Як розпізнати токсичні відносини? (до щорічної Всесвітньої акції «16 днів проти насильства»: бібліографічний список л-ри)



Щорічно з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

 

Дати початку та завершення акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

 

Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:

 

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

 

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

 

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

 

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

 

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

 

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

 

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;

 

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

 

 

«Цьогорічна кампанія зосереджена на молоді, яка активно бореться за гендерну рівність і вірить у силу змін. Це саме ті люди, які є рушієм змін і амбасадорами створення суспільства, де кожен має право на безпеку та гідність».

Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва продовжує інформувати юне покоління і фахівців, які працюють з молоддю з питань запобігання й протидії проявам насильства шляхом висвітлення інформаційних ресурсів, що неабияк актуально в умовах воєнного стану.

Вашій увазі пропонуємо добірку корисних книжок за темою, які містяться у фондах нашої книгозбірні. Рекомендовані книги висвітлюють питання взаємостосунків між людьми, розповідають про особливості комунікації між ними, які під час війни деколи стають дещо напруженими та вчать піклуватися про своє ментальне здоров’я.



Бенкрофт Л. Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки / Ланді Бенкрофт ; переклад з англ. Д.Петрушенко. - Харків : Віват, 2023. - 512 с. - (Саморозвиток).

Книга «Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки» за авторством Ланді Бенкрофта пояснює психологічну природу чоловіків, які схильні до тиранії та деспотизму, зануряючись у коріння такої поведінки і причини.

 «Він каже, що дуже сильно мене кохає. То чому він так зі мною поводиться?» — питання, над яким не варто загадуватися жінкам. Натомість починайте діяти. З усього видно, що ваш партнер — деспот, який контролює ваше життя насильством. Не пропустіть перші тривожні дзвіночки, вловіть напрям його образливих думок, не міфологізуйте, а класифікуйте кривдників за найпоширенішими типами. Об’єктивно оцініть роль наркотиків і алкоголю в аб’юзивних стосунках, з яких вас безпечно виведе ця книжка, і шукайте щастя у здоровій парі. А розрубрикована Бенкрофтом психологія мучителів стане запорукою вашого «ніколи знову».

Ланді Бенкрофт — експерт із 25-річним досвідом у сфері насильства, травм і відновлення. Автор п'яти психологічних книжок, зокрема бестселера «Чому він це робить?», а також ведучий семінарів і консультант з питань насильства в сім'ї та жорстокого поводження з дітьми.

   


Герман Д.  Психологічна травма та шлях до одужання: наслідки насильства - від знущань до політичного терору / Джудіт Герман ; переклад з англ. О. Лизак, О. Наконечна, О.Шлапак. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. - 424 с.

Ця книга – плід двох десятиліть досліджень та клінічної роботи з жертвами сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та жертвами політичного терору. В ній ідеться про відновлення зв’язків: між публічним та приватним просторами, між індивідом та громадою, між чоловіками та жінками. Книга стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.

Видання здійснено за підтримки Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні.



Карпа І.  Тільки нікому про це не кажи : роман / Ірена Карпа. - Київ : Книголав, 2023. - 256 с. - (Полиця бестселер)

Сучасна українська проза характеризується тим, що велику увагу звертає не лише на проблеми сьогодення, але й на світові тренди загалом, блискавично їх поширюючи у вигляді рецепції стосовно вітчизняних реалій. Такі тенденції можна побачити у творчості Ірени Карпи, зокрема в книзі «Тільки нікому про це не кажи».

За сюжетом твору, головна героїня, українка за походженням, мешкає в Парижі. Вона – фотограф за професією, веде досить богемний та вільний спосіб життя. Безтурботне існування головної героїні лише на перший погляд видається таким – адже вона багато займається самокопанням, намагається розібратися у власних думках та почуттях, зокрема в стосунках зі своїм таємничим другом, відвідує психолога. А ще – дуже зацікавилася історією з інтернету про невідомого серійного вбивцю, котрий методично винищує ґвалтівників, хабарників, злочинців та інших подібних типів на теренах України. І саме в цей момент сюжет від безтурботності поступово переходить до психологічного трилера, підіймаючи питання насильства, цькування, булінгу та решти тотожних проблем соціуму.



