четвер, 26 січня 2023 р.

ЯК ДОПОМОГТИ ПІДЛІТКУ, ЯКИЙ ПЕРЕЖИВАЄ БІЛЬ ВТРАТИ

 

Кожна війна тягне за собою втрати. Внаслідок бойових дій люди втрачають житло, майно, здоров'я. Найболючішими є людські втрати. Нажаль, людину не можна  воскресити, можна лише навчитися жити з цією втратою. Це добре розуміють дорослі. А як допогти дітям пережити втрату близької людини? Які правильні слова знайти, щоб утішити? Звернемося за порадами до лікарів людських душ психологів.  

 

"Горе зазвичай розглядають як емоцію, яку ми відчуваємо, коли втрачаємо близьку для нас людину, а також як стан, який пов’язаний з переживанням втрати. Втрата буває первинною (втрата когось з близьких) та вторинною (втрата здоров’я, звичного способу життя, втрата роботи, кола спілкування тощо). Втрата може бути тимчасовою (розлука) або постійною (смерть), тому і спектр емоцій різний: нам погано, коли розлучаємося з тими, кого любимо, чи тими, хто є для нас значимим, і найбільший біль відчуваємо, коли втрачаємо людину.

Ми також можемо переживати через інші втрати: розлука з друзями та родиною, домашніми тваринами чи домом; втрата доступу до знайомого місця, як-от школа, чи робоче місце, а також за почуттям безпеки, надії та віри у майбутнє.

Переживання кризи чи важкої життєвої події, в тому числі і війни, може викликати страх, розгубленість, відчай, смуток, безпорадність, невпевненість і шок. Щоб дорослі могли допомогти дитині впоратися з ситуацією та пережити втрату близької людини, яка може трапитися раптово, важливо розібратися з тим, як діти різного віку переживають горе, як поговорити і допомогти впоратися з цим.

 

Як діти переживають втрату та горе?

Залежно від віку, попереднього життєвого досвіду та особистості реакції дітей на втрату та смерть будуть сильно відрізнятися.

 

У молодшому підлітковому віці:

Від 12 до 14 років більшість дітей має досить повне уявлення про смерть. При переживанні горя у підлітків можуть з’явитися проблеми у визначенні своєї ролі в сім’ї. Ці діти знаходяться на середній стадії розвитку уявлень про самого себе і розуміння значущості своєї особистості. Смерть може поставити їхній «статус в сім’ї» під питання. Це особливо помітно, коли син втрачає батька, а донька – матір. Дитина може намагатися «рости» швидше і взяти на себе роль померлого члена сім’ї. Донька може почати готувати їжу і вітати батька, коли він повертається додому, як це робила мати. Син може намагатися приймати всі важливі рішення в родині і виконувати повсякденну роботу батька.

-Звичайно, необхідно, щоб син або донька взяли на себе частину домашньої роботи. Але неприпустимо, щоб вони прийняли на себе всю відповідальність замість одного з батьків, який помер.

-Будь-які різкі відхилення в поведінці можуть бути формою прохання про допомогу!

-Як поговорити з дітьми про втрату близької людини та допомогти впоратися з горем


Як поговорити з дітьми про втрату близької людини та допомогти впоратися з горем?

-Чи варто говорити дитині про смерть близької для них людини? Бажання захистити дитину від переживань – цілком природне, але навіть діти молодшого віку будуть розуміти, що відбувається щось не так, як завжди, дорослі стурбовані та засмучені, поводяться інакше. Те, чого дитина не знає, вона має тенденцію вигадувати, і з цими фантазіями може бути важко впоратися. Дитині потрібна інформація, подана словами, які відповідають її віку та розумінню, без неї буде важко розуміти те, що сталося. Втрата близької людини – це втрата стабільності та зв’язаності. Дитина може вперше зустрітись з досвідом втрати. Тому, дитині варто сказати про втрату, не приховувати правду і не зволікати у цьому. Не розуміння того, що відбувається, викликає у дитини ще більше переживань. Приховування ситуації, про яку дитина пізніше дізнається, може призвести до втрати довіри до дорослого, який нічого не сказав про це. Якщо розказати дитині, що сталося, вона буде більше вам довіряти, і це допоможе їй пережити втрату близької людини.

-Реакція на втрату може мати дві крайнощі: гіперактивність та гіпоактивність.

Гіперактивність: надмірна активність, складність всидіти на одному місті, заснути, зосередитись, притаманні прояви агресії, які можуть бути направлені на себе або інших, ризикована поведінка, особливо у підлітків.

Гіпоактивність: низький рівень активності, відмова від взаємодії з однолітками та дорослими, дитина може багато спати, не виходити на вулицю, виникають складнощі з навчанням, харчуванням.

Важливо надати дитині підтримку, супроводити в процесі проживання втрати та повернути дитину в зону оптимальної активності, де би вона мала можливість проживати втрату і повертатись до діяльності, навчання та дослідження світу.


Як повідомити дитині про втрату значимого дорослого?

Усі діти, у тому числі з вадами фізичного та розумового розвитку, потребують чітких, чесних, послідовних пояснень, які відповідають їхньому віку та здатності розуміти, щоб вони могли прийняти реальність втрати. Те, як дитина справляється з втратою, залежить і від того, яку підтримку вони отримують від дорослих.


