середа, 11 грудня 2024 р.

В очікуванні вибухів або Як давати собі раду під час тривог


Відчувати страх під час повітряних тривог — абсолютно нормально і природно. Проте важливо навчитися опановувати цей страх, щоби він не руйнував усе ваше життя, не переростав у паніку та не провокував на деструктивні дії чи небезпечну бездіяльність.


Якщо страх не переходить у паніку, боротися з ним не варто. Це нормальна реакція. Але якщо в таких ситуаціях ви завмираєте та відчуваєте втрату контролю, прислухайтеся до цих рекомендацій:

 

— Розробіть план дій на випадок небезпеки. Наприклад, піти до найближчого укриття або в коридор. Якщо ви в незнайомому місці, поцікавтеся завчасно, де найближче сховище, продумайте маршрут ще до того, як пролунає сигнал повітряної тривоги.

 

— Якщо ви опинилися у ситуації, коли дійти до укриття неможливо, намагайтеся мислити раціонально. Якщо поруч нікого немає, напишіть або подзвоніть близьким людям — це допоможе опанувати себе та не втратити зв'язок із реальністю.

 

— Поверніть собі відчуття контролю за маленькими речами. Сконцентруйтеся на диханні, спробуйте змінити його темп (наприклад, уповільнити або поглибити). Контроль над диханням — перший крок до заспокоєння.

 

Подолати паніку допоможуть такі вправи:

 

Покладіть руки на живіт і під час вдиху уявляйте, що надуваєте повітряну кульку всередині живота, а під час видиху — здуваєте її. Спробуйте дихати так, щоб видих був довшим, ніж вдих: наприклад, на вдиху рахуйте 1-2-3, а на видиху — 1-2-3-4-5-6. Це допоможе заспокоїти вегетативну нервову систему. Вправу варто виконувати кілька разів на день.

 

«Метелик». Схрестіть долоні, зачепившись великими пальцями, і покладіть їх на груди (також можна просто схрестити руки й покласти долоні на плечі). Ритмічно постукайте по черзі долонями по ключицях у помірному темпі, сконцентрувавши увагу на рухах, звуках і своїх відчуттях, поки ваше дихання не вирівняється. Вправа допомагає заспокоїтися та відволіктися від тривожних думок.

 

Зосередьтеся на стопах. За можливості, зніміть взуття і відчуйте, як міцно ваші стопи стоять на землі чи підлозі. Уявіть, як вони ніби вростають у поверхню, що це міцне коріння, яке глибоко розростається в ґрунт. Відчуйте силу тяжіння, сконцентруйтесь на відчуттях, диханні, думках. Також можна уявити, що ваші стопи — це міцний фундамент будинку, вежі чи фортеці.

 

Якщо ви опинилися у людному місці, зосередьтеся на деталях та особливостях людей, які вас оточують. Яка у них зачіска, аксесуари, взуття? Якого вони віку? Спробуйте сконцентруватися на одній людині та визначити її вік, професію, хобі.

 

Заземляйтеся за допомогою предмету. Оберіть щось невеличке, що зручно завжди мати під рукою: камінчик, ґудзик чи монетку, маленьку фігурку — будь-який предмет, який викликає у вас приємні спогади та почуття. Коли у вас з’явиться надмірний страх, візьміть до рук цей предмет і сконцентруйтеся на відчуттях, які він викликає. Якої він форми, кольору, який на дотик?

 

Використано матеріади "Програма ментального здоров"я "Як ти", Білопілля Сity.

.

понеділок, 25 листопада 2024 р.

Як розпізнати токсичні відносини? (до щорічної Всесвітньої акції «16 днів проти насильства»: бібліографічний список л-ри)



Щорічно з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

 

Дати початку та завершення акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

 

Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:

 

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

 

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

 

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

 

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

 

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

 

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

 

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;

 

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

 

 

«Цьогорічна кампанія зосереджена на молоді, яка активно бореться за гендерну рівність і вірить у силу змін. Це саме ті люди, які є рушієм змін і амбасадорами створення суспільства, де кожен має право на безпеку та гідність».

Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва продовжує інформувати юне покоління і фахівців, які працюють з молоддю з питань запобігання й протидії проявам насильства шляхом висвітлення інформаційних ресурсів, що неабияк актуально в умовах воєнного стану.

