понеділок, 27 березня 2023 р.

«ВІДНОСИМОСЯ ДО СВОЄЇ РОБОТИ ЯК ДО СВОГО ФРОНТУ»



Інформаційно-бібліографічний фронт бібліотек України для юнацтва та молоді: 
навчання бібліографів 


20-24 березня 2023 року Державна бібліотека України для юнацтва спільно з Центром неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв провели онлайн-навчання бібліографів бібліотек України для юнацтва, молоді, бібліотек для дітей та юнацтва за темою «Інформаційно-бібліографічний фронт бібліотек України для юнацтва та молоді».

До навчання долучились понад 80 фахівців бібліотек для юнацтва, молоді, дітей зі всієї України, з великих міст і сільських бібліотек. Серед учасників заходу були бібліографи Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва.

Теми виступів:

• Ірина Олександрівна Шевченко, канд. пед. наук, доц., проф. кафедри культурології та міжкультурних комунікацій, директорка Центру неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

У вітальному слові Ірина Олександрівна наголосила на значимості бібліографічних служб як центрів надання правдивої і чіткої інформації і визначила їх завдання. Ознайомила з програмою можливостей для підвищення кваліфікації бібліотекарів-бібліографів у 2023 році.

• Валентина Михайлівна Муравйова, завідувачка відділу класифікаційних систем Книжкової палати України ім. І. Федорова: «Ліцензійне забезпечення впровадження національного еталона Універсальної десяткової класифікації (УДК) в Україні: шляхи та перспективи актуалізації й оновлення».

Тема присвячена класифікації за УДК сучасних нових актуальних понять. Нагадано і вимоги до принципу шифрування матеріалів краєзнавчого спрямування.

• Олександр Олександрович Бондаренко, канд. філол. наук, доц., завідувач кафедри східнослов’янської філології та інформаційно-прикладних студій Інституту філології Національного університету ім. Тараса Шевченка: «Гуманітарний вимір гібридної війни (інформаційний вектор)».

Йшлося про базові елементи, мету гібридної війни, її інформаційний вектор, а також шляхи протидії ворожим викликам.

• Наталія Григорівна Павлів, завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія»: «Бібліографічна діяльність Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія»: виклики сьогодення».

Розповідалося про напрямки діяльності бібліографічного відділу. Детально зупинялися на переважними напрямами, як от : підготовка покажчиків, інформаційних бюлетенів, видання каталогів колекцій.

• Ірина Олександрівна Шевченко, канд. пед. наук, доц., проф. кафедри культурології та міжкультурних комунікацій, директорка Центру неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв: «Проблеми формування соціальної політики в контексті національної безпеки держави».

Висвітлено сутність і зміст формування стратегії національної безпеки. Розглянуто загрози сталому розвитку суспільства і їх відбиття, зокрема шляхом подання виваженої інформації. Детально ознайомлено з сучасними дослідженнями і публікації щодо даної теми.

• Євгенія Володимирівна Кулик, канд. наук із соц. комун., заступниця директорки з інформаційної підтримки освіти та досліджень Науково-технічної бібліотеки ім. Г. Денисенка НТУ України ім. І. Сікорського: «ДоброЧесне оформлення текстових запозичень у своїх роботах: вітчизняні та міжнародні вимоги».

Дізнавалися про правила оформлення запозичень і бібліографічних посилань, а також інструменти, які стануть в нагоді при використанні цитат.

• Галина Миколаївна Буркацька, головна бібліографка відділу інформаційно-бібліографічної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва: «Бібліографічні матеріали Державної бібліотеки України для юнацтва».

• Ганна Валентинівна Скоріна, незалежна досліджувачка воєнної літературикниги: «Про російсько-українську війну від 2014 р. і до сьогодні».

Даний проєкт-дослідження знайомить з новими друкованими і електронними виданнями, які висвітлюють тему російсько-української війни і анексії Криму. 

• Оксана Миколаївна Гавеля,  канд. пед. наук, доц. кафедри культурології та  міжкультурних комунікацій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв: «Культурні практики бібліотерапії: робота з емоціями та почуттями».

Про історію методики і її застосування в сучасному витязі.

• Руслана Петрівна Тимощук, завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу Волинської обласної бібліотеки для юнацтва: «Адаптація інформаційно-бібліографічної роботи під час війни».