Що можуть зробити батьки, щоб допомогти дитині, яка втратила близьку людину:

 

1. Знайдіть безпечне та тихе місце, щоб поговорити з дитиною.

Подумайте попередньо, що саме будете говорити. Цілком ймовірно, що дитина буде задавати запитання, будьте готовими слухати дитину за можливості відповідати на питання, підтримувати переживання дитини. Якщо ви не знаєте відповіді на питання, то нормально дитині сказати, що ви не знаєте відповіді, але ви поруч.

Краще говорити з дітьми різного віку окремо, оскільки діти молодшого та старшого віку можуть по-різному сприйняти інформацію. Запропонуйте дитині посидіти поруч з нею. Якщо дитина ще маленька і в неї є улюблена річ, наприклад, іграшка, яку вона всюди носить із собою, нехай буде із нею. Говоріть повільно і часто робіть паузи, щоб дати час дитині сприйняти інформацію, задати питання.

 

2. Говоріть чесно та співчутливо.

Поясніть що сталося, використовуйте слова «померла», уникайте слів «полетіла на небо», пішла, поїхала, заснула, бо у дитини може виникати страх літати літаком, засинати або колись хтось іде з дому». Ви можете сказати, наприклад: «У мене для тебе сумна звістка, яку я маю тобі повідомити. Твій/твоя (зазначити про кого йде мова) помер/померла. Це означає, що його/її тіло перестало працювати, він/вона не може говорити/їсти/дихати/гратися з тобою і ми більше не побачимо його/її». Дорослим може бути важко говорити настільки прямо, але важливо

Бути чесними та відкритими. Нічого страшного, якщо дитина бачить ваш смуток або сльози. Не давайте занадто багато інформації, запевніть дитину про можливість поговорити із вами, задати питання, коли вона в тому матиме потребу.


3. Дайте час дитині на усвідомлення інформації.

 Дитина старшого віку може попросити розповісти більше подробиць або запитати «Чому це сталося з нами?». Важливо відповідати чесно, у разі, якщо ви не знаєте відповіді – скажіть про це. Дехто з дітей можуть бути шокованими та відмовитися повірити вам, можуть розсердитися і накричати. Поставтеся до цього з розумінням. Важливо дитині не надавати надмірних деталей про подробиці та обставини смерті, які можуть її налякати. Ви можете повторювати інформацію про факт смерті, внаслідок чого людина померла та як дитина може

підтримувати спогади про померлого (наприклад: «Дідусь помер, бо він потрапив під обстріл. Коли ти сумуєш за ним, то можеш переглянути його фото, намалювати малюнок, поговорити зі мною про дідуся».)

 

4. Поясніть події, які пов’язані з похованням та трауром.

Дитині важливо пояснити, що відбуватиметься після того, як людина помирає. Розповісти про традиції та ритуали поховання аби дитина могла зрозуміти, що відбувається навколо та з її рідними і як вона може брати в цьому участь.

Скорбота – важливий спосіб і для дітей, і для дорослих, примиритися з втратою близької людини. Вона дозволяє дитині прийняти смерть близької людини, відзначити її життя і попрощатися. Можна розповісти дитині, зокрема, як буде проходити поховання, що люди можуть плакати тощо, та що таке поминання. Дитині можна сказати таке: «Поминання – це зібрання рідних для підтримки  тих, хто втратив близьких, у такі хвилини люди згадують про померлого. Вони можуть сказати нам: «Мені шкода за вашу втрату». Ми можемо сказати: «Дякую» або «Дякую, що прийшли». Ти можеш залишатися біля мене і тримати мене за руку, якщо хочеш». Важливо запитати дитину, чи бажає вона бути на похороні та поминанні. Рекомендовано на кладовище брати дітей від 10 років і щоб з ними був стабільний дорослий, який може підтримати дитину і забрати її, за потреби, наприклад, якщо щось дитину злякає і вона буде просити піти.

 

5. Розкажіть про дії у найближчі дні.

У розпорядку дитини можуть відбутися зміни, про це варто сказати. Наприклад: «Мені потрібно побути з дідусем/бабусею кілька днів. Це означає, що ви з татом/мамою доглядатимете один одного, але я буду говорити з тобою щодня».


6. Слідкуйте за проявами провини у дитини.

Дітям складно усвідомити, що саме спричинило смерть близької людини, вона може відчувати власну провину. Деякі діти можуть хвилюватися через те, що вони сказали або зробили щось таке, що спричинило смерть. Діти різного віку можуть відчувати себе винними, тому переконайтеся, що вони не відчувають своєї відповідальності та провини за втрату близької людини.

 

7. Підтримуйте дитину.

