніх улюбленців, взаємозалежність людини і тварини та отримати поради, які допоможуть не лише екології, а й вашому здоров'ю, запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63). Чекаємо після закінчення карантинних обмежень.
Використано:
https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_ucheni-nazvali-5-tvarin-yaki-zcilyuyut-lyudej/740960
https://rubryka.com/article/kanisterapiya-vinnytsia/
https://www.gorod.cn.ua/city/knigi-o-chernigove/1083-istorija-chernigivshini.html
http://medvyana-rosa.com.ua/korysno-znaty/genetychnyj-kod-zdorovja/
http://www.lvivpost.net/suspilstvo/n/39578
https://fishki.net/2353132-vymiranie-medonosnyh-pchyol---apokalipsis-blizok-kak-nikogda-ranyshe.html
https://vegnews.ru/news/otkaz-ot-termina-domashnie-jivotnue/
http://lada.fm/2015/11/03/pro-lyudey-tvarin-yak-koti-nas-lkuyut.html
15 квітня традиційно світова спільнота відзначає День екологічних знань. Історія цього дня розпочалася 1992 року на Конференції ООН у Ріо-де-Жанейро, де вперше активно обговорювалися питання ролі екологічної освіти задля сталого розвитку людства та його виживання. Нині, як і 29 років тому, головною метою є - популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього середовища, виховання у дітей і дорослих екологічного мислення.
Сьогодні поговоримо про братів наших менших, їхні унікальні властивості, також гуманне і відповідальне ставлення до них та взаємодію людини з природою.
На сьогодні на Землі налічується майже 45 тисяч видів хребетних і 5-8 мільйонів видів безхребетних, щоправда із яких описано тільки 1,5 млн видів. Проте, з усієї кількості тварин, плазунів, птахів та комах, вчені виділили лише п’ять, наділених властивостями позитивно впливати на людей і навіть, зцілювати їх. Це кішки, собаки, коні, а також змії і бджоли.
Проте, останнім часом лунає багато повідомлень з різних куточків світу про масову загибель бджіл. Експерти стверджують, що причина цього – відсутність комунікації між агровиробниками та пасічниками. Маленькі трудівниці отруюються інсектицидами, пестицидами та іншими агрохімікатами. Якщо так і надалі триватиме, то в найближчому майбутньому і медом не поласуємо.. Згадалося висловлювання найвизначнішого науковця ХХ століття Альберта Ейнштейна, який стверджував: "Через 4 роки після того як загине остання бджоли - загине і людство". Нажаль, окрім бджіл, нині під загрозою щезнення ще 40 видів живих видів на Землі. Хочеться галасувати на увесь світ: "Люди схаменіться, адже усіх грошей не заробите! Дотримуйтеся норм екологічної безпеки на виробництві, в побуті, на відпочинку. Пам'ятайте, втрата біорізноманіття негативно вплине до усіх аспектів людства!"
Використано:
https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_ucheni-nazvali-5-tvarin-yaki-zcilyuyut-lyudej/740960
https://rubryka.com/article/kanisterapiya-vinnytsia/
https://www.gorod.cn.ua/city/knigi-o-chernigove/1083-istorija-chernigivshini.html
http://medvyana-rosa.com.ua/korysno-znaty/genetychnyj-kod-zdorovja/
http://www.lvivpost.net/suspilstvo/n/39578
https://fishki.net/2353132-vymiranie-medonosnyh-pchyol---apokalipsis-blizok-kak-nikogda-ranyshe.html
https://vegnews.ru/news/otkaz-ot-termina-domashnie-jivotnue/
http://lada.fm/2015/11/03/pro-lyudey-tvarin-yak-koti-nas-lkuyut.html
ПОРИНЬ У ПТАШИНИЙ СВІТ
З першими теплими сонячними днями все частіше чутно радісне чвірінькання та спів пташок. Вони дарують нам естетичну красу і милозвучні співи, а також приносять величезну користь лісовому і сільському господарству - знищують шкідників.
Відомо, що птахи, які є складовою навколишнього середовища, окрім окраси, відіграють важливу роль в нашому житті, адже спостереження за ними покращує настрій, їхній спів заспокоює нервову систему, а тьохкання соловейка взагалі декого робить щасливим.
Почуватися щасливим в наш складний час, як на мене, важливіше, ніж бути незалежним, заможним або красивим. Найкращою помічницею в цьому виступає природа і її мешканці. Погодьтеся, навіть така маленька потіха як милування горобцем, який кумедно миє дзьоба в калюжці, вже покращує настрій. Декого така маленька історія може врятувати від депресії. Потрібно, лише навчитися помічати і спостерігати, а витрачений час повернеться сторицею: гарним настроєм, знаннями і задоволенням. І це зрозуміло, адже пернаті такі цікаві. Сьогодні у Всесвітній день здоров'ям поговоримо, про тих, хто робить наше життя емоційно багатшим, а нас щасливішими безкоштовно. Йтиметься, про пернатих і крилатих представників фауни, та правилах поведінки, якої потрібно дотримуватися, щоб не спричинити шкоди птахам.
Для початку, рекомендуємо перевірити свої знання по орнітології (науці про птахів) за питаннями вікторини "Птахи - це таємниці і краса", скористатися якою можна за посиланням: https://learningapps.org/display?v=p1jhri17321
Увага! Деякі питання мають декілька відповідей. Будьте, уважні!
Якщо ви помітили пробіли в знаннях, пропонуємо їх надолужити, крім того ще й завантажитися цікавими фактами про світ наук орнітології у стінах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вулиця Тараса Шевченка, 63), де чекаємо вас після закінчення карантинних обмежень.
До складу сучасної орнітофауни України входить понад 424 види птахів, а в світі нараховують близько10 500 видів птахів. Вони населяють усі екосистеми Земної кулі від Арктики до Антарктики і є невід'ємною частиною природнього середовища.
Отже, навесні, коли все живе розквітає і розвивається, активізуються і птахи: і ті, які повернулися з далеких країв, і ті, які зимували вдома. Пернаті починають облаштовувати свої оселі – гнізда, і голосно виспівують при цьому, оголошуючи навкруги, що найкраща територія для будування пташиної домівки вже зайнята ними.
Граки, ворони, лелеки, орли, ластівки упорядковують свої минулорічні оселі. Інші птахи щороку будують нове житло і починають цю справу з вибору ділянки для гнізда. Різні птахи надають перевагу різним ділянкам : деякі будують гнізда на землі (дрімлюга, глухар, соловейко, шеврик), деякі - у кущах, у кронах дерев, деякі, як от дятли, синиці, повзики, сови, - селяться дуплах дерев.
Найголосніше пташині співи чутно рано-вранці та надвечір. Щоправда, коли у пташиних родинах з'являються пташенята, їхнім батькам вже не до пісень, адже голодних діток потрібно годувати. З кінця квітня до початку липня, коли дикі птахи і звірі виводять потомство, в лісових місцинах панує тиша. Цей період так і називається - сезон тиші. Тоді до лісу йти небажано, адже лісові мешканці захищають свою малечу і можуть завдати шкоди будь-кому. Тож, не наражайтеся на небезпеку.
Для несодидючих і охочих до прогулянок лісовими хащами існують правила поведінки в лісі, дотримувалися яких потрібно обов'язково, щоб не нанести шкоди природі, його мешканцям і власне, собі самому.