Описано досвід діяльності інформаційно-бібліографічного відділу в умовах сьогодення, враховуючи сучасні тенденції розвитку бібліотечної справи.

• Жанна Львівна Роговець, головна бібліографка відділу довідково-інформаційного обслуговування Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого: «Бібліотечно-бібліографічне обслуговування: від Інтернету до людини (з досвіду роботи відділу)».

Про бібліотеку як центр збереження та поширення інформації, види, форми і способи обслуговування користувачів, механізми пошуку інформації в бібліотеці.

• Тетяна Олексіївна Якушко, заступниця директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва: «Штучний інтелект. Боятися чи скористатися?»

Йшлося про застосування штучного інтелекту, зокрема у бібліотечній практиці.

• Катерина  Іванівна Тишкевич, завідувачка науково-методичного відділу Державної бібліотеки України для юнацтва: «Інформаційно-координаційна модель як вебсервіс фахівцям, які працюють з молоддю».

Детально, про структуру сайтів бібліотек, які б приваблювали молодіжну аудиторію, вимоги до їх створення та шляхи до актуалізації.

• Тетяна Павлівна Сопова, заступниця директора з науково-методичної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва: «Звітність публічної бібліотеки форма 6-нк: зміни в облікових документах».

Про зміни у складанні звітності, новації 2023 року, правильність її оформлення.

• Тетяна Іванівна Мілашенко, завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу Міської спеціалізованої  молодіжної бібліотеки: «Бібліографи на варті інформаційного фронту».

З досвіду відділу бібліографії в світлі викликів сучасності.

• Світлана Євгенівна Бадрук, завідувачка відділу інформаційно-бібліографічної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва: «Бібліографічні покажчики, списки: особливості складання».

Знайомство з видами інформаційно-бібліографічних посібників, методикою їх складання.

• Марина Сергіївна Пащенко, завідувачка відділу державних бібліографічних покажчиків Книжкової палати України ім. І. Федорова: «Книги України в дзеркалі державної бібліографії».

Про вимоги до організації поточної державної бібліографії на прикладі видань Книжкової палати України ім. Федорова.

• Сергій Олександрович Дорогих, канд. юрид. наук, старший науковий співробітник Інституту інформації, безпеки та права Національної академії правових наук України: «Інформаційна безпека та інформаційна гігієна в умовах війни».

Про етапи розвитку інформаційно-психологічного впливу на населення, об’єкти інформаційного впливу, інформаційні маніпуляції і зброю проти інформаційних викликів.

• Андрій Романович Своровський, бібліограф 1 категорії Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва: «Сучасні тенденції в інформаційно-бібліографічній діяльності Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки».

Про технології довідково-бібліографічного та інформаційно-бібліографічного обслуговування обслуговування та модернізації згідно до вимог сучасності з досвіду діяльності Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки.

• Олена Юріївна Щепіль, менеджерка Видавництва Старого Лева: «Видавництво Старого Лева – досягнення 2023 року».

Олена Юріївна розповіла про події на Болонському ярмарку 2-23 року та відзнаки українського видавництва. Зробила огляд книг, які отримали нагороди.

Дякуємо Державній бібліотеці України для юнацтва і Центру неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв за чітку і ефективну організацію навчання та залучення команди спікерів, які надали актуальну і корисну інформацію, знання та рекомендації. 

вівторок, 21 березня 2023 р.

ЛІСИ - СИМВОЛ ЖИТТЯ



У поточному році Всесвітній день лісів відзначаємо 21 березня. Щороку він проходить під різними гаслами. Цьогорічне гасло «Відновлення лісів: шлях до відродження та добробуту».

У цей день говорять про значення лісів та лісового господарства у житті суспільства. Фахівці з усього світу обговорюють користь лісу, товарів та послуг, отриманих з лісу; люди можуть дізнатися про стале управління лісами, невиснажливе використання лісових ресурсів  з метою їх збереження для майбутніх поколінь.

Традиція святкування Дня лісу була заснована в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості вмінь цінувати власні лісові ресурси. Ідея проголошення Всесвітнього дня лісівництва була підтримана Організацією ООН з питань продовольства і сільського господарства. Європейська конфедерація сільського господарства також наголосила на важливості відзначення Всесвітнього дня лісівництва і зазначила необхідність використовувати для розповсюдження інформації щодо всіх аспектів багатства лісу, представлених з трьох точок зору: виробництво, захист,  відновлення. 

