ПРАВИЛА "РОЗУМНОГО" ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇОсновні правила ощадливого використання електроенергії

На сьогоднішній день питання впровадження енергозберігаючих практик у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності. Відтак, серед населення наразі гостро постає питання щодо енергозбереження та, відповідно, економії енергоресурсів, в тому числі споживання електроенергії. Адже це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також збереження довкілля для наших нащадків.

Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:

1.    Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт*год.

2.    Електрочайник – 2,2-2,4 кВт*год.

3.    Пилосос – 2 кВт*год.

4.    Бойлер – 1,5-2,5 кВт*год.

5.    Масляний та повітряний обігрівачі – 1,5-2 кВт*год.

6.    Праска – 1-2,4 кВт*год.

7.    Пральна машина – 0,8-1,14 кВт*год.

8.    Холодильник двокамерний  – 0,77-0,90 кВт*год.

9.    Мікрохвильова піч – 0,7-1,5 кВт*год.

10.Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт*год.

11.Телевізор – 0,08-0,14 кВт*год.

12.Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт*год.

13.Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт*год.

Існують декілька простих порад, слідування яким дозволить використовувати електроенергію більш ефективно і, відповідно, заощаджувати кошти. Ці правила не складні, але слід пам'ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.

1. Використовуйте енергоефективну побутову техніку:

·        побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;

·        клас «А ++» – найбільш  енергоощадний;

·        «А +», «А», «В», «С», «D», «G» – менш енергоощадні;

·        придбавши побутову техніку класу «А» або «А+», то на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу «В».

2. Економія на освітленні:

·  встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи, ви   зменшите споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать  у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні  електроенергії в 10 разів менше;

· встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії;

· для загального освітлення можна використовувати нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000-4000К. Для місцевого освітлення слід підбирати лампи виходячи з функціональності: якщо це атмосферний освітлення, то для створення затишку використовують лампи теплого світла (2500-3000К). Для освітлення робочої зони кухні рекомендується використовувати лампи нейтрального білого світла (3500-4500К). Такі лампи більш яскраві і мінімально спотворюють кольори. В обідній зоні краще розміщувати світильники з лампами теплого світла (до 3000К). Це зробить приміщення більш затишним. У ванній кімнаті також рекомендується використовувати освітлення двох видів: для підсвічування дзеркал – 3000-4500К, а загальне освітлення – до 3000К.

УВАГА! Є пропозиція уряду України замінити 50 млн старих лампочок на LED-лампи. Цю ініціативу, а саме заміну 30 млн ламп, готовий профінансувати для населення України Євросоюз. Люди віком від 18 років можуть прийти до відділення “Укрпошти” або залишити свою заявку спочатку на порталі “Дія”, а потім фізично прийти на пошту та безкоштовно поміняти старі лампи розжарювання на нові LED-лампи. Одна людина може замінити п’ять лампочок і таким чином зробити свій внесок у впровадження енергозберігаючих технологій у себе вдома, оскільки LED-лампи споживають у п’ять-сім разів менше електроенергії. 16 січня в Україні розпочато режим бета-тестування цієї програми. Діятиме спочатку у шести регіонах, і лише через два тижні її запустять по всій країні. на першому етапі планують замінити до 500 тисяч ламп.

3. Правильно експлуатуйте холодильник:

· не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;

· не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння;

·        не становіть в холодильник гарячу їжу;

·        дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (в приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії).

4. Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження.

При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.

6. Правильно експлуатуйте електроплиту:

·  використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (заощаджуємо 5-10 % електроенергії);

· врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.

7. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь:

·  вимикайте світло, коли виходите з приміщення;

·  не залишайте електроприлади «в режимі сну». Наприклад, телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт*год на місяць, музичні центри – в середньому 8 кВт*год, DVD-плеєри – 4 кВт*год, а комп’ютери – 3,6 кВт*год.

Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування («режим сну») може досягати 350-400 кВт*год на рік.

8. Правильно експлуатуйте кондиціонер.

Вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.

9. Правильно експлуатуйте електрочайник:

·  кип'ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;

·  своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.

10. Вимикайте електричний бойлер:

вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;

бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води;

правильно розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера.

11. Правильно обладнуйте помешкання освітлювальними приладами:

використовуйте в «робочих зонах» помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних;

точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього  приміщення одночасно з центрального світильника.