Правила поведінки в лісі не складні:
- не підпалювати траву і не розпалювати вогнища;
- не ламати кущів і дерев;
- не галасувати, щоб не лякати птахів і звірят;
- не торкатися гнізд птахів і яєць пташок;
- не підбирати пташенят, які ще не вміють літати і не забирати їх додому (вигодувати ви їх не зможете і пташки загинуть);
- залишати в лісі сміття: упаковки з пластмаси, пластика і жерсті.
Пам’ятаймо, знищити – легко, відтворити часто неможливо!
Використано: текстові і зображувальні дані з мережі інтернет.
З першими теплими сонячними днями все частіше чутно радісне чвірінькання та спів пташок. Вони дарують нам естетичну красу і милозвучні співи, а також приносять величезну користь лісовому і сільському господарству - знищують шкідників.
Відомо, що птахи, які є складовою навколишнього середовища, окрім окраси, відіграють важливу роль в нашому житті, адже спостереження за ними покращує настрій, їхній спів заспокоює нервову систему, а тьохкання соловейка взагалі декого робить щасливим.
Почуватися щасливим в наш складний час, як на мене, важливіше, ніж бути незалежним, заможним або красивим. Найкращою помічницею в цьому виступає природа і її мешканці. Погодьтеся, навіть така маленька потіха як милування горобцем, який кумедно миє дзьоба в калюжці, вже покращує настрій. Декого така маленька історія може врятувати від депресії. Потрібно, лише навчитися помічати і спостерігати, а витрачений час повернеться сторицею: гарним настроєм, знаннями і задоволенням. І це зрозуміло, адже пернаті такі цікаві. Сьогодні у Всесвітній день здоров'ям поговоримо, про тих, хто робить наше життя емоційно багатшим, а нас щасливішими безкоштовно. Йтиметься, про пернатих і крилатих представників фауни, та правилах поведінки, якої потрібно дотримуватися, щоб не спричинити шкоди птахам.
Для початку, рекомендуємо перевірити свої знання по орнітології (науці про птахів) за питаннями вікторини "Птахи - це таємниці і краса", скористатися якою можна за посиланням: https://learningapps.org/display?v=p1jhri17321
Увага! Деякі питання мають декілька відповідей. Будьте, уважні!
Якщо ви помітили пробіли в знаннях, пропонуємо їх надолужити, крім того ще й завантажитися цікавими фактами про світ наук орнітології у стінах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вулиця Тараса Шевченка, 63), де чекаємо вас після закінчення карантинних обмежень.
До складу сучасної орнітофауни України входить понад 424 види птахів, а в світі нараховують близько10 500 видів птахів. Вони населяють усі екосистеми Земної кулі від Арктики до Антарктики і є невід'ємною частиною природнього середовища.
Отже, навесні, коли все живе розквітає і розвивається, активізуються і птахи: і ті, які повернулися з далеких країв, і ті, які зимували вдома. Пернаті починають облаштовувати свої оселі – гнізда, і голосно виспівують при цьому, оголошуючи навкруги, що найкраща територія для будування пташиної домівки вже зайнята ними.
Граки, ворони, лелеки, орли, ластівки упорядковують свої минулорічні оселі. Інші птахи щороку будують нове житло і починають цю справу з вибору ділянки для гнізда. Різні птахи надають перевагу різним ділянкам : деякі будують гнізда на землі (дрімлюга, глухар, соловейко, шеврик), деякі - у кущах, у кронах дерев, деякі, як от дятли, синиці, повзики, сови, - селяться дуплах дерев.
Найголосніше пташині співи чутно рано-вранці та надвечір. Щоправда, коли у пташиних родинах з'являються пташенята, їхнім батькам вже не до пісень, адже голодних діток потрібно годувати. З кінця квітня до початку липня, коли дикі птахи і звірі виводять потомство, в лісових місцинах панує тиша. Цей період так і називається - сезон тиші. Тоді до лісу йти небажано, адже лісові мешканці захищають свою малечу і можуть завдати шкоди будь-кому. Тож, не наражайтеся на небезпеку.
Для несодидючих і охочих до прогулянок лісовими хащами існують правила поведінки в лісі, дотримувалися яких потрібно обов'язково, щоб не нанести шкоди природі, його мешканцям і власне, собі самому.
Правила поведінки в лісі не складні:
- не підпалювати траву і не розпалювати вогнища;
- не ламати кущів і дерев;
- не галасувати, щоб не лякати птахів і звірят;
- не торкатися гнізд птахів і яєць пташок;
- не підбирати пташенят, які ще не вміють літати і не забирати їх додому (вигодувати ви їх не зможете і пташки загинуть);
- залишати в лісі сміття: упаковки з пластмаси, пластика і жерсті.
Пам’ятаймо, знищити – легко, відтворити часто неможливо!
Використано: текстові і зображувальні дані з мережі інтернет.
ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ – НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ (ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗЕМЛІ)
«22 квітня – Всесвітній День Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа.Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.
Цікавою є історія походження цього свята. Вона пов’язана з ім’ям Джона Мортона – адміністратора штату Небраска на півночі американського континенту, який наприкінці ХІХ століття, переїхавши до цього штату, звернув увагу на факт, що поодинокі дерева пустельної території прерії штату вирубували для будівництва житлових будинків та їх опалення. Джон Мортон запропонував проведення дня, присвяченого благоустрою, із заохоченням призами тих, хто посадить найбільше дерев. Лише за один день було висаджено понад 1 млн дерев.»
Запрошуємо вас приєднатися до міжнародної ініціативи і долучитися до поліпшення стану довкілля, насамперед шляхом шанобливого ставлення до навколишнього природного середовища. Розпочати пропонуємо з ознайомлення з тематичною літературою, яку знайдете в фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул.Т.Шевченка, 63).
До вашої уваги подаємо рекомендаційний список літератури «Планета Земля – наш спільний дім», де зібрано джерела про нашу планету, наведено цікаві факти про унікальні місцини та природні ресурси, і нажаль, загрози її існуванню. Вказано і кроки, які допоможуть врятувати Землю. На допомогу фахівцям, які працюють з молоддю, виокремлено сценарії для учнів середньої і старшої школи відповідної тематики.
Відома і невідома планета Земля
Антонова Л. В. Дивовижна географія / Л. В. Антонова. - Харків : Ранок, 2011. - 208 с. - (Про що не розповіли підручники).
Вишневський В. Глобальне починається з малого, або Ще раз про воду і погоду / В. Вишневський // Урядовий кур"єр. - 2019. - 22 берез. - С.4.
Йдеться про позитивні і негативні (в більшості) наслідки глобального потепління.
Губарев В. К. Географія світу : Довідник школяра і студента / В. К. Губарев. - Донецьк : БАО, 2005. – 549 с.
Губарець В. В. Світ, який не повинен загинути. Людина і довкілля: сучасний аспект / В. В. Губарець, І. А. Падалка. - К : Техніка, 2009. – 32 с.
Давидова Г. Клімат нашої планети / Г. Давидова // Позакласний час. - 2012. - № 7-8. - С. 115-128.
Земля потерпає від катастроф, викликаних змінами клімату.
Дорош Є. Холодніше нікуди / Є. Дорош // Пенсійний кур"єр. - 2017. - 17лют. - С. 12.
Про найхолодніші місця нашої планети та рекорди морозу, встановлені в них.
Ілюстрований атлас Земля / М. Аллабі. - К : Махаон-Україна, 2009. - 200с.
