четвер, 22 грудня 2022 р.

ЗАПОБІГАННЯ ОТРУЄННЮ ЧАДНИМ ГАЗОМ

 


Взимку частішають випадки загибелі людей, причиною яких стає отруєння чадним або побутовим газом.

Трагічні події відбуваються з причини неправильно виробленої експлуатації відносно опалювальних приладів та несправне пічне  опалення.

До приладів, що виробляють чадний газ, відносяться:

·        Печі-гриль;

·        Побутові печі;

·        Кухонні плити;

·        Каміни;

·        Водонагрівачі;

·        Печі дров'яні;

·        Автомобілі (вантажні, легкові).

 

Через регулярні відключення електроенергії люди почали використовувати генератори. Проте, зі збільшенням використання цих приладів серед українців зросли і ризики. 

 

Симптоми отруєння чадним газом

Чадний газ, оксид вуглецю, утворюється при неповному згорянні різного типу речовин, у складі яких є вуглець. Він не має ні запаху, ні кольору, а його потрапляння в організм призводить до заміни ним кисню в крові, що, своєю чергою, викликає ядуху.

Перший симптом отруєння – головний біль. Згодом потерпілий відчуває запаморочення, біль у грудях, дратівливість, сплутаність свідомості, порушення координації рухів. Симптоми виявляються блювотою та синюшним або яскраво-червоним відтінком шкіри хворого. Можлива непритомність.

 

Перша допомога при отруєнні чадним газом зводиться до таких дій

Отруєння чадним газом – це одне з критичних станів, при якому людину може очікувати летальний результат. Саме тому перша допомога, надана в максимально стислі терміни після отруєння чадним газом може врятувати життя.

Найперше, що потрібно зробити - негайно усунути джерело надходження чадного газу. У жодному разі не можна запалювати світло чи вогонь, оскільки це може призвести до вибуху. У приміщенні потрібно відкрити вікна для надходження свіжого повітря, можна використати кондиціонер, вентилятор, за їх відсутності хоча б обмахувати потерпілого. Найкраще якнайшвидше винести його на повітря та викликати швидку допомогу. Якщо у людини відсутня свідомість, потрібно негайно приступати до закритого масажу серця з поперемінним виконанням штучного дихання. Виконувати цю процедуру потрібно, поки людина не прийде до тями або до приїзду швидкої допомоги.

Важливо також зазначити, що надання допомоги повинно відбуватися при одночасному забезпеченні власної безпеки. Діяти в умовах підвищеної концентрації чадного газу слід з максимальною швидкістю, дихання здійснюється через марлю або носову хустинку. Особливо чутливі до окису вуглецю діти, вагітні, люди, які мають хвороби легень і серця.

Чадний газ, складається в основному з окису вуглецю, який утворюється в результаті неповного згорання різних видів палива: вугілля, дров, нафти, природного газу.


До отруєння може привести неправильне користування п'єцами, якщо не щільно закрити дверцята і забути витягнути заслінку труби, якщо піч несправна. Слід пам'ятати: п
ри утепленні оселі важливо пам’ятати: закривати вентиляційні решітки і кватирки в приміщенні, де встановлені газові прилади - заборонено.

 

Як запобігти отруєнню чадним газом

Щоби уникнути отруєння чадним газом:

-Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.

-Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.

-Не залишайте увімкненими газові прилади без нагляду.

-У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.

-Електровитяжці та газовій колонці не місце в одному приміщенні.

-Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.


Як правильно користуватися генераторами: 

-Генератор можна використовувати тільки на відкритому повітрі. Під час роботи генератор виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя і взагалі не має потрапляти до приміщення.

 

-Встановлюйте генератор так, щоб відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) становила щонайменше 6 метрів. Це важливо, тому що під час роботи генератор сильно нагрівається й предмети поблизу можуть спалахнути.

 

-Тримайте генератор сухим, захищайте від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;

 

-Заправляйте генератор на відкритому повітрі й тримайте паливо якомога далі (через ризик пожежі). Перед заправкою дайте генератору охолонути. Паливо, розлите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути;

 

-Крім того, подбайте про детектори чадного газу та обов'язково придбайте вогнегасник і тримайте його поряд на видноті в легкодоступному місці.

 

Пам’ятаймо! Дотримання елементарних правил безпеки в побуті допоможуть уникнути лиха.