Вашій увазі пропонуємо добірку корисних книжок за темою, які містяться у фондах нашої книгозбірні. Рекомендовані книги висвітлюють питання взаємостосунків між людьми, розповідають про особливості комунікації між ними, які під час війни деколи стають дещо напруженими та вчать піклуватися про своє ментальне здоров’я.



Бенкрофт Л. Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки / Ланді Бенкрофт ; переклад з англ. Д.Петрушенко. - Харків : Віват, 2023. - 512 с. - (Саморозвиток).

Книга «Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки» за авторством Ланді Бенкрофта пояснює психологічну природу чоловіків, які схильні до тиранії та деспотизму, зануряючись у коріння такої поведінки і причини.

 «Він каже, що дуже сильно мене кохає. То чому він так зі мною поводиться?» — питання, над яким не варто загадуватися жінкам. Натомість починайте діяти. З усього видно, що ваш партнер — деспот, який контролює ваше життя насильством. Не пропустіть перші тривожні дзвіночки, вловіть напрям його образливих думок, не міфологізуйте, а класифікуйте кривдників за найпоширенішими типами. Об’єктивно оцініть роль наркотиків і алкоголю в аб’юзивних стосунках, з яких вас безпечно виведе ця книжка, і шукайте щастя у здоровій парі. А розрубрикована Бенкрофтом психологія мучителів стане запорукою вашого «ніколи знову».

Ланді Бенкрофт — експерт із 25-річним досвідом у сфері насильства, травм і відновлення. Автор п'яти психологічних книжок, зокрема бестселера «Чому він це робить?», а також ведучий семінарів і консультант з питань насильства в сім'ї та жорстокого поводження з дітьми.

   


Герман Д.  Психологічна травма та шлях до одужання: наслідки насильства - від знущань до політичного терору / Джудіт Герман ; переклад з англ. О. Лизак, О. Наконечна, О.Шлапак. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. - 424 с.

Ця книга – плід двох десятиліть досліджень та клінічної роботи з жертвами сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та жертвами політичного терору. В ній ідеться про відновлення зв’язків: між публічним та приватним просторами, між індивідом та громадою, між чоловіками та жінками. Книга стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.

Видання здійснено за підтримки Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні.



Карпа І.  Тільки нікому про це не кажи : роман / Ірена Карпа. - Київ : Книголав, 2023. - 256 с. - (Полиця бестселер)

Сучасна українська проза характеризується тим, що велику увагу звертає не лише на проблеми сьогодення, але й на світові тренди загалом, блискавично їх поширюючи у вигляді рецепції стосовно вітчизняних реалій. Такі тенденції можна побачити у творчості Ірени Карпи, зокрема в книзі «Тільки нікому про це не кажи».

За сюжетом твору, головна героїня, українка за походженням, мешкає в Парижі. Вона – фотограф за професією, веде досить богемний та вільний спосіб життя. Безтурботне існування головної героїні лише на перший погляд видається таким – адже вона багато займається самокопанням, намагається розібратися у власних думках та почуттях, зокрема в стосунках зі своїм таємничим другом, відвідує психолога. А ще – дуже зацікавилася історією з інтернету про невідомого серійного вбивцю, котрий методично винищує ґвалтівників, хабарників, злочинців та інших подібних типів на теренах України. І саме в цей момент сюжет від безтурботності поступово переходить до психологічного трилера, підіймаючи питання насильства, цькування, булінгу та решти тотожних проблем соціуму.



    Мельниченко Н.  #Я не боюсь сказати  / Н. Мельниченко. - Харків : Фоліо, 2017. - 209 с.

Настя Мельниченко – народилася у 1984 році в Києві. Громадська діячка, в минулому журналістка, мама двох синів – Ярослава і Северина. У липні 2016 року мережу Інтернет підірвала потужна акція #яНеБоюсьСказати, в якій тисячі жінок і чоловіків розповіли свої історії. Ця акція прогриміла не лише в Україні, але й за її межами. Тоді ж почалися розмови про те, що робити, аби не допустити такої кількості насильства і світі. Настя Мельниченко, ініціаторка акції, вирішила написати книжку, в якій розповісти підліткам про те, як не допустити сексуального насильства стосовно себе, а також як поводитися і до кого звертатися, коли насильство вже сталося. Завдяки книзі «#ЯНеБоюсьСказати. Найвідвертіша книжка для підлітків» читач дізнається: що робити, якщо ви пережили сексуальне насильство звідки береться насильство про міфи навколо сексу, від яких варто позбутися як виявити насильство над дитиною та правильно на нього реагувати … та багато іншого!