Діти можуть намагатись стримувати емоції, аби не засмутити того дорослого, хто залишився поруч. Запевніть, що проявляти емоції чи почуття, ділитися страхами та занепокоєння – це цілком нормально та природно. Ви можете сказати: «Мені здається що тобі дуже сумно. Мені теж сумно. Ми обоє так любили бабусю/дідуся (іншого значимого дорослого), і він/вона нас теж любив/любила». Скажіть, що ви є тією людиною, яка готова вислухати та втішити у будь-який час. Важливо аби ви також не намагались стримувати свої емоції. Проговорюйте власні переживання, розкажіть, що виражати емоції – це нормально і ви, як дорослий, знаєте, як з ними впоратись, отож, будете поруч, коли дитина потребуватиме вашої підтримки.

 

8. Подбайте про себе.

Діти різного віку сумують так само глибоко, як і дорослі, але виявляють це по-різному. Вони вчаться сумувати, наслідуючи дорослих, які навколо них, тому поведінка дитина є орієнтиром для дорослого щодо того, як вона почувається.

Втрата близької людини – це те, з чим важко змиритися та про що боляче говорити дорослому, особливо розповідаючи про це дитині. Частиною цього досвіду є пошук способів висловити те, що сталося, зрозуміти те, що сталося, і, нарешті, прийняти це. Тому, дорослому важливо також: не приховувати власне горювання від дитини. Те, як ви проживаєте і горюєте, допомагає зрозуміти дитині, не боятися згадувати про близьку людину, що плакати і сумувати після втрати близької людини – це нормально.

Іноді дорослі бояться говорити про померлу людину, припускаючи, що це завдасть болю дитині. Насправді спогади про близьку людину, обмін історіями про неї сприяє зціленню. Якщо ви говорити з іншими дорослими і до вас підходить дитина, то не варто змінювати одразу тему (такі дії сприяють тому, що тема смерті – це табу). Натомість змініть формулювання та кількість інформації, яку проговорюватимете у присутності дитини.

Дитині потрібна послідовність, тому намагайтеся не змінювати розпорядок дня:

-відновіть розпорядок дня, наскільки це можливо (відвідування дитячого садка/школи, наскільки це є доступним). 

-не забороняти позитивні емоції:

втрата може бути пов’язана не тільки зі смутком, але і з відчуттям полегшення, що дорослий вже не страждає (якщо це було так).

Також, діти швидко переключаються з смутку і можуть сміятись, радіти іграшці. Дуже важливо: не робіть зауваження, не соромте дитину, що вона може сміятися, коли в сім’ї траур.

 

Для відновлення дітям дуже важливо отримувати здорові позитивні емоції.

-Надавайте можливість собі згадувати приємні та смішні моменти, які пов’язані з померлим. Зокрема, сміх – це чудовий лікувальний засіб. Якщо ви збираєтеся посміятися над спогадами та моментами, які були пов’язані з близькою людиною, це свідчить лише про те, наскільки важливою була її присутність у вашому житті.

-Не встановлювати обмежень у часі для проживання втрати для дитини чи для себе

-Кожен сумує по-своєму. Визнайте, що потрібен час, щоб пристосуватися до змін. Ви також можете звернутися за допомогою до фахівців для отримання додаткової підтримки.

 

9. Орієнтування на життя та відновлення.

Важливо надавати час для переживання втрати, спогадів про померлого (наприклад: застосовуючи техніку «Будильник»: я про це подумаю з 10.00-12.00 і даю собі можливість плакакати, думати, обговорювати). В інший час надаємо собі і дитині можливість займатись улюбленими справами, шукати нові можливості спільно провести час, радіти життю, наскільки це можливо, створювати традиції спільного часу та дозвілля".


 

Використано:


Сім незручних питань психологу: як говорити про втрату з дитиною  [Електронний ресурс]. - Електрон.текст. - Режим доступу : https://media.zagoriy.foundation/velyka-istoriya/sim-nezruchnyh-pytan-psyhologu-yak-govoryty-pro-vtratu-z-dytynoyu/. - Назва з екрана. - Дата звернення : 03.01.2023.


Як допомогти дитині пережити втрату [Електронний ресурс]. - Електрон.текст. - Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2022/08/27/yak-dopomogty-dytyni-perezhyty-vtratu/. - Назва з екрана. - Дата звернення : 03.01.2023.


Як пережити втрату близької людини. Поради кліничного психолога / Українська правда життя [Електронний ресурс]. - Електрон.текст. - Режим доступу : https://life.pravda.com.ua/society/2018/01/30/228677. - Назва з екрана. - Дата звернення : 03.01.2023. 

Як пережити горе та втрату  - поради психологів / Україна. Міністерство освіти і науки [Електронний ресурс]. - Електрон.текст. - Режим доступу : https://mon.gov.ua/ua/news/yak-perezhiti-gore-ta-vtratu-poradi-psihologiv. - Назва з екрана. - Дата звернення: 02.01.2023.
Як Як 

Як поговорити з дітьми про втрату близької людини та допомогти впоратися з горем [Електронний ресурс]. - Електрон.текст. - Режим доступу : https://drive.google.com/file/d/1WBLcGCVSMV3HhNXTNNLr-dFHlOXodAbr/view?fbclid=IwAR2kSqx1Pv4a1b-ys8YjdkxHtBX1x3jOXbDJx9q2pDzqdMCJ6PlpXF3lYrw. - Назва з екрана. - Дата звернення : 03.01.2023.

четвер, 19 січня 2023 р.