 

 

Джерело:

Генератори та “тиха смерть”: як обрати потрібний прилад та убезпечитися від отруєння чадним газом [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. — Режим доступу  - https://rubryka.com/article/generators-safety/

Чому відбувається отруєння угарним газом / підгот. Б.Пронін // Життя на пенсії. – 2022. - №1-2. – С.4.

пʼятниця, 9 грудня 2022 р.

КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 2023 РОКУ

 





       "Календар знаменних і пам'ятних дат Чернігівського краю 2023 року" містить відомості про  визначні події в історії і сьогоденні України, зокрема Чернігівської області, які  відзначатимуть у 2023 році. В хронологічному порядку наведено перелік осіб - відомих діячів - уродженців Чернігівщини,  ювілейний день народження святкуємо в наступному році.


СІЧЕНЬ

1.01 - Новий рік.

7.01 січня – Різдво Христове за юліанським календарем.

12.01  - День українського політв’язня. Відзначається в Україні щороку від 1975 р. на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання.

16.01 -  День пам’яті захисників донецького аеропорту, які стояли за нього з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. «Кіборгами» нескорених українців назвав сам ворог. 

22.01  - День Соборності УкраїниВідзначається щорічно в Україні згідно Указу Президента (№ 42/99 від 21 січня 1999 року), в день проголошення у 1919 році Акту злуки.

27.01 - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Відзначається відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/60/7 від 21.11.2005 р. Цього дня 1945 р. радянські війська звільнили в’язнів концтабору Освенцим.

29.01 - День пам’яті героїв Крут. Відзначається щорічно в день, коли біля селища Крути в 1918 р. відбувся бій між більшовицькою армією та загоном київських курсантів і козаків "Вільного козацтва". В Україні офіційно на державному рівні цю дату почали відзначати після підписання Президентом України Указу «Про вшанування пам’яті Героїв Крут» № 15/2007 від 15.01.2007 р.


ЛЮТИЙ

1.02 - 45 років тому засновано Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва

15.02 - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. 15.02. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 180/2004 від 11 лютого 2004 р.

16.02 - День військового журналіста України

19.02 - 31 років тому (1992) Верховна Рада України ухвалила затвердження Тризуба малим гербом України, вважаючи його головним елементом великого Державного герба України.

20.02  - День пам’яті героїв  Небесної Сотні. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 69/2015 від 11.02. 2015 р.

21.02   - Міжнародний день рідної мови. Проголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, відзначається щорічно з  2000 р.

26.02 -  День кримського спротиву російській окупації. Відзначається щорічно згідно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3807 від 2 лютого 2016 р.


БЕРЕЗЕНЬ

1-2 березня - 80-ті роковини Корюківської трагедії (1943), яка стала наймасштабнішою за кількістю винищеного нацистами місцевого мирного населення у роки Другої світової. В Акті Чернігівської обласної комісії з встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників у Корюківці від 17 грудня 1943 року вказано, що 1 і 2 березня 1943 року «здійснено вбивство 6700 чоловік, спалено 1290 будинків, вціліло тільки 10 цегляних».

03.03   - Всесвітній день письменника. Відзначається згідно з рішенням 48-го конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, який відбувся 12–18 січня 1986 р.

08.03    - Міжнародний день прав жінок і миру. Відзначається щорічно згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН A/RES/32/142 від 16.12.1977 р. Міжнародний жіночий день. Святковий, неробочий день в Україні відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю.

9 березня – День народження Тараса Григоровича Шевченка, великого українського поета.

13.03 - 80 років тому (1943) у с. Козари Носівcького р-ну (нині Носівська територіальна громада) німецько-фашистські окупанти спалили у місцевій церкві священиків разом із паствою. Загинуло 3908 жителів, 420 людей спалено живцем.

14.03 - День українського добровольця. Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1822-VIII від 17.01.2017 р.

21.03 - Всесвітній день поезії. Відзначається щорічно згідно з резолюцією 30-ї сесії ЮНЕСКО.

27.03 - 400 років тому Чернігів отримав Магдебурзьке право.

КВІТЕНЬ

02.04 - Міжнародний день дитячої книги. Встановлено з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щорічно (починаючи з 1967) 2 квітня - в день народження видатного казкаря Ганса Крістіана Андерсена.

11.04 - Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів. Відзначається щорічно за ініціативою ООН у день, початку інтернаціонального повстання проти гітлерівців в’язні концтабору Бухенвальд.