    Мельниченко Н.  #Я не боюсь сказати  / Н. Мельниченко. - Харків : Фоліо, 2017. - 209 с.

Настя Мельниченко – народилася у 1984 році в Києві. Громадська діячка, в минулому журналістка, мама двох синів – Ярослава і Северина. У липні 2016 року мережу Інтернет підірвала потужна акція #яНеБоюсьСказати, в якій тисячі жінок і чоловіків розповіли свої історії. Ця акція прогриміла не лише в Україні, але й за її межами. Тоді ж почалися розмови про те, що робити, аби не допустити такої кількості насильства і світі. Настя Мельниченко, ініціаторка акції, вирішила написати книжку, в якій розповісти підліткам про те, як не допустити сексуального насильства стосовно себе, а також як поводитися і до кого звертатися, коли насильство вже сталося. Завдяки книзі «#ЯНеБоюсьСказати. Найвідвертіша книжка для підлітків» читач дізнається: що робити, якщо ви пережили сексуальне насильство звідки береться насильство про міфи навколо сексу, від яких варто позбутися як виявити насильство над дитиною та правильно на нього реагувати … та багато іншого!

 


    Рубан Т. Фізик / Т. Рубан. - Харків : Юнісофт, 2021. - 112 с. : іл. - (Порадник підлітка). - підліткова.

Життя п’ятнадцятирічної студентки коледжу Діни вирує подіями. Якось до неї по допомогу звертається одногрупниця Валя, яка досі ніколи з Діною і не розмовляла. Валя має таємницю: викладач фізики з коледжу наполегливо вимагає її уваги.

«#ФІЗИК» — це психологічна пригодницька історія, яка написана, щоб допомогти тим, хто став жертвою харасменту і опинився сам на сам із цією проблемою.


    Славінська І. Невже доросла? Книжка для дівчат, які вже майже виросли / Ірина Славінська ; худож. М.Глушко. - Харків : Віват, 2023. - 336 с. - (Саморозвиток)

Ця книжка про саме той незручний момент, коли виявляється, що дорослі — це ми. І йдеться не завжди про вік, адже усвідомити це можна й, наприклад, перед лицем екстремальних подій: як-от миттєво подорослішали чимало жінок, чоловіків і навіть дітей 24 лютого 2022 року. Отже, тобі 18, 25 чи 30+. Уже не дитина, однак досі немає й відчуття дорослості, як її уявляють: мовляв, у тебе на все мав би бути чіткий план і ти мала би бути готова до будь-якого розгортання подій. Однак ідеальне розплановане життя буває тільки в серіалах і популярних історіях про дорослих-дівчат-які-все-знають. У реальності ж ми постійно сумніваємося. Чи вірити гінекологині, котра виписала довгий список медикаментів? Як шукати свою першу роботу? Чи варто спробувати навчання за кодоном? Де знайти сили для життя в мінливому та дуже нестійкому світі? Хоч Ірина Славінська й каже, що не обіцяє готових відповідей на всі запитання, ця книжка містить роздуми, поради та інсайти. Сподіваємося, вони скерують (майже) дорослу читачку в напрямі більшої турботи про себе.

 

    Солтер А.  Хижаки. Педофіли, ґвалтівники та інші сексуальні злочинці : хто вони такі, як вони діють і як ми можемо захистити себе та своїх дітей / Анна Солтер ; переклад з англ. О.Татаренко. - Харків : Видавництво "Ранок", 2022. - 288 с.

Що мотивує сексуальних насильників? Чому так мало цих злочинців спіймано та засуджено? Спираючись на досліджені нею історії насильників, Анна Солтер — американська психологиня і міжнародно визнана фахівчиня з питань сексуальних злочинів — демонструє, що сексуальні хижаки використовують складні методи обману і покладаються на хибні уявлення більшості людей у своєму оточенні, щоби уникнути викриття. Стверджуючи, що навіть найсвідоміших серед нас можна обдурити, авторка розвіює міфи про сексуальних хижаків і надає нам інструменти для захисту своїх дітей і себе.

 

Коментарі

Популярні публікації