Кінько Т. Земля - планета спраги : Україна в контексті глобальної водної кризи . Книга 1 / Т. Кінько. - К, 2005. – 288 с.
Колберт Е. Шосте вимирання / Е. Колберт. - К : Наш формат, 2017. – 280 с.
Листопад О. Чи вистачить нам води / О. Листопад // Урядовий кур"єр. - 2017. - 7 квіт. - С.5.
Макеналті С. Земля. Мої перші 4,54 мільярда років / С. Макеналті. - Харків : Вид-во"Ранок", 2020. – 40 с. : іл.
Матвієнко В. Планета життя / В. Матвієнко. - К : Наукова думка, 2004. – 286 с.
Міжнародний день Землі : цікаві факти про нашу планету // Позакласний час. - 2014. - № 3. - С.35.
Моя планета - Земля. - Х : Белкар-книга, 2014. - 47с. : іл. - (Пізнаємо світ разом).
Мур-Маллінос Дж. Навколо не лише будинки / Дж. Мур-Маллінос. - Х : Ранок, 2018. - 31с.
Наша планета. - Х : Юнісофт, 2015. - 95с.
Пагіря О. Клімат творить історію / О. Пагіря // Український тиждень. - 2012. - 20-26 лип. - С.38-42.
За всю історію голоцену кліматичні умови неодноразово змінювалися, безпосередньо впливаючи на людську життєдіяльність.
Петринка Л. Географічні рекорди Землі / Л. Петринка // Колосок. - 2017. - № 3. - С.34-41.
Помаз В. Міжнародний рух "Нуль відходів", або Як можна жити без сміття / В. Помаз // Світ-інфо. - 2020. - 5 листоп. - С. 8.
Про економну модель споживання, а саме міжнародний рух "Нуль відходів", що активно поширюється нашою планетою завдяки його засновниці - Беа Джонсон.
Сергеев А. Почему у Земли наклонная ось вращения ? / А. Сергеев // Вокруг света. - 2017. - № 1. - С. 77.
Степаненко А. Чим дихати, щоб не захворіти? / А. Степаненко, А. Омельченко // Урядовий кур"єр. - 2016. - 25 трав. - С.4.
Йдеться основну умову існування на планеті Земля, а саме основний продукт споживання – повітря.
Термена Б. К. Охорона та раціональне використання природних ресурсів / Б. К. Термена. - Черніці : Книги-ХХІ, 2005. – 168 с.
Чудова планета / Авт. тексту А.Вандевеле, Е.Бомон. - К : "Махаон-Україна", 2010. - 127с. - (Твоя перша енциклопедія)
Шевчук О. Земля - наша рідна планета. Ч. 2. Земля - велетенський магніт / О. Шевчук // Колосок. - 2018. - № 3. - С. 40-48.
Формування свідомої екологічної поведінки
Артеменко І. Екологічною стежкою рідного міста. Екскурсія у природ : метод. рек. / І. Артеменко // Географія та економіка в сучасній школі. - 2012. - № 3. - С.40-41.
Борзенко Н. Роль бібліотек у формуванні екологічного світогляду та активної життєвої позиції молоді / Н. Борзенко // Бібліотечна планета. - 2017. - № 2. - С.20-22.
Ботвіненко В. І. Екологічна культура читачів / В. І. Ботвіненко // Шкільна бібліотека. - 2010. - №10. - С.43-45.
Вертіль О. Зелені легені - для нинішнього і наступних поколінь / О. Вертіль // Урядовий кур"єр. - 2019. - 12 сіс. - С,5.
З досвіду Сумщини, де активно розвиваються шкільні лісництва, завдяки яким юнь долучається до суспільно корисної праці, а край приростає новими насадженнями.
Вороненко Т. Екологічні знання як компонент екологічної освіти і виховання / Т. Вороненко // Рідна школа. - 2012. - № 3. - С.21-23.
Горбачова О. Ю. Формування у школярів соціальних компетентностей засобами проетної діяльності екологічного спрямування / О. Ю. Горбачова // Виховна робота в школі. - 2016. - № 3. - С.2-4.
Методика ознайомлення дітей з природою: Хрестоматія / Уклад. Н.М.Горопаха. - К : Вид Дім " Слово", 2012. - 432 с.
Миколюк О. Про зміни клімату - на кожному уроці / О. Миколюк // День .- 2016. - 12-13серп. - С. 19.
Про інтеграцію в навч. процес тематики, що стосується змін клімату, екології, збереження ресурсів.
Скиба М. Формування в учнів екологічних понять у процесі вивчення природознавства, 6-й кл. : метод. рек. / М. Скиба // Рідна школа. - 2011. - № 8-9. - С. 41-44.
Чмеленко В. Природні умови і природні ресурси та їх охорона : метод. рек. з екології та географії / В. Чмеленко // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Квіт. (№ 14-15). - С.13-22.
Станьмо, захисниками Землі
(сценарії заходів до Всесвітнього дня Землі)
Білокриницька Т. І. Природа - наш дім: сцен. літ. калейдоскоп, 6-8 кл. / Т. І. Білокриницька // Виховна робота в школі. - 2015. - №7. - С.36-42.
Бондар Л. Краса квітів: сцен. вих. заходу до Всесвіт. дня Землі / Л. Бондар // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 46-47.
Браганець Т. "Вершина географічних знань" : (географ. брейн-ринг) / Т. Браганець // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Берез. (№ 10-11). - С.28-29.
Врублевська М. О. Інтегрована гра-подорож "Природничі науки" / М. О. Врублевська // Виховна робота в школі. - 2014. - № 6. - С.43-50.
Гайдай К. Скарби зеленої аптеки: сцен. вихов. заходу до Всесвіт. дня Землі / К. Гайдай // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 48-49.
Гореленко І. Л. Ця планета не тільки для нас! : сцен. / І. Л. Гореленко // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.14-17.
Демків Г. Нехай Земля квітує всюди - природуу збережімо, люди! : екологічний вечір / Г. Демків // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Квіт.(№ 7). - С.18-20.
Дердуга Л. Б. Неси добро у світ природи : (година спілкув. у 5-6 кл.) / Л. Б. Дердуга // Виховна робота в школі. - 2017. - № 4. - С.38-42.
Дерев'янко Ю. О. "Збережемо красу землі" : (екологічна казка) / Ю. О. Дерев'янко // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.16-17.
Земля - наш спільний дім: сценарій свята // Позакласний час. - 2014. - № 3. - С.36-37.
"Земля - наш спільний дім" : (тематичний тиждень) // Позакласний час. - 2020. №3. - С.9-10.
Калитка Б. В. Екологічна вистава "Рукавичка": сцен. заходу / Б. В. Калитка // Позакласний час. - 2018. - № 2. - С.29-30.
Корольова Л. Л. Дидактичні ігр : сцен. еколог. ігор / Л. Л. Корольова // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С.34.
Кравченко Н. Наша планета - колиска життя: (еколог. захід, присв. Дню Землі) / Н. Кравченко // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. - С. 43-44.
Кривуца Л. Хай квітує Земля !: сцен. вихов. заходу до Всесвіт. дня Землі / Л. Кривуца // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 44-45.
Кричун М. І. Ліс - наше багатство: (вихов. година) / М. І. Кричун // Позакласний час. - 2018. - № 8. - С.35-37.
Куроченко І. І. "Десять кроків для збереження клімату!": (екологічний квест) / І. І. Куроченко // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.11-15.