 


    Рубан Т. Фізик / Т. Рубан. - Харків : Юнісофт, 2021. - 112 с. : іл. - (Порадник підлітка). - підліткова.

Життя п’ятнадцятирічної студентки коледжу Діни вирує подіями. Якось до неї по допомогу звертається одногрупниця Валя, яка досі ніколи з Діною і не розмовляла. Валя має таємницю: викладач фізики з коледжу наполегливо вимагає її уваги.

«#ФІЗИК» — це психологічна пригодницька історія, яка написана, щоб допомогти тим, хто став жертвою харасменту і опинився сам на сам із цією проблемою.


    Славінська І. Невже доросла? Книжка для дівчат, які вже майже виросли / Ірина Славінська ; худож. М.Глушко. - Харків : Віват, 2023. - 336 с. - (Саморозвиток)

Ця книжка про саме той незручний момент, коли виявляється, що дорослі — це ми. І йдеться не завжди про вік, адже усвідомити це можна й, наприклад, перед лицем екстремальних подій: як-от миттєво подорослішали чимало жінок, чоловіків і навіть дітей 24 лютого 2022 року. Отже, тобі 18, 25 чи 30+. Уже не дитина, однак досі немає й відчуття дорослості, як її уявляють: мовляв, у тебе на все мав би бути чіткий план і ти мала би бути готова до будь-якого розгортання подій. Однак ідеальне розплановане життя буває тільки в серіалах і популярних історіях про дорослих-дівчат-які-все-знають. У реальності ж ми постійно сумніваємося. Чи вірити гінекологині, котра виписала довгий список медикаментів? Як шукати свою першу роботу? Чи варто спробувати навчання за кодоном? Де знайти сили для життя в мінливому та дуже нестійкому світі? Хоч Ірина Славінська й каже, що не обіцяє готових відповідей на всі запитання, ця книжка містить роздуми, поради та інсайти. Сподіваємося, вони скерують (майже) дорослу читачку в напрямі більшої турботи про себе.

 

    Солтер А.  Хижаки. Педофіли, ґвалтівники та інші сексуальні злочинці : хто вони такі, як вони діють і як ми можемо захистити себе та своїх дітей / Анна Солтер ; переклад з англ. О.Татаренко. - Харків : Видавництво "Ранок", 2022. - 288 с.

Що мотивує сексуальних насильників? Чому так мало цих злочинців спіймано та засуджено? Спираючись на досліджені нею історії насильників, Анна Солтер — американська психологиня і міжнародно визнана фахівчиня з питань сексуальних злочинів — демонструє, що сексуальні хижаки використовують складні методи обману і покладаються на хибні уявлення більшості людей у своєму оточенні, щоби уникнути викриття. Стверджуючи, що навіть найсвідоміших серед нас можна обдурити, авторка розвіює міфи про сексуальних хижаків і надає нам інструменти для захисту своїх дітей і себе.

 

середа, 20 листопада 2024 р.

Голодомор - печаль і скорбота України: віртуальна виставка до річниці пам'яті жертв Голодомору


Щороку у четверту суботу листопада українці по всьому світу вшановують пам’ять жертв масових Голодоморів 1932–1933, 1921-1923 та 1946-1947років. Найжахливішим за наслідками став штучний та планомірно впроваджений в життя голод 1932-1933 рр. Тоді загинуло понад 7 мільйонів осіб. Голод став зброєю масового біологічного знищення українців. Він на довгі десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину геноциду також стало руйнування традиційного українського устрою життя. 

У 2006 році Україна офіційно визнала Голодомор геноцидом свого народу. Провідні країни світу висловили солідарність з народом України та офіційно засудили Голодомор, як акт винищення людства. 12 жовтня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи проголосувала за резолюцію, яка визнає Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.

До цього дня по всьому світу проходять заходи із вшанування пам’яті жертв, які загинули від голоду в Україні. Науковці розповідають про причини та наслідки голодоморів і доповідають про дослідження геноциду українців, історики розкривають архівні документи, які донині були секретними, священики різних конфесій проводять молебні за жертвами, бібліотекарі представляють літературні і документальні видання про події тих часів. Заходи, які розкривають сторінки трагічних 1932-1933 років як геноциду українського народу, мають спільну мету - донести до людей по всьому світу відомості про трагедію, яка  відбувалася в Україні понад 90 років тому. Люди мають право знати правду про ці часи, так само як мають знати, що відбувається зараз.