16 квітня - Великдень, Воскресіння Христове.

18.04    - Міжнародний день пам’ятників та історичних місць. Відзначається щорічно з 1984 р., заснований Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) при ЮНЕСКО. День пам'яток історії та культури. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1062/99 від 23.08.1999 р.

23.04 - Всесвітній день книги і авторського права. Відзначається щорічно відповідно до рішення 28-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО від 15.11.1995 р.

26.04  - День Чорнобильської трагедії (1986). Відзначається щорічно відповідно до Указу Президії Верховної Ради Української РСР № 8985-ХІ від 29.03.1990 р. Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 71 / 125.


ТРАВЕНЬ

01.05    - Міжнародний день праці. Відзначається щорічно відповідно до рішення конгресу ІІ Інтернаціоналу 14-21 липня 1889 р. (Париж).

08.05 - Міжнародний день пам’яті та примирення. Відзначаються щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/59/26 від 22.11.2004 р. День пам’яті та примирення.

09.05   - День перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 169/2015 від 24.03.2015 р.

14.05   - День вшанування українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Відзначається щорічно відповідно до постанови Верховної Ради України
№ 1178-IX від 2 лютого 2021 року.

15.05 - Міжнародний день сім’ї. Відзначається щороку відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН А/RES/47/237 від 20.09.1993 р.

14.05  День Матері. Відзначається щорічно в Україні згідно з Указом Президента (№ 489/99 від 10 травня 1999 року) у другу неділю травня.

18.05  - День скорботи і пам’яті жертв депортації (1944) кримськотатарського народу. Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради Криму № 285-1 від 26.03.1993 р.

20.05 - День Європи в Україні. Відзначається щорічно в третю суботу травня відповідно до Указу Президента України № 339/03 від 19.04.2003 р. Всесвітній день вишиванки. Свято національного одягу відзначається щорічно в третій четвер травня від 2006 р. за ініціативою студентки Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича  Лесі Воронюк.

21.05 - День пам’яті жертв політичних репресій. Відзначається щорічно в третю неділю травня відповідно до Указу Президента України № 431/2007 від 21.05.2007 р.

01.06 - Міжнародний день захисту дітей. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 568/98 від 30.05.1998 р.

05.06 - Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Проводиться згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН (A/RES/2994 (ХХVІІ) від 15 грудня 1972 року) у день відкриття у Стокгольмі Конференції ООН з проблем навколишнього середовища людини.

22.06 - День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1245/2000 від 17.11.2000 р.

25.06  - День молоді. Відзначається щорічно в останню неділю червня відповідно до Указу Президента України № 323/94 від 22.06.1994 р. День молодіжних та дитячих громадських організацій. Відзначається щорічно в останню неділю червня відповідно до Указу Президента України № 599/2008 від 27.06.2008 р.; зі змінами № 600/2011 від 24.05.2011 р.

28.06 - День Конституції України. Відзначається щорічно в день прийняття Верховною Радою України Основного Закону України. Святковий неробочий день в Україні відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю.

ЛИПЕНЬ

15.07  - День українських миротворців. Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 292-VII від 21.05.2013 р. 

16.07  - Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України.

28.07 - День хрещення Київської Русі – України. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 668/2008 від 25.07.2008 р.


СЕРПЕНЬ

05.08     - Роковини з дня початку "Великого терору" в Україні (1937)Починаючи з 2007 року, річниця початку Великого Терору (5 серпня) і день пам`яті Соловецького етапу (27 жовтня) відзначаються в Україні на державному рівні, відповідно до Указу Президента України В. Ющенка від 21.05.2007 р.

23.08    - День Державного прапора України. Відзначається щорічно в Україні згідно з Указом Президента № 987/2004 від 23 серпня 2004 року.

24.08      - День Незалежності України (1991). Відзначається щорічно як державне загальнонародне свято відповідно до Постанови Верховної Ради України № 2143–XII від 20.02.1992 р. Вважається святковим неробочим днем відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю.

29.08    - День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Відзначається щорічно 29 серпня відповідно до Указу Президента № 621/2019 від 23.08.2019 р. Дату приурочено воєнним подіям на сході України, коли під час Іловайської операції українська армія зазнала найбільших втрат.