Майдак Є. Кольрова Земля: сценарій екоагітбригади / Є. Майдак // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.91.
Максимченко К. Я квітку не можу зірвати, бо їй, як людині, болить... : (екотеатр) / К. Максимченко // Шкільний світ. - 2010. – Берез.(№9). - С. 1-24.
Масалова В. О. Послухайте, як дихає земля : сценарій виступу екол. агітбригади, 1-8 кл. / В. О. Масалова, Л. О. Масалова // Виховна робота в школі. - 2013. - № 5. - С.34-36.
Мацак Л. Збережемо рідне довкілля : виступ агітбригади / Л. Мацак // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.90.
Матієк Т. Р. Щоб грунти родючими та щедрими були, будь господарем, людино, на своїй землі!: (ековистава) / Т. Р. Матієк, Ю. В. Шолом, Л. В. Стецюк // Класному керівнику. Усе для роботи. - 2017. - №2. - С.52-55.
Метка С. М. Збережемо землю для нащадків: сцен. виступу еколог. агітбригади / С. М. Метка // Виховна робота в школі. - 2017. - № 12. - С.45-49.
Надкринична Ю. Доля планети у наших руках: (вихов. захід до Дня Землі) / Ю. Надкринична // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 3. - С. 25-26.
Нога Н. Бережи природу для людського роду!: (екол. гра, 5-6 кл.) / Н. Нога // Шкільний світ. - 2015. – Жовт. (№ 20). - С.18-20.
Осколкова Т. "Я не ображу рідної землі" : виступ екологічної агітбригади / Т. Осколкова, С. Лазарева // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Квіт. (№ 14-15). - С.34-35.
Павліченко Л. М. Стежина в світ природи: сцен. пізнавальної гри-мандрівки / Л. М. Павліченко // Позакласний час. - 2018. - № 11. - С.44-46.
Пащенко С. О. Турнір юних знавців природи: (еколог. конкурс) / С. О. Пащенко // Позакласний час. - 2018. - № 4. - С.29-30.
Перепелиця А. В. О, скільки у природи немудро-мудрих літер!: сцен. усного журн. / А. В. Перепелиця // Позакласний час. - 2018. - № 1. - С.31-32.
Разімова Н. М. За життя без сміття: тренінг. заняття / Н. М. Разімова // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.39-40.
Родіна Л. Проблема забруднення довкілля: бесіда з елементами дискусії / Л. Родіна // Позашкілля. - 2014. - Лют. (№ 2). - С.30-31.
Руденко Т. Д. Людство й довкілля: виховний захід до Дня Землі, 9 кл. / Т. Д. Руденко // Шкільна бібліотека плюс. - 2014. - Квіт. (№ 7-8). - С.17-19.
Савченко С. А. Умійте, друзі, природу любити! : (сцен. заходу для уч. 5-7 кл.) / С. А. Савченко // Шкільний бібліотекар. - 2018. - №5. - С.24-28.
Савчук А. А. Планета Земля : сцен. дидакт. гри / А. А. Савчук // Все для вчителя. - 2014. - № 9. - С.58.
Саф'яник І. С. Що ти знаєш про природу: сцен. вечора-подорожі / І. С. Саф'яник // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С.29-32.
Свято довкілля: до Міжнародного дня Землі // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 3. - С.48.
Слабченко О. В. Рідній природі на допомогу: сцен. вихов. заходу / О. В. Слабченко // Виховна робота в школі. - 2019. - № 2. - С.38-39.
Сулима В. І. День Землі: сцен. / В. І. Сулима // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С.37-38.
Ткачук А. О. Виступ агітбригади "Екологічна варта": сцен. / А. О. Ткачук // Виховна робота в школі. - 2017. - № 3. - С.52-54.
Ужва В. І. Любити, плекати, цінувати : сценарій екоагітбригади / В. І. Ужва // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.88-89.
Щеглова І. А. "Вода, вода... кругом вода": (природничий квест) / І. А. Щеглова // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.25.
Використано:
https://www.ecoleague.net/forumy-konferentsii-kruhli-stoly-seminary/ekolohichnyi-kalendar/kviten/item/333-vsesvitnii-den-zemli
https://bgadmin.gov.ua/news/id/3988
http://cisarinna.blogspot.com/2019/04/
Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.
Цікавою є історія походження цього свята. Вона пов’язана з ім’ям Джона Мортона – адміністратора штату Небраска на півночі американського континенту, який наприкінці ХІХ століття, переїхавши до цього штату, звернув увагу на факт, що поодинокі дерева пустельної території прерії штату вирубували для будівництва житлових будинків та їх опалення. Джон Мортон запропонував проведення дня, присвяченого благоустрою, із заохоченням призами тих, хто посадить найбільше дерев. Лише за один день було висаджено понад 1 млн дерев.»
Запрошуємо вас приєднатися до міжнародної ініціативи і долучитися до поліпшення стану довкілля, насамперед шляхом шанобливого ставлення до навколишнього природного середовища. Розпочати пропонуємо з ознайомлення з тематичною літературою, яку знайдете в фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул.Т.Шевченка, 63).
До вашої уваги подаємо рекомендаційний список літератури «Планета Земля – наш спільний дім», де зібрано джерела про нашу планету, наведено цікаві факти про унікальні місцини та природні ресурси, і нажаль, загрози її існуванню. Вказано і кроки, які допоможуть врятувати Землю. На допомогу фахівцям, які працюють з молоддю, виокремлено сценарії для учнів середньої і старшої школи відповідної тематики.
Відома і невідома планета Земля
Антонова Л. В. Дивовижна географія / Л. В. Антонова. - Харків : Ранок, 2011. - 208 с. - (Про що не розповіли підручники).
Вишневський В. Глобальне починається з малого, або Ще раз про воду і погоду / В. Вишневський // Урядовий кур"єр. - 2019. - 22 берез. - С.4.
Йдеться про позитивні і негативні (в більшості) наслідки глобального потепління.
Губарев В. К. Географія світу : Довідник школяра і студента / В. К. Губарев. - Донецьк : БАО, 2005. – 549 с.
Губарець В. В. Світ, який не повинен загинути. Людина і довкілля: сучасний аспект / В. В. Губарець, І. А. Падалка. - К : Техніка, 2009. – 32 с.
Давидова Г. Клімат нашої планети / Г. Давидова // Позакласний час. - 2012. - № 7-8. - С. 115-128.
Земля потерпає від катастроф, викликаних змінами клімату.
Дорош Є. Холодніше нікуди / Є. Дорош // Пенсійний кур"єр. - 2017. - 17лют. - С. 12.
Про найхолодніші місця нашої планети та рекорди морозу, встановлені в них.
Ілюстрований атлас Земля / М. Аллабі. - К : Махаон-Україна, 2009. - 200с.
Кінько Т. Земля - планета спраги : Україна в контексті глобальної водної кризи . Книга 1 / Т. Кінько. - К, 2005. – 288 с.
Колберт Е. Шосте вимирання / Е. Колберт. - К : Наш формат, 2017. – 280 с.
Листопад О. Чи вистачить нам води / О. Листопад // Урядовий кур"єр. - 2017. - 7 квіт. - С.5.
Макеналті С. Земля. Мої перші 4,54 мільярда років / С. Макеналті. - Харків : Вид-во"Ранок", 2020. – 40 с. : іл.