ПРАВИЛА "РОЗУМНОГО" ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ



Основні правила ощадливого використання електроенергії

На сьогоднішній день питання впровадження енергозберігаючих практик у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності. Відтак, серед населення наразі гостро постає питання щодо енергозбереження та, відповідно, економії енергоресурсів, в тому числі споживання електроенергії. Адже це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також збереження довкілля для наших нащадків.

Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:

1.    Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт*год.

2.    Електрочайник – 2,2-2,4 кВт*год.

3.    Пилосос – 2 кВт*год.

4.    Бойлер – 1,5-2,5 кВт*год.

5.    Масляний та повітряний обігрівачі – 1,5-2 кВт*год.

6.    Праска – 1-2,4 кВт*год.

7.    Пральна машина – 0,8-1,14 кВт*год.

8.    Холодильник двокамерний  – 0,77-0,90 кВт*год.

9.    Мікрохвильова піч – 0,7-1,5 кВт*год.

10.Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт*год.

11.Телевізор – 0,08-0,14 кВт*год.

12.Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт*год.

13.Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт*год.

Існують декілька простих порад, слідування яким дозволить використовувати електроенергію більш ефективно і, відповідно, заощаджувати кошти. Ці правила не складні, але слід пам'ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.

1. Використовуйте енергоефективну побутову техніку:

·        побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;

·        клас «А ++» – найбільш  енергоощадний;

·        «А +», «А», «В», «С», «D», «G» – менш енергоощадні;

·        придбавши побутову техніку класу «А» або «А+», то на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу «В».

2. Економія на освітленні:

·  встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи, ви   зменшите споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать  у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні  електроенергії в 10 разів менше;

· встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії;

· для загального освітлення можна використовувати нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000-4000К. Для місцевого освітлення слід підбирати лампи виходячи з функціональності: якщо це атмосферний освітлення, то для створення затишку використовують лампи теплого світла (2500-3000К). Для освітлення робочої зони кухні рекомендується використовувати лампи нейтрального білого світла (3500-4500К). Такі лампи більш яскраві і мінімально спотворюють кольори. В обідній зоні краще розміщувати світильники з лампами теплого світла (до 3000К). Це зробить приміщення більш затишним. У ванній кімнаті також рекомендується використовувати освітлення двох видів: для підсвічування дзеркал – 3000-4500К, а загальне освітлення – до 3000К.

УВАГА! Є пропозиція уряду України замінити 50 млн старих лампочок на LED-лампи. Цю ініціативу, а саме заміну 30 млн ламп, готовий профінансувати для населення України Євросоюз. Люди віком від 18 років можуть прийти до відділення “Укрпошти” або залишити свою заявку спочатку на порталі “Дія”, а потім фізично прийти на пошту та безкоштовно поміняти старі лампи розжарювання на нові LED-лампи. Одна людина може замінити п’ять лампочок і таким чином зробити свій внесок у впровадження енергозберігаючих технологій у себе вдома, оскільки LED-лампи споживають у п’ять-сім разів менше електроенергії. 16 січня в Україні розпочато режим бета-тестування цієї програми. Діятиме спочатку у шести регіонах, і лише через два тижні її запустять по всій країні. на першому етапі планують замінити до 500 тисяч ламп.

3. Правильно експлуатуйте холодильник:

· не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;

· не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння;

·        не становіть в холодильник гарячу їжу;

·        дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (в приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії).

4. Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження.

При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.

6. Правильно експлуатуйте електроплиту:

·  використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (заощаджуємо 5-10 % електроенергії);

· врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.

7. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь:

·  вимикайте світло, коли виходите з приміщення;

·  не залишайте електроприлади «в режимі сну». Наприклад, телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт*год на місяць, музичні центри – в середньому 8 кВт*год, DVD-плеєри – 4 кВт*год, а комп’ютери – 3,6 кВт*год.

Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування («режим сну») може досягати 350-400 кВт*год на рік.

8. Правильно експлуатуйте кондиціонер.

Вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.

9. Правильно експлуатуйте електрочайник:

·  кип'ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;

·  своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.

10. Вимикайте електричний бойлер:

вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;

бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води;

правильно розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера.

11. Правильно обладнуйте помешкання освітлювальними приладами:

використовуйте в «робочих зонах» помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних;

точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього  приміщення одночасно з центрального світильника.

Цікаві факти:

Для того, щоб 12 годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.

2.Закриваючи на ніч вікна шторами, можна зменшити втрати тепла через вікна.

Зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.

Якісна теплоізоляція в будівництві – це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70% від загальної потреби в теплі.

Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена – лише 15%, а чорна – лише 9%.

Кран, що протікає, призводить до витрат 7000 літрів води на рік (за умови, що вона капає повільно).

Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії. Адже розумне і дбайливе користування електроенергією дозволяє без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів, знизити невиправдані витрати та водночас зменшити оплату за спожиту електроенергію.

Перевірено досвідом:

-Якщо Ви не знаходитесь у приміщенні, потрібно обов’язково вимикати світло.