ВЕРЕСЕНЬ

01.09 - День знань

08.09 День Десни. Екологічне свято започатковано 8 вересня 2018-го р., коли вперше і було відзначено в Чернігові. Засновники – Деснянське басейнове управління водних ресурсів та NGO «For the Desna River Revival» (ГО «За відродження Десни»), за підтримки: Державного агентства водних ресурсів України, Чернігівської обласної державної адміністрації та Чернігівської міської ради. Основна мета -  екологічне виховання, зміна ставлення населення до водних ресурсів.

21.09 - Міжнародний день миру. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/55/282 від 07.09.2001 р. День міста Чернігова. День визволення міста Чернігова від німецько-нацистських загарбників (1943).

22.09 - День партизанської слави України. Відзначається щорічно в Україні згідно з Указом Президента № 1020/2001 від 30 жовтня 2001 року.

29.09 - День пам’яті трагедії Бабиного Яру. У 2007 році за ініціативи дослідників, громадських активістів Кабміном було ухвалене рішення про створення Державного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр». За поданням Українського інституту національної пам’яті в 2010 році Державному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» Президент надав статус «національного». За часів Другої світової війни у 1941-1943 роки у Бабиному Яру вбито  приблизно 100 тисяч людей – євреїв, ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору.

30.09   Всеукраїнський день бібліотек. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 471/98 від 14.05.1998 р.


ЖОВТЕНЬ

02.10 - Міжнародний день боротьби проти насилля. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/61/271 від 15.06.2007 р.

14.10 - Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 806/2014 від 14.10.2014 р. День захисників і захисниць України. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 966/99 від 07.08.1999 р. День створення Української Повстанської Армії (УПА), яка вела збройну боротьбу за державну незалежність України проти окупаційних режимів. 

21.10 - День пам’яті до 76-х роковин з дня проведення радянськими карально-репресивними органами операції "Захід" - масової депортації населення Західної України до Сибіру (21.10.1947).

27.10 - День пам’яті до 86-х роковин  з часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох (27.10 - 04.11.1937).

28.10 - День визволення України від фашистських загарбників (1944): 79-річниця визволення України від німецько-нацистськихокупантів.    Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 836/2009 від 20.10.2009 р.     


ЛИСТОПАД

01.11 - День державності на західноукраїнських землях, день ЗУНР. 1 листопада 1918 року на ратушевій вежі княжого Львова замайорів синьо-жовтий прапор і було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

02.11 Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів.  Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/68/163.

06.11 - Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/56/4

09.11 - День української писемності та мови. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1241/97 від 06.11.1997 р. Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 від 30.12.2011 р. (зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України № 717/2013 від 30.12.2013 р.).  

16.11   -   Міжнародний день толерантності. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 51 / 95.

17.11    - Міжнародний день студента. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 659/99 від 16.06.1999 р.

18.11 День сержанта Збройних Сил УкраїниВідзначається щорічно відповідно до Указу Президента № 153/2019 від 19.04.2019.

21.11  - День Гідності та Свободи. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 872/ від 13 листопада 2014 р.

25.11 90-ті роковини Голодомору 1932-1933 років в Україні. День пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні. Відзначається щорічно в четверту суботу листопада відповідно до Указу Президента № 1310/98 від 26.11.1998 р. (в редакції Указів Президента України № 1181/2000 від 31.10.2000 р., № 797/2004 від 15.07.2004 р.; зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України № 431/2007 від 21.05.2007 р.). Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінокВідзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/54/134.


ГРУДЕНЬ

05.12 - Міжнародний день волонтерів. Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 40 / 212.

06.12    - День Збройних сил УкраїниВідзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3528-ХІІ від 19.10.1993 р.

7 грудня – День місцевого самоврядування.

10.12    - День захисту прав людини. Відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 423 (V).

14.12     - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 945/2006 від 10.11.2006 р.

25.12    - Різдво у церков західного обряду.


ЮВІЛЯРИ 2023-ГО - УРОДЖЕНЦІ ЧЕРНІГІВСЬКОГО КРАЮ


СІЧЕНЬ

13 - 170 років від дня народження Василя Петровича Горленка (1853-1907), українського письменника, мистецтвознавця і  фольклориста. Народився у с. Ярошівка (нині - Українське) Талалаївського району, навчався в Ніжинському ліцеї.

23 - 175 років від дня народження Богдана Івановича Ханенка (1848-1917), українського колекціонера, мецената і археолога, виходця з козацької старшини Чернігівщини.

ЛЮТИЙ

 8 - 85 років від дня народження Анатолія Івановича Давидова (1938-2002), дитячого письменника. Працював у школах Батурина і Чернігова.