В пам'ять про жертв Голодоморів в Україні проходить загальнонаціональна хвилина мовчання та акція "Запали свічку" (вогник на підвіконні), приєднатися до якої закликаємо і вас. У 2024-му році день пам'яті жерт голодоморів припадає на 23 листопада.

З метою висвітлення різних аспектів трагедії Голодомору в Україні ми підготували віртуальну виставку, де представлені документи, спогади, фотолітописи, які зберігаються в бібліотеці.  Запрошуємо до перегляду.



1933: "І чого ви ще живі?" / упоряд. Тетяна Боряк. - Видання друге. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2021. - 720 с.

Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору, з точки зору позбавлення українського села засобів існування підготовки. На основі свідчень, зібраних у різних країнах, в різний час, показано картину тотального вилучення або знищення в українських селян збіжжя, що могло бути використане в їжу. Наведено задокументовані свідчення про голодомор на Чернігівщині (див. С.641-669).


Борисенко В. Свіча пам'яті. Усна історія про геноцид українців у 1932-1933 роках / В. К. Борисенко. - Київ : Стилос, 2007. - 288 с.: іл.

У книзі на основі матеріалів усної історії розкривається глибина трагедії українського народу під час Голодомору-геноциду у 1932–1933 роках. Усні свідчення неспростовно доводять, що акція геноциду українських селян була чітко спланованою більшовицькою владою.


Василенко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні як злочин геноциду: правова оцінка / Володимир Василенко. - Київ : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 48 с.

Питання правової оцінки геноцидного характеру Голодомору 1932-1933 рр. в Україні у світлі Конвенції ООН 1948 р. про попередження злочину геноциду та покарання за нього.


Голод в Україні 1932 – 1933 / упоряд. Н. Дюк : виб. статті. – Луцьк : Терен, 2006. – 164 с.

Книга містить збірку статей, котрі допоможуть описати й пояснити страшну трагедію тим, хто живе на цій багатостраждальній землі сьогодні. Розраховано на широке коло читачів, учнівську й студентську молодь, усіх, кому не байдужа доля українського народу.


Голодомор 1932-1933 рр. в Україні очима дослідників і свідків : Чернігівщина : зб. матеріалів / І. Р. Юхновський [та ін.] ; упоряд.: С. В. Бутко, В. М. Бойко, Т. П. Демченко ; Укр. ін-т нац. пам’яті, Черніг. облдержадмін., Черніг. центр перепідготов. та підвищення кваліфікації працівників органів держ. влади, органів місцевого самоврядування, держ. п-в, установ і орг. – Чернігів : Сіверщина : ЦППК, 2008. – 160 с.

Збірник містить спогади про Голодомор 1932-1933 рр. на Чернігівщині, а також матеріали та розвідки про одну з найбільших трагедій України XX ст. Видання призначено для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, всіх, хто цікавиться історією України та рідного краю.


Горох М. Золото - державі! Торгсин у радянській Україні (1931-1936) / М. Горох. - К : HREC PRESS, 2020. – 320 с. : іл.

Висвітлює історію організації, що стала владним інструментом викачування у населення цінностей в ім'я форсованої військово-промислової модернізації СРСР. На основі архівних документів, усних свідчень, мемуарів, досліджень українських та зарубіжних науковців автор відтворює драматичну картину повсякдення українського суспільства в епоху Голодомору. 


Джонс Г. Ціна правди / упоряд. Ярослава Прихода, Олена Тищук ; пер. Валентина Пасічна [та ін.]. - Київ : Жнець, 2019. - 226 с. - Кн.-перевертень. - Текст парал.: укр., англ. - Бібліогр.: с. 225-226.

До книжки-перекрутки (англійською та українською мовами) увійшли вибрані статті британського журналіста валлійського походження Ґарета Джонса, який перший під своїм прізвищем розповів світові про геноцид українського народу під час Голодомору 1932–1933 років і злочини сталінського режиму. 


Злочин  / упоряд. П. Кардаш. - Мельбурн ; Київ. : Фортуна, 2003. - 555 с.: іл.

На вічну пам'ять дочкам і синам української землі, мільйони котрих замордувала, убила, знищила у катівнях і голодоморами комуністична большевицька влада у ХХ столітті.




Козицький А. Кремлівська брехня про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні
/ А. Козицький. - Львів : Література та мистецтво, 2023. - 264 с.

