пʼятниця, 22 жовтня 2021 р.

Всесвітній день людей з вадами мовлення

 


Заїкання – це не жарт.

Ніхто не любить заїкатися...

Елко де Геуз

 

22 жовтня кожного року, починаючи з 1998-го, планета відзначає Всесвітній день людей з вадами мовлення (International Stuttering Awareness Day). Це час для всіх нас, щоб підвищити обізнаність своєї громади про проблеми людей з мовними розладами та  об’єднатися на національному і міжнародному рівнях для підтримки тих, хто заїкається і досі почувається самотнім та ізольованим. Щороку цей день проходить під якимсь новим гаслом. Цьогоріч  обрано: «Якщо ти заїкаєшся, ти не один». В цей день люди з вадами мовлення можуть відчути себе не одинокими в боротьбі зі своїм захворюванням, а частиною великої спільноти. Це не дає їм впадати у відчай та посилює бажання спілкуватися.

Від проблем з мовленням можуть страждати і діти, й дорослі люди. Одні — через особливості розвитку сформованого мовного апарату, інші — після отриманих фізичних чи психологічних травм. Існує багато розладів мовлення, до важких форм патологій мовленнєвої організації відносять деякі види заїкання, дизартрія, алалія. Одним з найпомітніших та найтяжчих вважається заїкання або логоневроз — порушення плавності, ритму та організації мовлення. ВООЗ визнала заїкання хворобою, занесла його до Всесвітнього класифікатора захворювань під кодом F.98.5. За різними даними, від заїкання в світі страждає від 1 до 5% населення.

Людині, обмеженій у можливості усно виражати свої думки, важко дається комунікація з оточуючими. Вона стикається з безліччю  психологічних проблем, насамперед, це:

боязкість та збентеження у присутності людей;

надмірна вразливість;

яскравість фантазій, що підсилює заїкання;

відносна слабкість волі;

боязнь говорити в присутності певних людей або в суспільстві.

Люди, що страждають від логоневрозу, часто відчувають тривогу та мають занижену самооцінку. Ці фактори можуть призвести навіть до виникнення соціофобії.

Медицина віддавна намагалася встановити причину та знайти ліки від заїкання. У давні часи та в середньовіччя цей дефект мовлення лікували цілющими травами, мінералами, та навіть робили людям небезпечні операції — надрізи язика та видалення мигдалин. Звісно, це не допомагало.

Серйозно вивчати явище логоневрозу почали лише у XX столітті. Причина його виникнення точно не встановлена й дотепер. Але сучасна наука вважає, що це може бути збіг генетичних та неврологічних особливостей. Заїкання може з’явитися в людини також після інфекційних хвороб та захворювань центральної нервової системи.

Більшість сучасних фахівців вважають, що це порушення мови піддається виправленню. Лікування заїкання полягає в комплексній роботі різних спеціалістів — логопеда, невролога, психолога, фізіотерапевта. Поєднання корекційних та лікувальних методів дає позитивні результати. Тож, не варто впадати у відчай! Терпіння і труд в даному напрямку безсумнівно принесуть тільки позитивні результати.  Пам’ятаймо, більшість порушень у мовленні можна виправити за умови вчасного звернення до логопеда.

7 міфів про заїкання

Міф 1. Заїкання це вада мови.

Ні, бо заїка здатний говорити зв’язно; це порушення не має зв’язку з будовою мовного апарату людини.

Міф 2. Це генетичне.

Немає чогось такого, як «ген заїкання». Правдою є тільки те, що можна мати певні схильності (предиспозиції), записані в генах.

Міф 3. Саме минеться.

Діагностоване і неліковане заїкання не проминає, а посилюється.

Міф 4. Це від стресу і пов’язане з психічними проблемами.

Викликати це захворювання може травма чи сильний стрес, однак потрібно мати передумови. А психічні проблеми тут вторинні, як наслідок заїкання.

Міф 5. Це вроджене.

Заїкання це завжди набуте захворювання. Зверніть увагу: жодне немовля не заїкається, коли гулькотить по-своєму.

Міф 6. Це не лікується.