-Встановити датчики руху. Це дасть змогу не споживати енергоресурси тоді, коли вони не потрібні. Наприклад, їх рекомендовано встановлювати у під’їздах будинків, в коридорах двох- та більше кімнатних квартир, у місцях, де є рух. Тоді як у приватних будинках датчики можна встановити на подвір’ї, біля воріт чи дверей.

-Використовувати світлодіодні (LED) лампочки. Вони є енергозберігаючими, а також виділяють ніяких шкідливих речовин;

-Деякі домашні справи, які потребують використання світла, слід перенести після 23:00, особливо якщо в помешканні встановлений двозонний чи тризонний лічильник та підключений "нічний тариф".

-Проблема багатьох: комп’ютер в режимі очікування. В такому стані його можна залишати, якщо Ви відлучаєтесь від робочого місця на декілька хвилин, а не на цілий день/ніч.

-Не залишайте прилади, що працюють від акумулятора живлення (мобільні телефони, ноутбуки і т.д.), довше часу, потрібного для їхньої повної зарядки. Обов’язково вимикати усі прилади. Рекомендовано навіть виймати штекер із розетки чи відключати блок живлення. Крім економії, це дозволить попередити пристрої від пошкоджень під час перепадів електроенергії. Можна використовувати пристрої безперебійного живлення (UPS) чи автоматичні вимикачі.

-Сучасна техніка для приготування їжі, такі як мультиварки, скороварки, дозволяють одночасно виконувати декілька процесів, що дозволяють економити як газ, так і електроенергію. Для приготування їжі бажано придбати НВЧ- чи МХ-печі, а також користуватися індукційними плитами. Вони мають більшу швидкодію, до того ж сприяють енергозбереженню.

-Використовувати у побуті прилади із позначками «А» або «А+». Для прикладу, холодильник із таким маркуванням допоможе заощадити до 30-50% електроенергії в порівнянні із холодильником із маркуванням «В»;

-Морозильні камери та холодильник потрібно регулярно очищати від льоду та розморожувати. А також стежити за дверцятами – вони мають бути щільно зачиненими.

-Забезпечити оптимальну відстань між побутовими пристроями, так як вони мають здатність накопичувати газ та електроенергію. Візьміть до уваги, що холодильник не повинен близько стояти біля плити, колонки, бойлера для нагрівання води, нагрівача чи батареї. А також на нього не мають попадати прямі сонячні промені.

В даний час, коли електроенергія в України вимикається частіше, берегти ці ресурси вкрай важливо. Наведемо приклади деяких кроків в цьому напрямку, які необхідно застосовувати вже зараз :

-Процеси прання, прасування, приготування їжі потрібно розвести в різний час. Не в часи пікового навантаження, а між ними. Якщо техніка програмована, можна відкласти старт.

-Не закривати радіатори опалення речами та предметами, аби була вільна віддача тепла – не доведеться мерзнути або вмикати обігрівач.

-Для підігріву їжі використовувати мікрохвильовки, тому що їх потужність менша.

-Намагатися використовувати зарядні прилади так, щоб вони не розряджалися швидко.

-Деякі операції щодо кухонного обладнання можна виконувати вручну, що дасть економію.

 

Джерело:

Державна інспекція енергетичного нагляду України // https://sies.gov.ua/news/osnovni-pravila-oshchadlivogo-vikoristannya-elektroenergiyi

https://enerhozbuttrans.com.ua/news/energoefektyvnist/zaoshchaduyemo-elektrychnu-energiyu/


субота, 14 січня 2023 р.

ЕКО-ВЧИНОК НА ЗАХИСТ ПЕРНАТИХ!




Пернаті як біологічна зброя від шкідників та біозахист лісів, парків і садів Птахи – окраса нашого життя. Вони зачаровують своїм співом, поведінкою і надають природі неповторного колориту. 

Пернаті – наші помічники, бо доглядають за деревами і поїдають комах. Роблять те, що людям не під силу – рятують наші ліси, парки і сади від шкідників. Поїдаючи комах, птахи масово винищують їх у великій кількості, чим запобігають загрозі виникнення та розмноження осередків особливо небезпечних шкідників рослинного світу. Для більшості птахів ліс, парк, сад слугує місцем поселення, розмноження та харчування. Пернаті розносять у лапках та дзьобі насіння, плоди дерев і кущів, завдяки цьому розростаються наші зелені масиви, які є постачальниками кисню для всього живого на планеті.

Сьогодні уся жива природа України постала перед загрозою зникнення. Ворог веде бойові дії на заповідних територіях міжнародного та європейського значення. Знищує середовища існування рідкісних і ендемічних видів та оселищ. Це може змінити поведінку птахів, включаючи міграцію.

Через Україну проходять 3 основні міграційні шляхи птахів:

• уздовж лісової смуги Полісся і на півночі Лісостепу;

• Азово-Чорноморський із найбільшою кількістю перелітних птахів;

• Дніпровський – проходить уздовж річки Дніпро та його притоки Десни. Його використовують водоплавні та прибережні птахи – гуси, качки, гагари, кулики, мартини, крячки та інші.

Іноді птахи утворюють міграційні коридори на окремих ділянках, де є водойми. «Болючим» прикладом впливу війни на птахів стали наслідки захоплення у 2014 році – болотного угіддя «Крива коса» на азовському узбережжі.