23 - 60 років від дня народження Костянтина Вілійовича Москальця (нар. у 1963 р.), українського поета і прозаїка. Народився у с. Матіївка, поблизу Батурина, Ніжинського району. Лауреат обласної літературної премії ім. Коцюбинського.

25 - 180 років від дня народження Миколи Андрійовича Вербицького (1843-1909), українського письменника і педагога. Народився у м. Чернігові.

БЕРЕЗЕНЬ

2 - 200 років від дня народження Костянтина Дмитровича Ушинського (1823-1871), українського педагога. Випускник Новгород-Сіверської гімназії.

12 - 160 років від дня народження Володимира Івановича Вернадського (1863-1945), видатного українського вченого-природознавця, академіка, філософа, громадського діяча. Походив з дрібних дворян Чернігівської губернії.

26 - 190 років від дня народження Олександра Федоровича Кістяківського (1833-1885), українського історика права, вченого-криміналіста, випускника Чернігівської гімназії. Народився в с.Городище Бахмацького району.

КВІТЕНЬ

23 - 150 років від дня народження Юрія Степановича Виноградського (1873-1965), відомого краєзнавця, діалектолога, дослідника природи, історії, культури Чернігівщини. Очолював Сосницький краєзнавчий музей. Народився і помер у м. Сосниці.

28 – 165 років тому у с. Журавці Варвинського р-ну  (нині Варвинська територіальна громада) народився Георгій Феодосійович Вороний (1868-1908) – видатний математик, випускник Прилуцької гімназії, доктор наук, професор.

ТРАВЕНЬ

14 - 85 років від дня народження Станіслава Панасовича Реп’яха (1938-2012), відомого поета. Дитинство провів в с. Макіївці Ніжинського району. Жив і працював в Чернігові. Очолював Чернігівську обласну організацію НСПУ. 

16 – 150 років тому народився Петро Петрович Скоропадський (1873-1945) – останній гетьман України,  дитинство якого промайнуло у с-щі Тростянець Ічнянського р-ну – родинному маєтку козацького роду Скоропадських. 

27 - 180 років від дня народження Дмитра Яковича Самоквасова (1843-1911), визначного археолога, історика, випускника Новгород-Сіверської гімназії. Народився в с. Стахорщина Новгород-Сіверського повіту.

ЧЕРВЕНЬ

24 - 75 років від дня народження Петра Яковича Антоненка (нар. у 1948р.), українського прозаїка. Уродженець с. Авдіївка, Чернігівського району.

ЛИПЕНЬ

13 - 75 років від дня народження Петра Іларіоновича Куценка (нар. у 1948 р.), українського поета і журналіста. Живе і працює в м. Чернігові. Лауреат обласної літературної премії ім.М.Коцюбинського

16 - 100 років від дня народження Борислава Павловича Степанюка (1923-2007), українського поета. Народився у с.Канівщина Прилуцького району.

СЕРПЕНЬ

13 - 250 років від дня народження Юрія Федоровича Лисянського (1773-1837), видатного мореплавця. Уродженець м. Ніжина.

ВЕРЕСЕНЬ

2 - 100 років від дня народження Володимира Григоровича Грипича (1923-2005), головного  режисера Чернігівського академічного драматичного театру, народного артиста України.

ЖОВТЕНЬ

31 - 170 років від дня народження Миколи Івановича Кибальчича (1853-1881), вченого-винахідника. Народився в м. Короп. Навчався у Новгород-Сіверській гімназії.

ЛИСТОПАД

27 - 150 років від дня народження Григорія Абрамовича Чупринки (1873-1921), українського поета. Народився в с. Гоголеве на Остерщині.

29 - 200 років від дня народження Матвія Терентійовича Номиса (1823-1901), українського етнографа і педагога, збирача етнографічних матеріалів на Чернігівщині.

ГРУДЕНЬ

3  - 70 років від дня народження Ніни Яківни Ткаченко (1953), української журналістки і поетки. Живе і працює в Ічні.

4 - 150 років від дня народження Михайла Михайловича Могилянського (1873-1942), видатного українського письменника і культурного діяча. Народився в м. Чернігів.

9 - 160 років від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка (1863-1910), українського письменника, педагога, культурного і громадського діяча. Проживав і працював в Чернігові. 