Довгі роки стверджувалося, що заїкання невиліковне, і цей міф поширений донині. Тим часом лікування — цілком можливе. Заїкання це вивчена емоційна реакція, «програма», записана в мозку. Психологи навіть стверджують, що є «особа-заїка», тобто людина, яка заїкається не в розмові, а вже на етапі планування вислову. Цю «погану програму» можна замінити правильною.

Міф 7. Це від проблем удома.

Неправда. Проблеми вдома можуть бути, а можуть не бути приводом, однак не причиною. А от такий міф може поглиблювати емоційні наслідки і посилювати цей психологічний замок.  

Як відзначають Всесвітній день людей з вадами мовлення? 

Зазвичай у цей день з метою кращої поінформованості суспільства про проблеми людей з мовними порушеннями проводяться семінари, зустрічі, конференції та інші соціальні заходи. Також ця тема висвітлюється в засобах масової інформації та в соціальних мережах.

Якщо серед ваших друзів або знайомих є люди з порушеннями мовлення — це чудова нагода, щоб подарувати їм свою увагу та підтримку, адже вони часто є об’єктом образ та насмішок. Особливо це явище поширене серед дітей, тож треба пояснити їм, що люди з вадами мовлення нічим не відрізняються від інших — ні інтелектом, ні емоціями.

Для кращого сприйняття інформації варто разом з дітьми подивитися фільм «Король говорить»  або короткометражку «Заїка» («Stutterer»), яка отримала Оскар у 2016 році.

«Король говорить» дивися за посиланням: https://kino4ua.com/1786-korol-govorit.html

Турботливим батькам, практикуючим логопедам, творчим педагогам та усім зацікавленим рекомендуємо ознайомитися з літературою, яка стане в нагоді для вирішення проблем, що потребують мовної корекції у дітей та підлітків. Джерела містяться у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63).

 

ЗАЇКАННЯ У ДІТЕЙ: ПРОФІЛАКТИКА І КОРЕКЦІЯ

 

Артеменко А.  Соціальні аспекти порушення мовлення у дітей / А. Артеменко, Г. Негода, О. Скуратівська // Соціальний педагог. - 2014. - Лют. (№ 2). - С.9-16.

Базиля  О.  Навчаємося з Пиши-Читайликом : логопедичні ігри та вправи / О. Базиляк І. Царенко // Розкажіть онуку. - 2012. - Верес. (№ 17-18). - С. 129-131.

Гандзюк С.  Весела логоритміка : логопед. вправи / С. Гандзюк // Розкажіть онуку. - 2013. – Листоп. (№ 21-22). - С. 123-124.

Карнарук Л.  Діти із затримкою мови дмухають на пір'їнку з висунутим язиком / Л. Карнарук // Газета по-українськи. - 2015. - 7 серп. - С.24.

Кондратенко В. Комплексний підхід до подолання заїкання у підлітків: навч. посіб. для студ. дефектол. ф-тів. вищ. навч. закл. / Валентина Кондратенко, Віктор Ломоносов ; М-во освіти і науки України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, Ін-т корекц. педагогіки і психології. - К. : КНТ, 2014. - 146 с. : табл., рис. 

Мамічева О. Корекційна освіта: досягнення та проблеми / О. Мамічева, В. Липа // Рідна школа. - 2014. - № 3. - С.56-61.

Марченко І. С. Формування творчого зв'язного мовлення у дошкільників із затримкою психічного розвитку : навч.-метод. посіб. / І. С. Марченко ; М-во освіти і науки України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, Ін-т корекц. педагогіки та психології. - К. : КНТ, 2006. - 89 с. - Бібліогр.: с. 80-88. 

Миронова С. П. Основи корекційної педагогіки: навч.-метод. посіб. [для студентів ВНЗ] / С. П. Миронова, О. В. Гаврилов, М. П. Матвєєва ; [за заг. ред. С. П. Миронової] ; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. Івана Огієнка. - Кам'янець-Подільський : К-ПНУ ім. Івана Огієнка, 2010. - 263 с. : табл.

Пінчук Ю. В. Мовленнєві вправи для виховання у дітей правильної вимови звуків Р, Р', Л, Л'  : навч.-метод. поіб. / Ю. В. Пінчук, Л. Л. Циба. - К. : КНТ, 2007. - 135 с. : ілюстр. - Бібліогр.: с. 135.