Матвієнко В. Планета життя / В. Матвієнко. - К : Наукова думка, 2004. – 286 с.
Міжнародний день Землі : цікаві факти про нашу планету // Позакласний час. - 2014. - № 3. - С.35.
Моя планета - Земля. - Х : Белкар-книга, 2014. - 47с. : іл. - (Пізнаємо світ разом).
Мур-Маллінос Дж. Навколо не лише будинки / Дж. Мур-Маллінос. - Х : Ранок, 2018. - 31с.
Наша планета. - Х : Юнісофт, 2015. - 95с.
Пагіря О. Клімат творить історію / О. Пагіря // Український тиждень. - 2012. - 20-26 лип. - С.38-42.
За всю історію голоцену кліматичні умови неодноразово змінювалися, безпосередньо впливаючи на людську життєдіяльність.
Петринка Л. Географічні рекорди Землі / Л. Петринка // Колосок. - 2017. - № 3. - С.34-41.
Помаз В. Міжнародний рух "Нуль відходів", або Як можна жити без сміття / В. Помаз // Світ-інфо. - 2020. - 5 листоп. - С. 8.
Про економну модель споживання, а саме міжнародний рух "Нуль відходів", що активно поширюється нашою планетою завдяки його засновниці - Беа Джонсон.
Сергеев А. Почему у Земли наклонная ось вращения ? / А. Сергеев // Вокруг света. - 2017. - № 1. - С. 77.
Степаненко А. Чим дихати, щоб не захворіти? / А. Степаненко, А. Омельченко // Урядовий кур"єр. - 2016. - 25 трав. - С.4.
Йдеться основну умову існування на планеті Земля, а саме основний продукт споживання – повітря.
Термена Б. К. Охорона та раціональне використання природних ресурсів / Б. К. Термена. - Черніці : Книги-ХХІ, 2005. – 168 с.
Чудова планета / Авт. тексту А.Вандевеле, Е.Бомон. - К : "Махаон-Україна", 2010. - 127с. - (Твоя перша енциклопедія)
Шевчук О. Земля - наша рідна планета. Ч. 2. Земля - велетенський магніт / О. Шевчук // Колосок. - 2018. - № 3. - С. 40-48.
Формування свідомої екологічної поведінки
Артеменко І. Екологічною стежкою рідного міста. Екскурсія у природ : метод. рек. / І. Артеменко // Географія та економіка в сучасній школі. - 2012. - № 3. - С.40-41.
Борзенко Н. Роль бібліотек у формуванні екологічного світогляду та активної життєвої позиції молоді / Н. Борзенко // Бібліотечна планета. - 2017. - № 2. - С.20-22.
Ботвіненко В. І. Екологічна культура читачів / В. І. Ботвіненко // Шкільна бібліотека. - 2010. - №10. - С.43-45.
Вертіль О. Зелені легені - для нинішнього і наступних поколінь / О. Вертіль // Урядовий кур"єр. - 2019. - 12 сіс. - С,5.
З досвіду Сумщини, де активно розвиваються шкільні лісництва, завдяки яким юнь долучається до суспільно корисної праці, а край приростає новими насадженнями.
Вороненко Т. Екологічні знання як компонент екологічної освіти і виховання / Т. Вороненко // Рідна школа. - 2012. - № 3. - С.21-23.
Горбачова О. Ю. Формування у школярів соціальних компетентностей засобами проетної діяльності екологічного спрямування / О. Ю. Горбачова // Виховна робота в школі. - 2016. - № 3. - С.2-4.
Методика ознайомлення дітей з природою: Хрестоматія / Уклад. Н.М.Горопаха. - К : Вид Дім " Слово", 2012. - 432 с.
Миколюк О. Про зміни клімату - на кожному уроці / О. Миколюк // День .- 2016. - 12-13серп. - С. 19.
Про інтеграцію в навч. процес тематики, що стосується змін клімату, екології, збереження ресурсів.
Скиба М. Формування в учнів екологічних понять у процесі вивчення природознавства, 6-й кл. : метод. рек. / М. Скиба // Рідна школа. - 2011. - № 8-9. - С. 41-44.
Чмеленко В. Природні умови і природні ресурси та їх охорона : метод. рек. з екології та географії / В. Чмеленко // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Квіт. (№ 14-15). - С.13-22.
Станьмо, захисниками Землі
(сценарії заходів до Всесвітнього дня Землі)
Білокриницька Т. І. Природа - наш дім: сцен. літ. калейдоскоп, 6-8 кл. / Т. І. Білокриницька // Виховна робота в школі. - 2015. - №7. - С.36-42.
Бондар Л. Краса квітів: сцен. вих. заходу до Всесвіт. дня Землі / Л. Бондар // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 46-47.
Браганець Т. "Вершина географічних знань" : (географ. брейн-ринг) / Т. Браганець // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Берез. (№ 10-11). - С.28-29.
Врублевська М. О. Інтегрована гра-подорож "Природничі науки" / М. О. Врублевська // Виховна робота в школі. - 2014. - № 6. - С.43-50.
Гайдай К. Скарби зеленої аптеки: сцен. вихов. заходу до Всесвіт. дня Землі / К. Гайдай // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 48-49.
Гореленко І. Л. Ця планета не тільки для нас! : сцен. / І. Л. Гореленко // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.14-17.
Демків Г. Нехай Земля квітує всюди - природуу збережімо, люди! : екологічний вечір / Г. Демків // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2013. - Квіт.(№ 7). - С.18-20.
Дердуга Л. Б. Неси добро у світ природи : (година спілкув. у 5-6 кл.) / Л. Б. Дердуга // Виховна робота в школі. - 2017. - № 4. - С.38-42.
Дерев'янко Ю. О. "Збережемо красу землі" : (екологічна казка) / Ю. О. Дерев'янко // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.16-17.
Земля - наш спільний дім: сценарій свята // Позакласний час. - 2014. - № 3. - С.36-37.
"Земля - наш спільний дім" : (тематичний тиждень) // Позакласний час. - 2020. №3. - С.9-10.
Калитка Б. В. Екологічна вистава "Рукавичка": сцен. заходу / Б. В. Калитка // Позакласний час. - 2018. - № 2. - С.29-30.
Корольова Л. Л. Дидактичні ігр : сцен. еколог. ігор / Л. Л. Корольова // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С.34.
Кравченко Н. Наша планета - колиска життя: (еколог. захід, присв. Дню Землі) / Н. Кравченко // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. - С. 43-44.
Кривуца Л. Хай квітує Земля !: сцен. вихов. заходу до Всесвіт. дня Землі / Л. Кривуца // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 3. - С. 44-45.
Кричун М. І. Ліс - наше багатство: (вихов. година) / М. І. Кричун // Позакласний час. - 2018. - № 8. - С.35-37.
Куроченко І. І. "Десять кроків для збереження клімату!": (екологічний квест) / І. І. Куроченко // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.11-15.
Майдак Є. Кольрова Земля: сценарій екоагітбригади / Є. Майдак // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.91.
Максимченко К. Я квітку не можу зірвати, бо їй, як людині, болить... : (екотеатр) / К. Максимченко // Шкільний світ. - 2010. – Берез.(№9). - С. 1-24.
Масалова В. О. Послухайте, як дихає земля : сценарій виступу екол. агітбригади, 1-8 кл. / В. О. Масалова, Л. О. Масалова // Виховна робота в школі. - 2013. - № 5. - С.34-36.