ЕкоАктивісти всіх країн б'ють в набат і вимагають користуватися  природними багатствами так, щоб не тільки запобігти їх знищенню або збідненню, але й не призводити до негативного впливу на життєдіяльність людини, її взаємозв’язок з навколишнім середовищем.

Долучитися до охорони лісів може кожен. Розпочніть з себе. Це не вимагає багато зусиль: 

🌳 не залишайте сміття в лісі (лісових зонах чи парках. Несіть до смітників).

🌳 не галасуйте в лісі, бо налякаєте звірів і птахів

🌳 не руйнуйте гнізда, нори, мурашники тощо

🌳 не зламуйте деревця і гілки

🌳 не розпалюйте багаття (це можна робити лише в спеціально відведеному місці).

пам'ятайте, у воєнний час тимчасово заборонено відвідувати ліси і лісові зони.  В місцевості, де відбувалися активні бойові дії, порушення даної заборони може призвести до непоправного. Брежіть себе і не наражайтеся на небезпеку.

🌳Даний період є сприятливим для  початку посадки та росту дерев. Приєднуйтеся до акції "Посади своє дерево".  Висаджуйте дерева та кущі у парках, скверах, біля дитячих садочків або у своєму дворі. Будете кріпнути разом з ними. А коли ваші дерева виростуть, будете відпочивати у їхній тіні. Або смакувати їхніми плодами. Як правильно посадити дерево, щоб не нашкодити дивіться за посиланням: https://life.pravda.com.ua/society/2021/03/20/244288/

🍀🌲🌳🌿🌴Перевірити свої знання за темою та виявити можливі прогалини рекомендуємо за допомогою пізнавальної інтерактивної вікторини, підготовленої до даної дати. Запрошуємо до участі  за посиланням:

 https://learningapps.org/29601496

Надолужити прогаяне та поглибити знання про охорону природи, лісівництво, правила безпечної поведінки в лісі запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул.Молодчого 2).


середа, 8 березня 2023 р.

ЕКО ДІЯ НА ЗАХИСТ ПЕРВОЦВІТІВ

 



Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує 500 видів.

Первоцвіти ще мають іншу назву – ефемероїди (багаторічні трав'янисті рослини з коротким весняним циклом розвитку і літнім періодом спокою). Термін ефемероїди має грецьке походження (εφήμερος ) і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Така назва пов’язана з тим, що ці рослини дуже швидко зацвітають. Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Їм не страшні ані сніг, ані злі морози – до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувались. Але у них є інший ворог і від якого важко врятуватися – це люди. Велика кількість первоцвітів гине в результаті діяльності людини: забруднення навколишнього середовища, вирубка лісів, збирання квітів...

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи, бо не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини.

Якщо зірвали стеблину з трьома первоцвітами, то загинуло 45 – 60 насінин. І як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7 – 8 років. Сам процес проростання насіння тривалий і складний.

Поступово наші ліси збіднюються на ці чудові дарунки природи, серед яких первоцвіт весняний (Primula veris L.; Primula officinalis Hill), підсніжник складчастий білосніжний (Galanthus plicatus), пролісок (Scilla), мати-й-мачуха (Tussilago farfara), сон-трава (Pulsatílla pátens), конвалія (Convallaria), медунка (Pulmonaria), горицвіт весняний (Adonis), білоцвіт весняний (Leucojum vernum), ряст (Corydalis cava), цикламен Кузнєцова (Cyclamen coum Mill. s.l.) тощо.

Первоцвіти мають і естетичне, і практичне значення. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти не тільки звеселяють людей, а й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу, використовуються в народній та офіційній медицині тощо.

Вже зараз багато первоцвітів потребують певних заходів охорони, зокрема – проліска сибірська, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, тому вони занесені до Червоної книги України.

Серед рослин, які стрімко зникають в оточуючій нас природі зараз знаходяться усі види шафранів, підсніжник складчастий білосніжний, білоцвіт весняний, сон-трава, пролісок та багато інших.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України закликає не зривати первоцвіти. Кожен повинен знати, що ці рослини підлягають суворій охороні відповідно до Положення про Червону книгу України. Їх не можна зривати, викопувати, в інший спосіб використовувати частини цих рослин. Продавати первоцвіти забороняється відповідно до ст. 9 Закону України «Про рослинний світ», Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» (ст. 88). За зривання червонокнижної квітки в Україні тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.