17 - 90 років від дня народження Дмитра Андрійовича Головка (нар. у 1933 р.), українського поета, прозаїка. Народився в с. Піски Бобровицького району.

2023. ВІДЗНАЧАЄМО НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ

 





Міжнародні десятиліття за рішенням ООН:

  2014-2023 рр. – Десятиліття стійкої енергетики для всіх;

  2015-2024 рр. – Міжнародне десятиліття осіб африканського походження;

  2016-2025 рр. – Десятиліття дій ООН з проблем харчування;

  2018-2028 рр. – Десятиліття дій “Вода для сталого розвитку”;

  2019-2028 рр. – Десятиліття ООН щодо сімейних фермерських господарств;

  2021-2030 рр. – Десятиліття ООН по відновленню екосистем;

  2021-2030 рр. – Міжнародне десятиліття науки про океан в інтересах стійкого

розвитку;

  2022-2032 рр. – Міжнародне десятиріччя мов корінних народів.

 

2023 рік Європейська Комісія оголосила Європейським Роком умінь та навичок.

В Україні 2018–2027 рр. оголошено в Україні Десятиріччям української мови, а 2023-й оголошений Роком безпеки та відновлення територій.

75 років із часу прийняття Генеральною асамблеєю ООН Конвенції про геноцид (09.12.1948);

 

75 років із часу прийняття Генеральною асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини (10.12.1948).

 

 

У 2023-му на державному рівні відзначатимуться:

 

450 років із часу заснування у Львові Іваном Федоровим друкарні (1573);

225 років із часу видання "Енеїди" Івана Котляревського (1798);

150 років із часу заснування у Львові Наукового товариства імені Шевченка (початкова назва – Літературне товариство імені Шевченка) (1873);

125 років із часу заснування Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" (1898);

100 років із часу початку політики "українізації" – заходів на підтримку розвитку української мови (1923);

970 років із часу народження Володимира Мономаха (1053–1125), Великого князя Київського, державного та політичного діяча Київської Русі;

 

Ювіляри 2023 року

 

7 січня – 180 років із дня народження Миколи Аркаса (1853–1909), письменника, історика, композитора, діяча культури та освіти;

12 січня – 150 років із дня народження Василя Кричевського (1873–1952), художника, архітектора, графіка;

10 лютого – 250 років із дня народження Василя Каразіна (1773–1842), вченого, винахідника, громадського та освітнього діяча, публіциста, ініціатора заснування Харківського університету, першого у Східній Україні;

16 лютого – 210 років із дня народження Семена Гулака-Артемовського (справжнє прізвище – Артемовський) (1813–1873), оперного співака, композитора, актора, драматурга;

26 лютого – 90 років із дня народження Любомира Гузара (1933–2017), церковного діяча, предстоятеля Української греко-католицької церкви, громадського діяча, богослова;

5 березня – 120 років із дня народження Наталі Забіли (1903–1985), письменниці, перекладачки;

12 березня – 160 років із дня народження Володимира Вернадського (1863–1945), вченого-енциклопедиста, філософа, природодослідника, основоположника геохімії, біогеохімії, радіогеології, організатора і першого президента Української Академії наук, засновника Національної бібліотеки Української Держави (нині – Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського);

31 березня – 150 років із дня народження Миколи Міхновського (1873–1924), громадського та політичного діяча, юриста, публіциста, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті;

15 травня – 150 років із дня народження Павла Скоропадського (1873–1945), державного, політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави;

4 червня – 160 років із дня народження Владислава Городецького (повне ім'я – Лєшек Дезидерій Владислав Городецький) (1863–1930), архітектора, підприємця, мецената;

13 жовтня – 100 років із дня народження Михайла Сікорського (1923–2011), історика, краєзнавця, музеєзнавця, Героя України;

14 жовтня – 80 років із дня народження Раїси Кириченко (1943–2005), співачки, Героя України;

27 жовтня – 140 років із дня народження Терентія Кореня (1883–1931), спортсмена, важкоатлета, чемпіона з класичної боротьби та змагань із підняття ваги;

27 листопада – 160 років із дня народження Ольги Кобилянської (1863–1942), письменниці, громадської діячки;

29 листопада – 200 років із дня народження Матвія Номиса (справжнє прізвище – Симонов) (1823–1901), етнографа, фольклориста, письменника, педагога, видавця;

6 грудня – 110 років із дня народження Миколи Амосова (1913–2002), лікаря, вченого, громадського діяча, академіка;