Мацак Л. Збережемо рідне довкілля : виступ агітбригади / Л. Мацак // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.90.
Матієк Т. Р. Щоб грунти родючими та щедрими були, будь господарем, людино, на своїй землі!: (ековистава) / Т. Р. Матієк, Ю. В. Шолом, Л. В. Стецюк // Класному керівнику. Усе для роботи. - 2017. - №2. - С.52-55.
Метка С. М. Збережемо землю для нащадків: сцен. виступу еколог. агітбригади / С. М. Метка // Виховна робота в школі. - 2017. - № 12. - С.45-49.
Надкринична Ю. Доля планети у наших руках: (вихов. захід до Дня Землі) / Ю. Надкринична // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 3. - С. 25-26.
Нога Н. Бережи природу для людського роду!: (екол. гра, 5-6 кл.) / Н. Нога // Шкільний світ. - 2015. – Жовт. (№ 20). - С.18-20.
Осколкова Т. "Я не ображу рідної землі" : виступ екологічної агітбригади / Т. Осколкова, С. Лазарева // Краєзнавство. Географія. Туризм. Бібліотека. - 2012. - Квіт. (№ 14-15). - С.34-35.
Павліченко Л. М. Стежина в світ природи: сцен. пізнавальної гри-мандрівки / Л. М. Павліченко // Позакласний час. - 2018. - № 11. - С.44-46.
Пащенко С. О. Турнір юних знавців природи: (еколог. конкурс) / С. О. Пащенко // Позакласний час. - 2018. - № 4. - С.29-30.
Перепелиця А. В. О, скільки у природи немудро-мудрих літер!: сцен. усного журн. / А. В. Перепелиця // Позакласний час. - 2018. - № 1. - С.31-32.
Разімова Н. М. За життя без сміття: тренінг. заняття / Н. М. Разімова // Позакласний час. - 2017. - № 4. - С.39-40.
Родіна Л. Проблема забруднення довкілля: бесіда з елементами дискусії / Л. Родіна // Позашкілля. - 2014. - Лют. (№ 2). - С.30-31.
Руденко Т. Д. Людство й довкілля: виховний захід до Дня Землі, 9 кл. / Т. Д. Руденко // Шкільна бібліотека плюс. - 2014. - Квіт. (№ 7-8). - С.17-19.
Савченко С. А. Умійте, друзі, природу любити! : (сцен. заходу для уч. 5-7 кл.) / С. А. Савченко // Шкільний бібліотекар. - 2018. - №5. - С.24-28.
Савчук А. А. Планета Земля : сцен. дидакт. гри / А. А. Савчук // Все для вчителя. - 2014. - № 9. - С.58.
Саф'яник І. С. Що ти знаєш про природу: сцен. вечора-подорожі / І. С. Саф'яник // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С.29-32.
Свято довкілля: до Міжнародного дня Землі // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 3. - С.48.
Слабченко О. В. Рідній природі на допомогу: сцен. вихов. заходу / О. В. Слабченко // Виховна робота в школі. - 2019. - № 2. - С.38-39.
Сулима В. І. День Землі: сцен. / В. І. Сулима // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С.37-38.
Ткачук А. О. Виступ агітбригади "Екологічна варта": сцен. / А. О. Ткачук // Виховна робота в школі. - 2017. - № 3. - С.52-54.
Ужва В. І. Любити, плекати, цінувати : сценарій екоагітбригади / В. І. Ужва // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С.88-89.
Щеглова І. А. "Вода, вода... кругом вода": (природничий квест) / І. А. Щеглова // Позакласний час. - 2020. - №3. - С.25.
Використано:
https://www.ecoleague.net/forumy-konferentsii-kruhli-stoly-seminary/ekolohichnyi-kalendar/kviten/item/333-vsesvitnii-den-zemli
https://bgadmin.gov.ua/news/id/3988
http://cisarinna.blogspot.com/2019/04/
ТАВРІЙСЬКІ СТЕПИ - ЗАПОВІДНА ПЕРЛИНА УКРАЇНИ
У 2021 році світова спільнота відзначає 100-річчя заснування державного степового заповідника «Асканія-Нова» (нині - Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Ф.Е.Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України), що знаходиться на півдні України, в Херсонській області. Це унікальний куточок землі, що відомий завдяки цілинним степам і розмаїттю тваринного та рослинного світу. У 1984 році радою ЮНЕСКО визначено «Асканію-Нову» еталонною територією планети, а в Україні її визнано одним з 7-м природних чудес країни. У 2021 році Верховна Рада України підтримала урочисте відзначення на державному рівні 100 років із дня заснування державного степового заповідника “Асканія-Нова”Наріжним камнем заповідника «Асканія-Нова» став пташиний вольєр, який юний Фрідріх Фальц-Фейн, зацікавлений природою, отримав в подарунок від батьків у 1874 році за старання при підготовці до вступу в гімназію. Батьки Фрідріха, німецькі колоністи Фальц-Фейни, окрім незчисленних овечих отар, були володарями декількох промислових підприємств, на яких перероблялася продукція власних економій. Невдовзі на їхньому дворі почали з'являтися і степові тварини. У 1898 році Фрідріх Фальц-Фейн у своєму родовому маєтку за власною ініціативою, першим у світі, вилучив з господарського використання ділянку своїх угідь, яка стала основою теперішнього заповідника - найбільшого в Європі заповідного типчаково-ковилового степу. З родинних статків, з майже 5 тисяч гектарів всієї території маєтку, залишилося лише 3 тисяч гектарів оброблюваних земель. На розвиток заповідника землевласник витрачав усі свої прибутки. За перші 25 років йому вдалося привезти сюди кенгуру, страусів, австралійських ему і тибетських яків. Вперше в світі в Асканії стали розводити коней Пржевальського. За влади більшовиків, багата спадщина Фальц-Фейнів вціліла не в повному обсязі, але цілинні землі було збережено. У 1919 році Асканія-Нова отримала статус народного заповідного парку, а наприкінці 20-х років тут організували науковий центр вивчення сільського господарства і екології. 8 лютого 1921 року Раднарком УРСР видав декрет про оголошення державним степовим заповідником маєтки Асканія-Нова. У 30-х роках на території заповідника створили Всесоюзний інститут акліматизації і гібридизації. В наш час, коли охорона довкілля є стратегічним питанням сталого розвитку кожної держави, метою біосферного заповідника є збереження цілинного степу, його рослинності і мешканців. Адже, у тутешніх екосистемах налічується більше 500 видів вищих рослин і понад 3 тисячі видів тварин. Деcятки видів занесено до охоронних списків. Сучасна територія заповідника складає понад 33 тисячі гектарів, третина з яких – цілинний степ. Також в Асканії діє зоопарк під відкритим небом, старий ботанічний сад, науковий музей, дендрологічний і орнітологічний парки. Сьогодні "Асканія-Нова" ім. Фрідріха Фальц-Фейна є не лише одним із наймасштабніших природоохоронних об’єктів міжнародного значення, а й регіональним центром екологічної освітньо-виховної роботи та потужної екскурсійної діяльності. Майже 100 тисяч туристів з усього світу поспішають щороку у селище, аби побувати у єдиному на всю Європу нерозораному степу, відчути неповторний запах різнотрав’я, на власні очі побачити, як навперейми з вітром мчать дикі коні Пржевальського чи антилопи, чи просто без поспіху пройтися тінистими алеями всесвітньо відомого заповідника. До послуг мандівників розроблені цікаві екскурсійні маршрути і екологічні стежки. До речі, "Асканія Нова" яскраве підтверження тому, що природа може існувати без людини, а от людині без здорового навколишнього середовища - ніяк. Тож, кожен з нас, має прагнути до гармонійного співіснування з довкіллям, адже відомо, що життя людини залежить від таких чинників як повітря, вода, грунти, рослинний і тваринний світ і втрата одного з них призведе до вимирання людства. Отже, головне наше завдання - оберігати природу, і робити це потрібно не лише в заповітних зонах, а й берегти навколишнє середовище повсякденно. А ще раціонально і економно використовувати природні ресурси.Дізнатися більше про природу, екологію, довкілля, зокрема заповідні зони, запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (Шевченка, 63), де до опрацювання вас чекають матеріали за темою. Для ознайомлення додаємо список джерел з періодичних видань, які містяться у фондах книгозбірні про дендрологічний парк "Асканія - Нова", історію його заснування і сьогодення,
Рекомендована література:
Україна. Верховна Рада. Про відзначення 125-річчя з дня заснування дендрологічного парку "Асканія - Нова" : Постанова від 15 трав. 2012 р. : №4696-VI // Урядовий кур’єр. – 2012. – 25 трав.- С.14.