Книга присвячена методам та моделям заперечення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, які використовували пропагандистські апарати Радянського Союзу та його правонаступниці з метою усунення пам'яті про вчинений на початку 1930-х рр. геноцид Українського народу. На широкому фактологічному матеріалі проаналізовано етапи, які пройшло заперечення Голодомору, висвітлено еволюцію основних наративів цього заперечення. Книга призначена для істориків, журналістів, політологів та всіх, хто цікавиться історією Україні.


Кульчицький С. Голодомор 1932 – 1933 рр. як геноцид: труднощі усвідомлення / С. В. Кульчицький. – Київ : Наш час, 2007. – 424 с.

На підставі багатьох документів і свідчень автор встановлює, що Голодомор 1932 – 1933 рр. в українському селі являв собою результат замаскованої під хлібозаготівлі каральної акції з вилучення у селян всього наявного у них продовольства. 


Конквест Р. Жнива скорботи: Радянська колективізація і голодомор  /Р.Конквест. - Київ: Либідь, 1993. - 384 с.

Спираючись на документальні джерела, автор розкриває жахливі картини колективізації та голодомору в 1929-1933 роках, залишаючи за собою право на особистий погляд на висвітлювані події.


Марочко В. 1932-1933: Хроніка Голодомору в Україні / Василь Марочко, Ольга Мовчан. - Київ : Видавництво "КЛІО", 2020. - 293, [1] с. : іл.

На основі величезного обсягу матеріалів автори відновили послідовність подій відбувались в Українській СРР у 1932–1933 рр., що вилились у небачений до цього злочин комуністичної влади проти українського народу. 


Марочко В.  Йосип Сталін-фельдмаршал голодомору / В. Марочко. - К : Видавець МельникМ.Ю., 2020. - 104 с. 

Висвітлено тактико-стратегічний задум сталінської політики хлібозаготівлі, особисту участь Сталіна у «розверстанні» обсягів примусового вилучення селянського хліба, республіканських та обласних планів заготівлі, ініціювання кремлівським володарем судових репресій проти так званих «ухильників» і «саботажників».


Мейс Дж. Ваші мертві вибрали мене... / Джеймс Мейс ; [упоряд.: Н. Дзюбенко-Мейс, Н. Тисячна] ; за заг. ред. Лариси Івшиної. - Київ : Укр. прес-група, 2008. - 671 с. : іл. - (Бібліотека газети "День"). 

Джеймс Мейс - автор звіту комісії Конгресу США з вивчення Голодомору 1932-1933 рр., який започаткував висвітлення цієї теми та її подальше дослідження, і зрештою - визнання геноцидом українського народу. «Ваші мертві вибрали мене...» - це перше в Україні видання ключових праць відомого американського історика, де представлено практично увесь творчий доробок у газеті «День» і деякі статті з інших українських видань, які вже стали невід’ємним компонентом вітчизняної журналістики, політичної культури. 


Сергійчук В. Як нас морили голодом : 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 / В. І. Сергійчук ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Центр українознавства. - 2. вид., доп. - Київ : Українська Видавнича Спілка, 2003. - 251 с.

На основі невідомих до недавнього часу документів з колишніх таємних архівів простежено геноцид українського народу в XX ст. через штучні голодомори, організовані більшовицькою владою. Уперше в одному дослідженні мовою документів розповідається про голодомори 1921-—1923, 1932—1933 і 1946— 1947 років. Наведено документи про спробу комуністичного режиму приховати перед світом правду про голод в Україні і зусилля українців у діаспорі про визнання цієї трагедії геноцидом нашого народу.


Смаль Ю. П'ять колосків. Голодомор. Історії, як зникали українці / Ю. Смаль ; Ілюстр. Ю. Ганик. - Київ : Моя книжкова полиця, 2023. - 84 с.

Місія книги: правдиво і водночас бережно розповісти про Голодомор та репресії. «Книга переносить нас у часи, коли болюча пам’ять про Голодомор вирвалася з-під заборон та того забуття, на яке прирекла її радянська влада та офіційна пропаганда. Вона розповідає історії звичайних українських дітей, мовить про їх радості та мрії, на контрасті із історією штучно створеного голоду та жорстокістю цієї події, що забрала життя мільйонів людей. Через живі спомини ці історії стають особистими, отже читачі здатні переживати разом із героями, відчуваючи до них більшу емпатію». Видання розраховане на учнів середньої та старшої школи.