Після того, як у 2015 році окупанти почали використовували його для воєнних цілей, там зникло гніздове угруповання.

Україна втратила місця гніздування:

• кучерявого пелікана; • найбільшої у Європі колонії з 3 тисяч пар червонокнижного мартина каспійського;

• близько 60 тисяч пар рябодзьобих крячків. Ми не виключаємо, що через бойові дії деякі унікальні осередки ендемічних видів можуть просто зникнути.

Останнім часом в Україні все більшого поширення набувають «інтенсивні» методи охорони рідкісних видів, засновані, на відміну від «екстенсивних» (заборона видобутку, створення охоронюваних природних територій, консервація геному тощо), на активному втручанні людини в життя виду, який намагаються врятувати. Вони особливо необхідні там, де звичайні способи охорони вже не дають результату через сильні антропогенні зміни середовища проживання або катастрофічно низьку чисельністю.

Стосовно до охорони рідкісних видів птахів, біотехнічними заходами можна назвати діяльність людини щодо оптимізації умов проживання рідкісних видів з метою підвищення або стабілізації їх чисельності. В Україні використовується лише незначна їх частина цих заходів: розведення і реакліматизація, підживлення, влаштування штучних гніздівель і деякі інші.

Основні етапи та методи роботи біотехнічних заходів.

Підготовчий. Потрібно визначити коло рідкісних видів птахів регіону (не обов'язково «червонокнижних»), яким необхідна і реальна допомога шляхом проведення біотехнічних заходів.

При цьому потрібно враховувати:

1) наскільки даний вид потребує допомоги;

2) він повинен мати хоча б мінімальну чисельність в регіоні, яка дозволить оцінити ефективність проведених заходів (не доцільно тому братися за допомогу виду, який на території регіону практично не зустрічається);

3) можливості місцевих організацій.

Визначення кола біотехнічних заходів. По-перше треба визначити ті заходи, які реально зможуть підняти або хоча б стабілізувати чисельність цього виду в регіоні. Для цього вони повинні бути спрямовані, насамперед, на нейтралізацію основних факторів, що лімітують чисельність. Наприклад, марно будувати штучні гнізда для рідкісних птахів, якщо для них немає відповідної кормової бази. Проведення конкретних заходів. Потрібно прагнути залучати до співпраці різні державні та громадські організації, використовувати їх як джерело фінансування, будматеріалів і т.д. Вивчення ефективності проведених заходів. Для того, щоб з'ясувати, чи є який-небудь сенс від таких заходів, чи потрібно проводити їх далі, чи слід вносити певні зміни тощо, треба уважно стежити за тим, як впливають біотехнічні заходи на даний вид — по можливості проводити періодичні обліки чисельності, з'ясувати використання штучних гніздівель, виживаність випущених з розплідника тварин та ін. Пропаганда. Необхідно всіляко пропагувати успішно проведені біотехнічні заходи, їх впровадження у широку практику, проводити всілякі акції підтримки.

Необхідні біотехнічні заходи:

1. Оптимізація умов розмноження (створення штучних місць розмноження і захист існуючих, підтримання оптимального стану).

2. Оптимізація захисних умов середовища проживання (створення заростей і різних укриттів).

3. Оптимізація умов зимівлі (створення укриттів для зимівлі)).

4. Оптимізація кормової бази (посадка кормових рослин, підживлення, поліпшення природних водопоїв і влаштування штучних водопоїв і ін.).

5. Захист від стихійних лих і наслідків людської діяльності (захист від паводків, зниження загибелі тварин на лінії електропередач).

6. Створення реабілітаційних центрів для рідкісних видів (за участю фахівців і працівників відповідних відділів зоопарків), а також розповсюдження методик виходжування поранених і хворих птахів.

Методику проведення різних біотехнічних заходів, організацію кампаній по їх пропаганді та широкому впровадженню доцільно спочатку відпрацювати на більш звичайних видах. Наприклад, будівництво штучних гніздівель для хижих птахів і чорного лелеки — на білому лелеці.

Привчивши населення до проведення біотехнічних заходів для більш звичайних видів, легше буде перейти до рідкісних. В силу малої чисельності рідкісних видів біотехнія на перших порах може не дати відчутних результатів, а це призведе до втрати інтересу до неї у багатьох функціонерів та інших зацікавлених осіб. Якщо ж будуть певні попередні успіхи, подібного результату можна буде уникнути.

При здійсненні біотехнічних заходів потрібно враховувати їх необхідність. Якщо природа може обійтися своїми силами, якщо можна обмежитися підтримуючими заходами, проведення багатьох «інтенсивних» заходів недоцільно. Не можна перетворювати птахів на утриманців і ще більше посилювати їх залежність від людини. Перед здійсненням заходів, що приводять до значних змін у природному середовищі, потрібно добре продумати і передбачити можливі наслідки — причому не тільки для видів, на які ці біотехнічні заходи спрямовані. Слід враховувати, що для ряду робіт (відлов, розселення, утримання у розплідниках і ін.) необхідно спеціальний дозвіл органів, що відають охороною тваринного світу.