Асканія-Нова // Позакласний час. – 2011. – № 4.- С. 83-84.
Асканія-Нова - екосистема з минулого // Світ-інфо. – 2019. – 18 квіт.- С.8.
Асканія-Нова. 1-е чудо України: біосфер. заповідник, Херсон. обл. // Колосок. – 2013. – № 12.- С. 34-37.
Бородюк Н. Кому коня Пржевальського і червонокнижний підсніжник? // Урядовий кур"єр. – 2012. – 7 лип.- С.20.
Про найстаріший степовий резерват світу, що нещодавно відзначив 125-річчя дендропарку.
Гнатишин О. Степова зона України. Частина 2 // Колосок. – 2017. – № 12.- С. 26-34.
Дивовижне довкілля // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 6.- С.28-29.
Массовер Г. Українське диво : до 120-р. від часу заснування Біосферного заповідника "Асканія-Нова" ім. Ф.Е.Фальц-Фейна (1898) // Календар знаменних і пам`ятних дат. – 2018. – № 1.- С. 85-98.
Про біосферний заповідник "Асканія-Нова" ім. Ф.Е.Фальц-Фейна - величезний дендропарк, чудовий орнітопарк та зоопарк майбутнього, єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг.
Нечепа В. Садівничий академік // Деснянська правда. – 2015. – 22 січ.- С.6.
Постать Михайла Курдюка, науковця, журналіста, публіциста.
Перелік визначних краєзнавчих, географічних, етнографічних та історичних об'єктів і туристсько-краєзнавчих екскурсійних маршрутів // Позакласний час. – 2011. – № 4.- С. 86.
Природне розмаїття : 100 років тому Асканію-Нову оголошено заповідником // Шкільна бібліотека. – 2019. – № 3.- С.35-37.
Стуканова М. Подарунок для Асканії // День. – 2020. – 10-11лип.- С.18.
Про підготовку нового унікального видання про Асканію.
Цілинний степ // Позакласний час. – 2020. – №1.- С.4.
Використано:
https://7chudes.in.ua/nominaciyi/askaniya-nova-2/
https://ukrainer.net/askanyya-nova-pervyj-stepnoj-zapovednyk/
http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Askania.Arboretum.htm
https://rdatf.gov.ua/news/id/2738
https://uaua.top/1842/
Рекомендована література:
Україна. Верховна Рада. Про відзначення 125-річчя з дня заснування дендрологічного парку "Асканія - Нова" : Постанова від 15 трав. 2012 р. : №4696-VI // Урядовий кур’єр. – 2012. – 25 трав.- С.14.
Асканія-Нова // Позакласний час. – 2011. – № 4.- С. 83-84.
Асканія-Нова - екосистема з минулого // Світ-інфо. – 2019. – 18 квіт.- С.8.
Асканія-Нова. 1-е чудо України: біосфер. заповідник, Херсон. обл. // Колосок. – 2013. – № 12.- С. 34-37.
Бородюк Н. Кому коня Пржевальського і червонокнижний підсніжник? // Урядовий кур"єр. – 2012. – 7 лип.- С.20.
Про найстаріший степовий резерват світу, що нещодавно відзначив 125-річчя дендропарку.
Гнатишин О. Степова зона України. Частина 2 // Колосок. – 2017. – № 12.- С. 26-34.
Дивовижне довкілля // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 6.- С.28-29.
Массовер Г. Українське диво : до 120-р. від часу заснування Біосферного заповідника "Асканія-Нова" ім. Ф.Е.Фальц-Фейна (1898) // Календар знаменних і пам`ятних дат. – 2018. – № 1.- С. 85-98.
Про біосферний заповідник "Асканія-Нова" ім. Ф.Е.Фальц-Фейна - величезний дендропарк, чудовий орнітопарк та зоопарк майбутнього, єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг.
Нечепа В. Садівничий академік // Деснянська правда. – 2015. – 22 січ.- С.6.
Постать Михайла Курдюка, науковця, журналіста, публіциста.
Перелік визначних краєзнавчих, географічних, етнографічних та історичних об'єктів і туристсько-краєзнавчих екскурсійних маршрутів // Позакласний час. – 2011. – № 4.- С. 86.
Природне розмаїття : 100 років тому Асканію-Нову оголошено заповідником // Шкільна бібліотека. – 2019. – № 3.- С.35-37.
Стуканова М. Подарунок для Асканії // День. – 2020. – 10-11лип.- С.18.
Про підготовку нового унікального видання про Асканію.
Цілинний степ // Позакласний час. – 2020. – №1.- С.4.
Використано:
https://7chudes.in.ua/nominaciyi/askaniya-nova-2/
https://ukrainer.net/askanyya-nova-pervyj-stepnoj-zapovednyk/
http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Askania.Arboretum.htm
https://rdatf.gov.ua/news/id/2738
https://uaua.top/1842/
ДЕНЬ ПРОКЛАДАННЯ СТЕЖОК
12 лютого в світі відзначається незвичайне свято - День прокладання стежок.
Сьогодні і я доклалася до його святкування, бо ще з ранку, пробираючись крізь снігові замети, прокладала стежку до центральної вулиці. У нас на Чернігівщині, намело стільки снігу, що техніка не встигає його прибирати. А я сьогодні виявилася ну дуже «ранньої пташкою», тож змушена була йти першою. Щоправда, стежинка тимчасова, адже сліди заметало з шалено швидкістю. Таких «першопроходців» як я, мабудь багато, бо цьогорічна зима дуже сніжна.
Нагадаю, що сте́жка - це доріжка, протоптана звірами або людьми чи спеціально зроблена людьми. Думаю, кожен з нас, не з чуток, знає про існування таких доріжок, можливо не раз й сам крокував ними, а дехто навіть і створював. Наприклад, коли скорочував маршрут від зупинки міського транспорту до під’їзду власного дому або блукав лісом в пошуках грибів чи ягід. Щоправда, інколи прокладені стежки, зокрема в межах міста, зовсім не потрібні, адже руйнують його благоустрій.
Інша справа екскурсійні. краєзнавчі, гірські, екопросвітницькі, історико-туристичні стежини. Ці маршрути нас розвивають, виховують та розважають.