9 грудня – 160 років із дня народження Бориса Грінченка (1863–1910), громадського діяча, письменника, педагога, літературознавця, лексикографа, етнографа, історика, публіциста, упорядника і видавця "Словника української мови";

13 грудня – 130 років із дня народження Миколи Хвильового (справжнє прізвище – Фітільов) (1893–1933), письменника, публіциста, літературного критика, громадського діяча, представника "Розстріляного Відродження";

22 грудня – 190 років із дня народження Марка Вовчка (справжнє ім’я та прізвище – Марія Вілінська) (1833–1907), письменниці, перекладачки, етнографині.


Зображувальні дані : https://news.chernigov.ua/post3242156

КНИГИ-ЮВІЛЯРИ 2023 року

 

950 років – першому «Ізборнику Святослава» (1073)

490 років - сатиричним романом Франсуа Рабле "Гаргантюа і Пантагрюель" (1533)

430 років – п'єсі Вільяма Шекспіра «Приборкання норовливої» (1593)

225 років Котляревський І.П. «Енеїда» (1798)

210 років – роману Джейн Остін «Гордість і упередження» (1813)

200 років - історичному роману Вальтера Скотта "Квентін Дорвард" (1823)

200 років – роману Джеймса Фенімора Купера «Піонери» (1823)

190 років - роману Оноре де Бальзака "Євгенія Гранде" (1833)

185 років Шевченко Т. «Катерина» (1838)

185 років Котляревський І.П. «Наталка Полтавка» (1838)

185 років - казці Г. Х. Андерсена "Стійкий олов'яний солдатик" (1838)

185 років – роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста» (1838) 

180 років - новелі Едгара По «Золотий жук» (1843)

180 років – роману Жорж Санд «Консуело» (1843)

175 років – роману Чарльза Діккенса «Домбі та син» (1848)

175 років – роману Вільяма Теккерея «Ярмарок марнославства (1848)

155 років – пригодницькому роману французького письменника Жюля Верна «Діти капітана Гранта» (1868)

145 років Нечуй-Левицький І. «Кайдашева сім’я » (1878)

145 років – пригодницькому роману Жюля Верна «П'ятнадцятирічний капітан» (1878)

145 років – роману Роберта Стівенсона «Острів скарбів» (1878)

145 років - повісті Г. Мало "Без сім'ї" (1878)

140 років - казці К. Коллоді «Пригоди Піноккіо. Історія однієї маріонетки» (1883)

140 років – роману Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» (1883)

135 років Українка Л. «Така її доля» (1888)

130 років – роману Генрі Райдера Хаггарда «Дочка Монтесуми» (1893)

125 років – роману Герберта Уеллса «Війна світів» (1898)

115 років – казці Моріса Метерлінка «Синій птах» (1908)

115 років – роману Анатоля Франса «Острів пінгвінів» (1908)

110 років – роману Джека Лондона «Місячна долина» (1913)

110 років – п'єсі Б. Шоу «Пігмаліон» (1913)

105 років Тичина П. «Соняшні кларнети» (1918)

95 років Куліш М. «Мина Мазайло» (1928)

95 років Винниченко В. «Сонячна машина» (1928)

95 років - книзі Е. Кестнера "Еміль і сищики" (1928)

95 років – п'єсі Бертольда Брехта «Тригрошова опера» (1928)

85 років – роману Е. М. Ремарка «Три товариші» (1938)

85 років – книзі Дж. Р. Р. Толкіна «Хоббіт, або Туди і назад» (1938)

80 років - казці А. де Сент-Екзюпері "Маленький принц" (1943)

80 років – роману-утопії Германа Гессе «Гра в бісер» (1943)

80 років – роману Томаса Манна «Йосип та його брати» (1943)

70 років – роману-антіутопії Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом» (1953)

65 років Барка В. «Жовтий князь» (1958)

65 років – повісті Габріеля Гарсії Маркеса «Полковнику ніхто не пише» (1958)

55 років Загребельний П. «Диво» (1968)

55 років - роману Артура Хейлі "Аеропорт" (1968)

55 років – останньої частини трилогії Астрід Ліндгрен «Малюк і Карлсон» (1968)


Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я? (віртуальна виставка літератури)

                Віртуальна виставка літератури " Стрес та тривога: як вберегти ментальне здоров’я?"  п редставляє  посібники та кн...