Пінчук Ю. В. Риторика, культура та техніка мовлення корекційного педагога : навч.-метод. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / Пінчук Ю. В. ; М-во освіти і науки України. - К. : КНТ, 2015. - 157 с.

Сєдих Н. О. Вчимося писати й говорити правильно : поради логопеда : [навч.-метод. посіб.] / Н. О. Сєдих. - Х. : Основа, 2007. - 176 с. : рис. - (Логопеду початкової школи). 

 Сичова М. І. Інноваційні підходи до корекції мовних вад у дітей молодшого шкільного віку : метод. посіб. / М. І. Сичова, М. С. Чаглій ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича та ін. - Чернівці : ЧНУ, 2012. - 59 с. : ілюстр.

Тур Л. Розрізняти звуки вчить казка : логопед. ігри / Л. Тур // Розкажіть онуку. - 2013. - Листопад (№ 21-22). - С. 125-126.

Хрестоматія з логопедії: Історичні аспекти. Дислалія. Дизартрія. Ринолалія: навч. посіб. / [уклад.: М. К. Шеремет, І. В. Мартиненко, С. Ю. Конопляста] ; за ред. М. К. Шеремет, І. В. Мартиненко. - 2-ге вид., змін. і доповн. - К. : КНТ, 2008. - 379 с.

Шукшина Л.  Допомога дітям з мовленнєвими проблемами  / Л. Шукшина // Соціальний педагог. - 2012. - № 1. - 128 с.

 

Джерело:

https://daytoday.com.ua/podiya/vsesvitniy-den-liudey-z-vadamy-movlennia/

https://itmed.org/news/22-zhovtnya-mizhnarodniy-den-lyudey-z-vadami-movlennya/

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=694

CREDO: https://credo.pro/2019/10/247497

понеділок, 11 жовтня 2021 р.

Інклюзивна освіта: від рівних прав до рівних можливостей

 



Інклюзія - процес включення всіх громадян в соціумі. І насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку і застосування тих методів, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь суспільному житті. Інклюзія -  це процес реального включення осіб з особливими потребами в активне суспільне життя.
Інклюзивне навчання - система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахуванні багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників. Інклюзивне навчання часто вважають альтернативою інтернатній системі, за якою діти з особливими освітніми потребами навчаються  в спеціальних закладах освіти та змушені проживати в інтернатних відділеннях при них через їх територіальну розгалуженість. Жодна дитина не має відчувати себе іншою та виключеною з освітніх, культурних і соціальних процесів – це головне завдання інклюзії.

Рекомендаційний бібліографічний список  «Інклюзивна освіта: від рівних прав до рівних можливостей» містить літературу (книги та статті з періодичних видань), які інформують спільноту про інклюзію і навіщо вона потрібна кожному, а також:

-        зобов’язання держави щодо створення умов для освіти  і безпечного відочинку дітей з особливими потребами; 

-        можливості  соціалізації дітей і їх перспективи в соціумі;

-        фахову підтримку дітей з особливими освітніми  потребами

Наведені джерела за період 2013-2021 років, що розташовані в алфавітному порядку, містяться у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63). Даний ресурс стане в нагоді педагогічним працівникам закладів освіти і асистентам, організаторам учнівського дозвілля, психологам, бібліотекарям, студентам та батькам.


Рекомендована література: 


Україна. Закон. Про повну загальну середню освіту : Закон України від 16 січня 2020 р. : №463-ІХ // Урядовий кур"єр. - 2020. - 27 черв. - С.9-16.

Україна. Кабінет Міністрів. Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами : постанова Каб. Міністрів України від 17 трав. 2021 р. : №477// Урядовий кур"єр. - 2021. - 18 трав. - С.11.

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти  : постанова Каб. Міністрів України від 10 квіт. 2019 р. : №530 // Урядовий кур"єр. - 2019. - 26 черв. - С.4.