Смертю смерть подолали. Голодомор в Україні 1932-1933  / П. П. Панченко [та ін.] ; упоряд. Ю. В. Авраменко [та ін.]. - Київ : Україна, 2003. - 352 с.: фото.

У книзі трагедія голодомору 1932-33рр. висвітлюється як у загальноукраїнському, так і регіональних аспектах. Авторський аналіз органічно доповнюється численними архівними документами, спогадами очевидців страшної трагедії, фотодокументами.


Соловей Д. Сказати правду. Три праці про голодомор 1932-1933 років / Дмитро Соловей ; за ред. Ю. Шаповала, О. Юренка ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж., Центр істор. політології. - Київ ; Полтава : [Гротеск], 2005. - 300 с. : іл.

Автор праць Дмитро Федорович Соловей - відомий науковець, один з найавторитетніших дослідників Голодомору в Україні,  уродженець містечка Срібного Прилуцького повіту (нині Срібнянська територіальна громада, Прилуцького району, Чернігівської  області), одним з перших почав збирати свідчення тих, кому вдалося пережити голодомор. В своїх роботах він писав не лише про соціально-економічні, а й про політичні причини цього явища, чим наближав прийдешні покоління до правдивого розуміння причин і наслідків Голодомору. 


Спротив геноциду. Книга-каталог виставки / Український інститут нацціональної пам'яті. – Львів- Київ: Часопис, 2015. - 80 с., іл.

Дана книга є каталогом фотодокументальної виставки «Спротив геноциду», створеної до 81-х роковин Голодомору Українським інститутом національної пам’яті спільно із Галузевим державним архівом СБУ, Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні. Розкриває масштаби і характерні форми спротиву українського селянства сталінській злочинній політиці напередодні і під час геноциду українського народу.


Стасюк О. Нариси про Голодомор, або Навіщо нам потрібно знати всю правду про геноцид українців / Олеся Стасюк ; Громад. орг. "Іст. пам'ять". - Київ : Вид-во Марка Мельника : Markobook, 2019. - 215, [14] с. : фот. кольор.

У своїй книзі авторка, кандидатка історичних наук, дослідниця Голодомору-геноциду 1932-1933 років, відповідає на запитання та окреслює шляхи подолання постгеноцидного синдрому на різних рівнях — від індивідуального сприйняття до державної політики.


Стасюк  О. Геноцид українців: деформація народної культури / О. О. Стасюк ; Міжнародний благодійний фонд "Україна 3000". - Київ. : Стилос, 2008. - 223 с.

В книзі авторка Олеся Стасюк на основі документальних матеріалів та усної історії доводить масштаб руйнівного впливу подій тих років на усі сфери української традиційної культури.


Український голокост. 1932-1933  : свідчення тих, хто вижив / упоряд. Ю. А. Мицик ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.", Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, Держ. ком. арх. України, Канад. ін-т укр. студій Альберт. ун-ту (Едмонтон). - Київ : Видавничий дім "КМ Академія", 2003. - 296 с.

Містить свідчення тих, хто пережив одну з найжахливіших трагедій в історії людства штучний голодомор-геноцид 1932-1933 рр., спрямований на винищення українців. 


Український хліб на експорт: 1932-1933 / заг. ред. В. Сергійчук ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Центр українознавства, Київська міська організація Всеукраїнського Товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса. - Київ : ПП Сергійчук М. І., 2006. - 432 с.

На основі секретних документів із колишніх таємних архівів простежено геноцид українського народу в 1932-1933 роках через експорт українського зерна. 


”Чорні дошки” України. Чернігівська область : зб. док. і матеріалів / М-во культури та інформ. політики України, Нац. музей Голодомору-геноциду, Ін-т дослідж. Голодомору ; авт.-упоряд.: О. О. Стасюк, К. Ю. Лук’янець, С. В. Старовойт, Д. В. Байкєніч ; [редкол.: О. О. Стасюк (голов. ред.) та ін.]. — Київ : Видавництво Марка Мельника, 2021. — 943 с. : іл., табл. — Бібліогр. у підрядк. прим. — Покажч.: с. 817-875.

Видання містить систематизований тематичний комплекс архівних та опублікованих джерел про використання "чорних дощок" на території Чернігівської області у 1931-1934 pp. Їх введення до наукового обігу дозволить глибше дослідити процес запровадження режиму "чорних дощок" та осмислити його використання як одного з інструментів репресивного механізму Голодомору-геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом.

Дякуємо за увагу!

Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...