Наша мета – попередити зменшення чисельності та зникнення птахів, підтримувати різноманіття їх видів у природі шляхом збереження та охорони ключових екосистем, що є визначальними для птахів і людей.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України запрошує долучитися юним натуралістам різних поколінь до участі у природоохоронних конкурсах, акціях, операціях «Годівничка», «День зустрічі птахів», «Всесвітній день водно-болотних угідь» з метою збереження орнітофауни України, біорізноманіття для відновлення балансу в екосистемі. Подбайте про птахів і вони подбають про нас! А ти здатний на еко-вчинок для майбутнього нашої країни?

Використано: матеріали екологічних  та освітніх сайтів

 

середа, 11 січня 2023 р.

ВИЖИТИ В УМОВАХ ТРИВАЛОГО БЛЕКАУТУ

 


Як підготуватися до тотального блекауту і вижити в умовах нових реалій? Що робити під час тривалого відключення світла, відсутності мобільного зв'язку та доступу в інтернет? Чим зайнятися самому і як організувати дозвілля дітей?

Блекаут – це не кінець світу, а повне або суттєве погашення енергосистеми, після якого одразу починається її відновлення. Можливість настання блекауту в Україні залежить від характеру і масштабу завданих енергосистемі пошкоджень під час конкретної ракетної атаки. Краще підготуватися до можливих наслідків і пережити кризу по-справжньому допоможуть наведені нижче поради. Головне, не панікуйте!

Як підготуватися до вимкнення електроенергії

Знизити залежність від електрики допоможуть автономні джерела живлення, наведені нижче:

1.    Генератор.

2.    Мобільна зарядна станція.

3.    Безперебійники з акумуляторами.

4.    Автомобільний інвертор.

5.    Повербанк.

В нагоді стануть акумуляторні світильники, починаючи від налобних, ручних ліхтариків до настільних ламп, які можуть заряджатися від мережі і потім певний час працювати автономно. Залишатися на зв’язку зі світом портативні радіоприймачі та 4G модеми на акумуляторах. 

Візьміть до уваги! Встановлювати генератори в квартирах небезпечно через шкідливі та токсичні гази, що виділяються під час їх роботи. В чесному секторі встановлюють лише  за шість метрів від дверей та вікон. Підключати установки до звичайних розеток у квартирах також не можна, оскільки це може пошкодити електропроводку та спровокувати спалах. Генератор — це хороший варіант для власників приватних будинків.

Як залишатися на зв'язку без мобільної мережі

За відсутності мережі оператора можна спробувати змінити мережу через налаштування смартфона.

Інструкція для Android:

  • Перейдіть до налаштувань пристрою.
  • Потім оберіть меню SIM-картки та мобільні оператори (залежно від версії ОС назва може відрізнятися).
  • Далі потрібно знайти пункт "Мобільні мережі" або "Мобільні дані".
  • Вимкніть автоматичне визначення мережі. Через деякий час пристрій запропонує підключитися до альтернативного оператора.

Інструкція для iOS:

  • Зайдіть в налаштування смартфона.
  • Перейдіть до розділу "Стільниковий зв'язок".
  • Далі виберіть "Вибір мережі".
  • Натисніть на повзунок автоматичного вибору, щоб з'явилася функція зміни мережі.

Тарифний план залишиться без змін. Підключення до нового оператора впливає лише на доступ в інтернет, можливість отримувати та надсилати повідомлення та дзвонити по мережі.

Також існують додатки, які дозволяють обмінюватися інформацією з друзями та близькими навіть за повного відключення вишок стільникових операторів від електроенергії. Однак вони працюють лише на невеликій відстані, оскільки для зв'язку використовують Bluetooth.

Якщо фінансове становище дозволяє, зверніть увагу на Starlink від Ілона Маска. Супутникова тарілка від нового власника Twitter дозволяє забути про будь-які проблеми зі зв'язком. Проте коштує таке задоволення недешево.

Що робити, якщо не працює опалення

Якщо опалення працює, але не на повну потужність, підготуйте "локальні" зони тепла і знайдіть холодні зони. Для цього:

-розмістіть термовідбивальний матеріал за батареями, щоб тепло від них поверталося назад у квартиру.

-утепліть вхідні двері саморобним тамбуром: повісьте на стелі перед дверима щільні ковдри, які перешкоджатимуть потраплянню холодного повітря.

-утепліть місце, де ви спите: покладіть під ліжко килим, настил, який би не пропускав холод. Можна на самому ліжку під простирадло покласти каримат зі сріблястою поверхнею, щоб вона відбивала тепло. Стіну, біля якої стоїть ліжко утепліть килимом або тепловідбивальним матеріалом. Якщо ліжко стоїть у кутку, утепліть обидві стіни.

-ефективніший  та безпечніший варіант для обігріву – нагрітий на газу металевий предмет. Якщо його помістити у відро з піском, тепло можна буде отримувати протягом 2-3 годин. З власного досвіду: брали звичайні цеглини.

-використовуйте грілки із сіллю, тому що підсолена вода краще утримує тепло.

-заклейте вікна щільно прозорим скотчем, щоб не проникав холод.