Україна. Кабінет Міністрів. Про деякі категорії осіб з особливими освітніми потребами : постанови Каб. Міністрів України від 14 листоп. 2018 р. : №952. -. // Урядовий кур"єр. - 2018. - 20 листоп. - С.4.

Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої та дошкільної освіти  // Соціальний педагог. - 2018. - Травень (№ 5). - С.45-47.

Балабан М. Консультації з інклюзивного навчання / М. Балабан // Освіта України. - 2014. - 17 лют. - С.8-9.

Безлюдний О. Наш пріоритет - інклюзивний університет / О. Безлюдний // Урядовий кур"єр. - 2019. - 12 жовт. – С.7.

Йдеться про необхідність створення у навчальних закладах вищої освіти створити людям з особливими потребами рівні умови доступу до вищої освіти з урахуванням обмежень життєдіяльності, зумовлених станом здоров'я.

Булковська, О.  Щоб особливі не були вигнанцями / О. Булковська // Урядовий кур"єр. - 2019. - 13 квіт. - С.5.

Йдеться про створення і досвід діяльності інклюзивно-ресурсних центрів.

Галаур В. Інвалідність не може бути бар'єром для успіху / В. Галаур // Урядовий кур"єр. - 2019. - 5 жовт. - С.5.

Ганжала І. Діти з особливими освітніми потребами  / І. Ганжала // Соціальний педагог. - 2014. - Берез.(№ 3). - С.53-55.

Головко О.  Покоління Зет до змін готове  / О. Головко // Урядовий кур"єр. - 2017. - 4 квіт. - С.3.

Нацрада реформ підтримала нову українську школу та розвиток інклюзивної освіти.

Дивнич Л. Соціалізація дитини з особливими освітніми потребами  / Л. Дивнич // Соціальний педагог. - 2018. - Груд. (№ 12). - С.7-10.

Про фахову підтримку дітей з особливими потребами.

Дитина з церебральним паралічем / О. В. Чеботарьова, Л. Коваль, в, Е. А. Данілавічуте. - К : Літера ЛТД, 2019. - 40 с. - (Інклюзивне навчання).

Для роботи з особливими дітьми // Освіта України. - 2018. - 9 лип. - С.2.

Про курс інклюзії для вчителів початкових класів - практичний модуль "Методи роботи з дітьми".

Дмитренко К. А. Працюємо з "особливою"дитиною у "звичайній школі" / К. А. Дмитренко, М. В. Коновалова, О. П. Семиволос. - Харків : Видавнича група"Основа", 2018. - 40 с. : табл.схем. - (Нові формати освіти).

Душка А. П.  Дитина з розладами аутистичного спектра / А. П. Душка. - Харків : Ранок, 2018. - 40 с. - (Інклюзивне навчання за нозологіями).

Інтеграція чи інклюзія? / підгот. Н.Кулик // Освіта України. - 2017. - 11 груд. - С.15.

Розглянуто досвід Польщі в галузі впровадження інклюзивної освіти.

Козак І.  Дітям потрібні не тільки знання, а й здоров  / І. Козак // Голос України. - 2020. - 14 серп. - С.10.

Наведено аргументи щодо створення інклюзивних освітніх закладів.

Колупаева А. А. Інклюзивне навчання: вибір батьків / А. А. Колупаева, О. М. Таранченко. - К : Літера ЛТД, 2019. - 56 с. - (Інклюзивне навчання).

Костенко Т. М. Дитина з порушенням зору / Т. М. Костенко. - К : Літера ЛТД, 2019. - 40 с. - (Інклюзивне навчання).

Крикун А. Психолого-педагогічні умови реалізації компетентнісного підходу в сучасній інклюзівній освіті  / А. Крикун // Рідна школа. - 2013. - № 11. - С.77-80.

Лагідна М. Приязна до дитини освіта: мрія, що здійснилася  / М. Лагідна // Урядовий кур"єр. - 2019. - 21 берез. - С.5.

Леошко В. Долучають особливих дітей до футболу / В. Леошко // Голос України. - 2020. - 12 листоп. - С.10.

З досвіду впровадження проєкту "Демократичне врядування у Східній Україні", завдяки якому започатковано інклюзивний футбол.