Останнім часом ми намагаємось прирівнюватись до культури європейських країн, пропагуємо їхні цінності, і водночас закриваємо очі на злочини проти природного середовища, в якому живемо. В європейських країнах зривання та продаж червонокнижних квітів несе не тільки великі фінансові штрафи, але й позбавлення волі. За цим суворо слідкують відповідальні органи. Первоцвіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. З вини людей їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Щороку перші вісники весни стають жертвами «людської любові».

На жаль, наша екологічна свідомість здебільшого дуже низька, і ми не часто замислюємося над тим, що, купуючи первоцвіти, сприяємо їхньому знищенню, мало розповідаємо про важливість збереження довкілля дітям.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді пропонує провести акцію «Еко дія на захист первоцвітів». Мета природоохоронної акції «Еко дія на захист первоцвітів» – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів України (див. додаток).

Завдання акції – навчити дітей відчувати та оберігати первоцвіти; розвивати почуття дбайливого господаря своєї землі; формувати у підростаючого покоління природоохоронні навички, прищеплювати елементарні поняття екологічної культури.

Форми та методи проведення акції різноманітні, зокрема:

– лекції про ранньовесняні квіти (біологічні особливості та екологічні фактори розвитку, значення для природи і в житті людини, необхідність захисту первоцвітів, первоцвіти в поезії, міфології, народній творчості);

– рейди на захист ранньоквітучих рослин у місцях їх продажу (з плакатами та гаслами), а також спостереження за квітами у природі (доречно організувати гру-вікторину на знання первоцвітів, згадати приказки, загадки, легенди, вірші, пісні про лісові квіти);

– перегляд науково-популярних фільмів про охорону рідкісних та зникаючих видів рослин;

– оформлення стендів та фотомонтажів у загальнодоступних місцях;

– пропонувати заповнення анкет з висвітленням таких питань: які ви знаєте первоцвіти, їх зовнішній вигляд, значення для природи та людини, екологічні особливості, як потрібно оберігати ранні квіти, чому перші весняні квіти з’являються не в кожному лісі …;

– практикувати введення первоцвітів в культуру шкільних ділянок, як засобу пропаганди ідеї захисту цих рослин.

 – дарувати первоцвіти на світлинах, адже зірвані квіти – це варварство, сфотографовані – мистецтво.

Молоді люди, які відчинили браму ХХІ століття, мають пам’ятати слова римського філософа Сенеки: «Жити щасливо і жити в злагоді з природою – одне й те саме».

 

Використано: матеріали екологічних і освітніх сайтів.

вівторок, 7 березня 2023 р.

Грантові програми, заходи, проекти, конкурси, навчання, стажування, волонтерство

 



- Програма «ВідНОВА:UA» 2023 - запрошуються молодіжні центри, молодіжні організації до участі у якості регіональних партнерів програми, дедлайн: 28 лютого 2023 року - https://cutt.ly/f3UlWP7

- Конкурс: Підтримка громадянського суспільства на прифронтових територіях, дедлайн: 09 березня 2023 року - http://surl.li/eyesf

- Подія “Залучення молоді до процесу прийняття рішень в умовах війни”, 23 лютого 2023 року - bit.ly/3IaEqVJ

- Конкурс есе серед молоді на тему: «Відновлення та розвиток українського Донбасу», дедлайн: 20 березня 2023 року - http://surl.li/expzz

- «Форум вуличних культур 2023» у Львові, дати проведення: 04-05 березня 2023 року, вхід на івент безкоштовний за попередньою реєстрацією за посиланням: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSdfRaqJgfimuB.../viewform

- Гранти від Проекту USAID «ГОВЕРЛА»: Молодіжні працівники та Молодіжні ради, дедлайн: 23 лютого 2023 року - http://surl.li/eooun

- УШПС розпочинає відбір на програму 2023 року, дедлайн: 19 березня 2023 року - https://usps.org.ua/application/

- Подія "ВільноХаб: Їм вдалося і ти зможеш: адаптація та гуртування молоді в громадах", проведення он-лайн: 21 лютого 2023 року о 15:00, реєстрація - http://bit.ly/40PRRBW