Цікаві факти:

Для того, щоб 12 годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.

2.Закриваючи на ніч вікна шторами, можна зменшити втрати тепла через вікна.

Зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.

Якісна теплоізоляція в будівництві – це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70% від загальної потреби в теплі.

Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена – лише 15%, а чорна – лише 9%.

Кран, що протікає, призводить до витрат 7000 літрів води на рік (за умови, що вона капає повільно).

Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії. Адже розумне і дбайливе користування електроенергією дозволяє без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів, знизити невиправдані витрати та водночас зменшити оплату за спожиту електроенергію.

Перевірено досвідом:

-Якщо Ви не знаходитесь у приміщенні, потрібно обов’язково вимикати світло.

-Встановити датчики руху. Це дасть змогу не споживати енергоресурси тоді, коли вони не потрібні. Наприклад, їх рекомендовано встановлювати у під’їздах будинків, в коридорах двох- та більше кімнатних квартир, у місцях, де є рух. Тоді як у приватних будинках датчики можна встановити на подвір’ї, біля воріт чи дверей.

-Використовувати світлодіодні (LED) лампочки. Вони є енергозберігаючими, а також виділяють ніяких шкідливих речовин;

-Деякі домашні справи, які потребують використання світла, слід перенести після 23:00, особливо якщо в помешканні встановлений двозонний чи тризонний лічильник та підключений "нічний тариф".

-Проблема багатьох: комп’ютер в режимі очікування. В такому стані його можна залишати, якщо Ви відлучаєтесь від робочого місця на декілька хвилин, а не на цілий день/ніч.

-Не залишайте прилади, що працюють від акумулятора живлення (мобільні телефони, ноутбуки і т.д.), довше часу, потрібного для їхньої повної зарядки. Обов’язково вимикати усі прилади. Рекомендовано навіть виймати штекер із розетки чи відключати блок живлення. Крім економії, це дозволить попередити пристрої від пошкоджень під час перепадів електроенергії. Можна використовувати пристрої безперебійного живлення (UPS) чи автоматичні вимикачі.

-Сучасна техніка для приготування їжі, такі як мультиварки, скороварки, дозволяють одночасно виконувати декілька процесів, що дозволяють економити як газ, так і електроенергію. Для приготування їжі бажано придбати НВЧ- чи МХ-печі, а також користуватися індукційними плитами. Вони мають більшу швидкодію, до того ж сприяють енергозбереженню.

-Використовувати у побуті прилади із позначками «А» або «А+». Для прикладу, холодильник із таким маркуванням допоможе заощадити до 30-50% електроенергії в порівнянні із холодильником із маркуванням «В»;

-Морозильні камери та холодильник потрібно регулярно очищати від льоду та розморожувати. А також стежити за дверцятами – вони мають бути щільно зачиненими.

-Забезпечити оптимальну відстань між побутовими пристроями, так як вони мають здатність накопичувати газ та електроенергію. Візьміть до уваги, що холодильник не повинен близько стояти біля плити, колонки, бойлера для нагрівання води, нагрівача чи батареї. А також на нього не мають попадати прямі сонячні промені.

В даний час, коли електроенергія в України вимикається частіше, берегти ці ресурси вкрай важливо. Наведемо приклади деяких кроків в цьому напрямку, які необхідно застосовувати вже зараз :

-Процеси прання, прасування, приготування їжі потрібно розвести в різний час. Не в часи пікового навантаження, а між ними. Якщо техніка програмована, можна відкласти старт.

-Не закривати радіатори опалення речами та предметами, аби була вільна віддача тепла – не доведеться мерзнути або вмикати обігрівач.

-Для підігріву їжі використовувати мікрохвильовки, тому що їх потужність менша.

-Намагатися використовувати зарядні прилади так, щоб вони не розряджалися швидко.

-Деякі операції щодо кухонного обладнання можна виконувати вручну, що дасть економію.

 

Джерело:

Державна інспекція енергетичного нагляду України // https://sies.gov.ua/news/osnovni-pravila-oshchadlivogo-vikoristannya-elektroenergiyi

https://enerhozbuttrans.com.ua/news/energoefektyvnist/zaoshchaduyemo-elektrychnu-energiyu/


Коментарі

Популярні публікації