Литовченко С. В.  Дитина з порушенням слуху / С. В. Литовченко, В. В. Жук, О. М. Таранченко. - К : Літера ЛТД, 2019. - 40 с. - (Інклюзивне навчання).

Луканська Г.  Діти з особливими освітніми потребами не повинні зазанавати дискримінації / Г. Луканська // Голос України. - 2014. - 6 черв. - С.3.

Маланчій В. Організація роботи з дітьми з особливими освітніми потребами : метод. рек. / В. Маланчій // Початкова школа. - 2014. - № 4. - С. 62-63. - 3 назви.

Охріменко О.  Соціальна компетентність дітей, позбавлених батьківського піклування. Особливості формування / О. Охріменко // Соціальний педагог. - 2013. - № 11. - С.29-30.

Петрова А.  Діти з особливими потребами / А. Петрова // Соціальний педагог. - 2018. - № 2. - С.42.

Містить професійні поради, як допомогти особливій дитині пристосуватися до соціуму здорових дітей.

Поліщук О. П.  Впровадження інклюзивної освіти  : семінар-практикум для вчит. / О. П. Поліщук // Шкільному психологу. - 2015. - № 1. - С.22-27.

Присяжнюк К.  Діти з особливими потребами в загальноосвітній школі : [технологія соціально-педагогічного супроводу] / К. Присяжнюк // Соціальний педагог. - 2013. - Лип. (№ 7). - С.21-22.

Прохоренко Л. І. Дитина із труднощами у навчанні / Л. І. Прохоренко. - К : Літера ЛТД, 2019. - 48 с. - (Інклюзивне навчання).

Рібцун Ю. В.  Дитина з порушеннями мовленєвого розвитку / Ю. В. Рібцун. - К : Літера ЛТД, 2019. - 40 с. - (Інклюзивне навчання)

Стадник Л. Дитина з особливими психічним розвитком / Л. Стадник // Соціальний педагог. - 2018. - Трав. (№ 5). - С.23-32.

Сухіна І. В. Маленькі непосиди. Гіперактивні діти / І. В. Сухіна. - Харків : Ранок, 2020. - 32 с. - (Поради батькам і педагогам).

Сухіна І. В. Гіперактивна дитина / І. В. Сухіна. - К : Літера ЛТД, 2019. - 40 с. - (Інклюзивне навчання).

Таланчук І. Інклюзивне освітнє середовище: проблеми, перспективи та кращі практики від Університету "Україна" / І. Таланчук // Голос України. - 2020. - 18 груд. - С.9.

Танцюра Л.  Інклюзивна освіта: взаємодія сім'ї та школи : [Організація роботи із сім'ями. у яких виховуються діти з обмеженими можливостями ] / Л. Танцюра // Соціальний педагог. - 2013. - Груд. (№12). - С.16-18.

Ткаченко Н. А.  Інклюзивне навчання  / Н. А. Ткаченко // Шкільному психологу. - 2013. - № 4. - С.2-4.

Трикоз  С. В. Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку / С. В. Трикоз, Г. О. Блеч. - Харків : Ранок, 2018. - 40 с. - (Інклюзивне навчання за нозологіями).

Трикоз С. В. Ми поруч.Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку / С. В. Трикоз, Г. О. Блеч. - Харків : Ранок, 2020. - 32 с. - (Поради батькам і педагогам).

Холодницька К.   Інклюзивне навчання в дошкільних закладах  / К. Холодницька // Соціальний педагог. - 2018. -№3. - С.18-29.

Цвікова Н.  Як організувати інклюзивне навчання в системі позашкільної освіти? : рекомендації / Н. Цвікова // Освіта України. - 2020. – 12 лют. - С.6.

Чеботарьова О. В. Дитина із церебральним паралічем / О. В. Чеботарьова, Л. В. Коваль, Е. А. Данілавічуте. - Харків : Ранок, 2018. - 40 с. - (Інклюзивне навчання за нозологіями).

Янченко А.  Соціальна адаптація дітей з особливими потребами. Особливості роботи в гуртку / А. Янченко // Позашкілля. - 2014. - Берез. (№ 3). - С.48-49.


Укладач: Л.А.Кравченко

Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...