Сьогодні поговоримо про екологічні стежки. Це одна з форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень та екскурсій з метою ознайомлення з видовим різноманіттям флори та фауни. Зазвичай, відстані на них проходять пішки. На маршруті потрібно додержуватися визначених правил. Під час проходження екологічними стежками забороняється відхилятися від маршруту, створювати зайвий шум, засмічувати територію, розводити багаття, розорювати та псувати інформаційні щити та аншлаги, охоронні знаки, завдавати шкоду рослинному і тваринному світу, вживати спиртні напої та палити.
Екологічних стежок у світі багато, чимало їх і в Україні. Прокладені маршрути і Чернігівщиною, адже даний регіон багатий не лише чорноземами і хорошими людьми, а й природоохоронними землями. В Чернігівській області є цікаві туристично-екологічні об'єкти, які вже гідно оцінені відвідувачами. Тут прокладені і екологічні стежки. Наведу приклади декількох. Наприклад, на території Ічнянського національного природного парку облаштовані еколого-пізнавальна стежка «В долині Іченьки» та еколого-туристичний маршрут «Садове», а в с. Коробки Любецької ОТГ в гідрологічному заказнику місцевого значення відкрито еколого-туристичний маршрут і екологічну стежку "Озеро Нижній Болгач». В Чернігові створено цікавий екологічний пішохідний маршрут «Дивосвіт природи Ялівщини», який знайомить відвідувачів з тваринним і рослинним світом лісопаркових ландшафтів Чернігова та історією урочища Ялівщина.
Про об’єкти та маршрути природоохоронних територій України, зокрема Чернігівської області, історію їх створення та сучасний стан пропонуємо дізнатися з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва.
А поки триває заметіль і на вулицю не хочеться виходити, пропонуємо мандрувати музичними стежками разом з українськими виконавцями та насолоджуватися їхнім співом. А слухати будемо пісні про стежинки та стежини. Переглянути ресурси можна за посиланням.
Насолоджуйтеся!
Заблукала стежка - Михайло Березутський [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/nzAAkUffiBA. — Назва з екрану. – Дата публикации: 24.04.2019. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Mоя стежина - Дмитро Гнатюк [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/K0DomixcA4U.
— Назва з екрану. – Дата публикации: 17.10.2018. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Споришева стежка - пісня Ганни Верес (Демиденко) [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/5wEceCSPX9o. — Назва з екрану. – Дата публикации: 25.11.2020. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до батьків - Євген Дашин [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/Oxfvs5TY7oM. — Назва з екрану. – Дата публикации: 14.11.2020. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до воріт -- Stezhka do vorit - Ukrainian song by "Charivnytsia" [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/znz1QId9b7Q. — Назва з екрану. – Дата публикации: 16.02.2016. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до родини - А. Павлович [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/GcLRY4tUteI. — Назва з екрану. – Дата публикации: 28.05.2019. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Українська народна пісня Через жито стежку бито Рахіля Руснак [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/IENPY4ugwes. — Назва з екрану. – Дата публикации: 19.07.2013. – Дата перегляду: 12.02.2021.
12 лютого в світі відзначається незвичайне свято - День прокладання стежок.
Сьогодні і я доклалася до його святкування, бо ще з ранку, пробираючись крізь снігові замети, прокладала стежку до центральної вулиці. У нас на Чернігівщині, намело стільки снігу, що техніка не встигає його прибирати. А я сьогодні виявилася ну дуже «ранньої пташкою», тож змушена була йти першою. Щоправда, стежинка тимчасова, адже сліди заметало з шалено швидкістю. Таких «першопроходців» як я, мабудь багато, бо цьогорічна зима дуже сніжна.
Нагадаю, що сте́жка - це доріжка, протоптана звірами або людьми чи спеціально зроблена людьми. Думаю, кожен з нас, не з чуток, знає про існування таких доріжок, можливо не раз й сам крокував ними, а дехто навіть і створював. Наприклад, коли скорочував маршрут від зупинки міського транспорту до під’їзду власного дому або блукав лісом в пошуках грибів чи ягід. Щоправда, інколи прокладені стежки, зокрема в межах міста, зовсім не потрібні, адже руйнують його благоустрій.
Інша справа екскурсійні. краєзнавчі, гірські, екопросвітницькі, історико-туристичні стежини. Ці маршрути нас розвивають, виховують та розважають.
Сьогодні поговоримо про екологічні стежки. Це одна з форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень та екскурсій з метою ознайомлення з видовим різноманіттям флори та фауни. Зазвичай, відстані на них проходять пішки. На маршруті потрібно додержуватися визначених правил. Під час проходження екологічними стежками забороняється відхилятися від маршруту, створювати зайвий шум, засмічувати територію, розводити багаття, розорювати та псувати інформаційні щити та аншлаги, охоронні знаки, завдавати шкоду рослинному і тваринному світу, вживати спиртні напої та палити.
Екологічних стежок у світі багато, чимало їх і в Україні. Прокладені маршрути і Чернігівщиною, адже даний регіон багатий не лише чорноземами і хорошими людьми, а й природоохоронними землями. В Чернігівській області є цікаві туристично-екологічні об'єкти, які вже гідно оцінені відвідувачами. Тут прокладені і екологічні стежки. Наведу приклади декількох. Наприклад, на території Ічнянського національного природного парку облаштовані еколого-пізнавальна стежка «В долині Іченьки» та еколого-туристичний маршрут «Садове», а в с. Коробки Любецької ОТГ в гідрологічному заказнику місцевого значення відкрито еколого-туристичний маршрут і екологічну стежку "Озеро Нижній Болгач». В Чернігові створено цікавий екологічний пішохідний маршрут «Дивосвіт природи Ялівщини», який знайомить відвідувачів з тваринним і рослинним світом лісопаркових ландшафтів Чернігова та історією урочища Ялівщина.
Про об’єкти та маршрути природоохоронних територій України, зокрема Чернігівської області, історію їх створення та сучасний стан пропонуємо дізнатися з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва.
А поки триває заметіль і на вулицю не хочеться виходити, пропонуємо мандрувати музичними стежками разом з українськими виконавцями та насолоджуватися їхнім співом. А слухати будемо пісні про стежинки та стежини. Переглянути ресурси можна за посиланням.
Насолоджуйтеся!
Заблукала стежка - Михайло Березутський [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/nzAAkUffiBA. — Назва з екрану. – Дата публикации: 24.04.2019. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Mоя стежина - Дмитро Гнатюк [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/K0DomixcA4U.
Споришева стежка - пісня Ганни Верес (Демиденко) [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/5wEceCSPX9o. — Назва з екрану. – Дата публикации: 25.11.2020. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до батьків - Євген Дашин [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/Oxfvs5TY7oM. — Назва з екрану. – Дата публикации: 14.11.2020. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до воріт -- Stezhka do vorit - Ukrainian song by "Charivnytsia" [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/znz1QId9b7Q. — Назва з екрану. – Дата публикации: 16.02.2016. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Стежка до родини - А. Павлович [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/GcLRY4tUteI. — Назва з екрану. – Дата публикации: 28.05.2019. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Українська народна пісня Через жито стежку бито Рахіля Руснак [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. відеодан. — Режим доступа: https://youtu.be/IENPY4ugwes. — Назва з екрану. – Дата публикации: 19.07.2013. – Дата перегляду: 12.02.2021.
Коментарі
Дописати коментар