-тримайте напоготові пледи, теплі шкарпетки, теплі спортивні костюми.

-варто купити додому кілька термосів – для чаю, кави та харчові. Гарячий чай вас швидше зігріє та заспокоїть у такій ситуації, а у термосі він буде довго теплим.

Що робити, якщо не працює каналізація та де взяти воду для різних потреб

Відсутність світла може призвести до відсутності води у висотних багатоповерхівках, оскільки її постачання залежить від роботи електронасосів.  Потрібно зробити запаси питної та технічної води. Кількість запасу потрібно робити, виходячи з кількості членів родини: на одну дорослу особу на добу потрібно 3 літри питної води (включно з рідиною, яка споживається з їжею) та 10-12 літрів технічної води для гігієни та приготування їжі. Запаси варто зробити щонайменше на три дні. А також:

-купіть заздалегідь упаковку води або кілька 5-літрових пляшок. Як варіант - запасіться адресами джерел (бюветів) та гідрантів, де можна набрати воду у разі гострої потреби.

 

-якщо ж раптом не виходить поповнити запаси води, то можна використовувати технічну воду, але попередньо закип’ятити її. Також варто купити спеціальні таблетки для очищення води. Можна використовувати і дощову або талу воду.  На думку мандрівника-екстремала Гліба Скоробогатова, «вона може нашкодити, бо вимиває солі з організму. Краще робити  з неї «коктейлі».  Рецепт такого коктейлю наступний. До 1 л дощової води чи талого снігу додати четвертину ложки соди, стільки ложки солі та одну столову ложку цукру».



В разі непрацюючої каналізаційної системи:


-найкращий варіант - сучасні біотуалети, але ціна на них доволі кусюча.

-облаштувати у дворах будинків вигрібні ями та дворові туалети або зробити тимчасову вбиральню – викопати ямку та засипати її.

-використовувати звичайні пакети. Перед використанням їх варто покласти в якийсь тканинний мішок чи наволочку аби він не розірвався. Деякі фахівці радять налити в пакет трохи води із содою, які мають нейтралізувати неприємний запах.

 

Як помитися

-придбати портативний душ для кемпінгу, наповнити ємність уже теплою водою та закріпити у душі чи ванній.

-в нагоді стане сухий душ до складу якого входить губка з поверхневим гіпоалергенним гелем та рушником. Достатньо додати 50 мл води в пакет з губкою і потрясти його, щоб спінити і можна наносити піну на тіло, після чого – просто витерти рушником. 

Продукти та ліки

-придбайте термочашки, термоси та каністри, настільні газові плитки.

-не чекайте критичної ситуації, щоб зробити запас продуктів. Зробіть його заздалегідь і завжди в будинку тримайте щось, що можна приготувати швидко за допомогою окропу або цим можна перекусити без приготування.

-необхідні медичні препарати купіть заздалегідь. Особливо це стосується сімей, де є маленькі діти, особи з інвалідністю та хронічними захворюваннями.

Як приготувати їжу, якщо всі прилади на працюють на електриці

-заздалегідь придбайте похідні пальники, які можна використовувати у такій ситуації.

-запасіться складним мангалом, решіткою до нього, мішком вугілля та кількома в'язками дров. На ньому можна зігріти воду та зварити їжу. Це за умови, якщо у вас є маленький двір біля будинку. З досвіду: готували їжу разом з сусідами по під'їзду (дому), збирали продукти харчування у складчину, готували по черзі. Голодним ніхто не залишався, супу вистачало усім. !!! Застереження: на у будинку чи на балконі багатоповерхівки розпалювати багаття (мангал) не варто, це може призвести до пожежі.

Поки немає електрики, можна…

-приготувати їжу (якщо у вас газова плита)

-організувати собі пішу прогулянку районом або найближчим парком разі відсутності повітряної тривоги.

-влаштуйте фотосесію, якщо маєте під рукою камеру.

-організувати пікнік з їжею, яка не потребує теплової обробки (фрукти, овочі, бутерброди).

-зайнятися спортом.

-навчитися грати на музичному інструменті.

-читати книжки.

-розвязувати кросворди.

- грати в настільні або карткові ігри.

- складати пазли.

-вивчати (покращувати) мову (українську, англійську чи будь-яку іншу мову).


-грати в різні розмовні ігри. 

-влаштувати невелику вечірку зі співом, танцями та грою на музичних інструментах, якщо такі є.

 

Джерело:

https://www.056.ua/news/3513192/pid-cas-povnogo-blekautu-v-ukraini-moze-ne-pracuvati-kanalizacia-so-robiti-meskancam-bagatopoverhivok

https://usionline.com/ihry-v-blekaut-chym-zajniaty-dytynu-pid-chas-vidkliuchen-svitla-foto/

https://focus.ua/uk/digital/540963-kak-vizhit-v-usloviyah-pivnogo-blekauta-i-pri-etom-ostavachsya-na-svyazi-neskolko-sovetov

 https://fakty.com.ua/ua/ukraine/suspilstvo/20221124-shho-take-blekaut-ta-chy-zagrozhuye-vin-ukrayinczyam/

 







Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...