- Конкурс шкільних проектів Trans.History, дедлайн: 16 квітня 2023 року - http://surl.li/ehzcx

- Конкурс «Європейські кінофестивалі» 2023 програми ЄС «Креативна Європа», дедлайн: 09 березня 2023 року - http://surl.li/eeegu

- Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Європейського Союзуоголошено конкурс грантів в межах проекту «Фенікс», дедлайн: 23 березня 2023 року - http://surl.li/eyevm

- Конкурс «Розвиток аудиторії та кіноосвіта» 2023 програми ЄС «Креативна Європа», дедлайн: 30 березня 2023 року - http://surl.li/ebiwt

- Конкурс на індивідуальну мобільність митців та представників сектору культури від `Culture Moves Europe`, дедлайн: 31 травня 2023 року - http://surl.li/dvamw

- Гранти для талантів - KSE допомагає втілити ідеї щодо зміни України та світу в реальність, https://forms.gle/Pf7iUisTqevGeMcY9

- Конкурс грантів на підтримку української молоді, дедлайн: 31 жовтня 2023 року - http://surl.li/drvki

- Програма розвитку ООН оголошує конкурс грантів на надання комплексної підтримки населенню, постраждалому від війни, з особливою увагою до осіб з інвалідністю. Грантовий конкурс проводитиметься на постійній основі протягом 2023 року. Заявки прийматимуть постійно та розглядатимуть раз на місяць. Проекти, що подаються, мають бути завершені не пізніше 01 листопада 2023 р. - http://surl.li/dxokk

- Молодіжний конкурс CENTROPA/ESJF «Місцеві єврейські кладовища як джерело до вивчення локальної історії», дедлайн: 25 лютого 2023 року - http://surl.li/drvgv

?Навчання, стипендіальні програми, тренінги, волонтерство, стажування

- Програма USAID “Мріємо та діємо”, яка втілюється IREX, у партнерстві з громадською організацією Будуємо Україну Разом оголошує набір на проект довгострокового волонтерства в громадах, дедлайн: 25 лютого 2023 року - https://zfrmz.eu/fO46NriZAIblQ39nkeNB

- Програма «Єднання заради дії» шукає регіональних представників/ць ще в 7 громадах 5 областей України, дедлайн: 25 лютого 2023 року - bit.ly/3HURRb6

- Спеціальна програма стажування в Дослідницькій службі Верховної Ради України, дедлайн: 27 лютого 2023 року - http://surl.li/expxm

- Програма «Мріємо та діємо» шукає дослідників/ць, які, разом з нашою командою проведуть дослідження української національної ідентичності серед молоді, дедлайн: 26 лютого 2023 року - bit.ly/3VLjo4Y

- Українська академія лідерства шукає активну молодь на річну програму між школою та університетом, дедлайн: 31 травня 2023 року - bit.ly/3JUZ3Xf

- Третій набір стипендіальної програми для підтримки українських активістів та ініціатив від Офісу Дій, дедлайн: 01 березня 2023 року - http://surl.li/exjbd

- Prometheus відкриває реєстрацію на другий набір стипендіальної програми від Google.org та INCO, яка надає безкоштовний доступ до Професійних сертифікатів від Google на Coursera, дедлайн: 07 березня 2023 року - bit.ly/3jRocHL

- Рада Європи оголошує міжнародну тендерну процедуру закупівлі локальних консультаційних послуг у сфері молодіжної політики, молодіжної роботи, соціальної згуртованості та інклюзії у сфері молоді, дедлайн: 09 березня 2023 року - http://surl.li/eyeut

- Набір українських школярів та студентів для участі у EU Study Days (Єврошколи)-2023, дедлайн: 06 березня 2023 року - http://surl.li/equnz

- Безкоштовні освітні курси для молоді з інвалідністю, http://surl.li/erhsf

- Грантова підтримка здобувачів вищої освіти України, дедлайн: 15 травня 2023 року - http://surl.li/ekmas

- Європейська школа у Тбілісі: подай заявку на стипендію на 2023/24 рік, дедлайн: 16 березня 2023 року - http://surl.li/eglxi

- Volunteer Retreat, проведення 14-19 березня 2023 року - http://surl.li/epnae

- Онлайн-курс «Вебдоступність», https://osvita.diia.gov.ua/courses/vebdostupnist

 

Використано: матеріали відкритих публічних сайтів

Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...